Nasa suunnittelee uutta huijausta

envoi

Että muka Marsiin lennetään. Korkeintaan lähettävät luotaimilla sinne pahvikulisseja ja tekevät kenkäpyörillä jalanjälkiä pintaan. Tiedämmehän ettei ihminen elä avaruuden hirvittävässä säteilyssä.

29

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • doggystyledog
    • ressu1

      kertokaas säteily määrä maa mars välisellä lennolla ...minä tiedän 300 mSv vastaa 24 cat kuvausta....suurentunut riski mutta ei kuitenkaan hengenvaarallinen..nasalal turva raja uran aikana on yksi 1 Sv

    • ressu1

      laika kuoli sitä paitsi puutteellisiin elintoimintojen ylläpitoon eli läkähtyi kuoliaaksi..

      • vrvrvrvrvr

        Niin väitetään. Kaikkea uskottekin.


    • NASALiesAll

      NASA ei muuta teekään kuin lavasteita ja pienoismalleja.
      Nauravat meille sikana.

      • pahviajaeitietoa

        Pahvihommat ja salatieto on vain salkkariperttien rajallista aluetta


    • NASArules

      Miten pieni maailma on salaliittouskovaisilla.He uskovat omiin sekopäisiin salaliittojuttuihinsa,taputtelevat toisiaan olkapäälle,nyökkäilevät hyväksyvästi toisilleen"hyvin trollattu veliseni..".
      Samalla heiltä jää huomaamatta että NASA,maailman suurin avaruustutkimusjärjestö,on edennyt pitkälle uuden superraketin kehittelyssä.NASAn työntekijät tekevät pitkää päivää uuden SLS-raketin kanssa jolla tullaan tekemään ihmiskunnan ensimmäinen Mars-lento-jo lähivuosikymmeninä.Työt jatkuvat kiivaina NASAn avaruuskeskuksissa ja aliurakoitsijoiden toimipisteissä.Kymmenet tuhannet avaruustyöntekijät työskentelevät uupumatta ihmiskunnan seuraavan suuren askeleen eteen.Video töiden etenemisestä
      https://www.youtube.com/watch?v=uBMRYmP7Ves
      Ja tässä hieman perusteellisempi esittely NASAn uudesta Orion avaruusaluksesta
      https://www.youtube.com/watch?v=GLgnZ89b8Po&t=130s
      NASA kehittelee koko ajan keinoja torjua avaruussäteily,tulokset lupaavia.

      • Juuri näin. Ja nyt vielä yksityiset firmat kuten SpaceX, Blue Origin, Virgin Galactic, ARCA ja monet muut kehittävät, tai ovat rakentaneet jo toimivia raketteja. Esimerkiksi SpaceX tekee jo jatkuvasti toimituksia kansainväliselle avaruusasemalle.
        Ihmetyttää että täällä lytätään NASAa jatkuvasti, tietämättä sen toiminnasta oikeastaan yhtään mitään. Sitten on myös muiden maiden avaruusjärjestöt, esimerkiksi Roscosmos, ESA, JAXA, CNSA, ISRO ja monia muita.


    • NASALiesAll

      Kyllä noita rahanlypsytoimijoita on pilvin pimein niin kauan kuin niille maksumiehiä riittää.

      • NASArules

        Höpöhöpö.Enemmän rahanlypsäjiä löytyy keskikaljan myyjistä,vakuutusyhtiöistä,uskonnollisista ääriliikkeistä,kieroista kauppamiehistä jne.Avaruustutkimuksesta hyötyy koko ihmiskunta.
        Jokainen NASAan sijoitettu dollari palautuu 7 kertaisesti takaisin USAn kansantalouteen.


    • MITATAALLATAPAHTU

      Jokainen Nasaan sijoitettu taala on sama kun heittäisi sen kolehtihaaviin. Nasan johdossa on kautta aikojen ollut uskonnollisia hörhöjä. Vain uskovaiset jeesustelijat uskovat nasaan. Nasa on pahin tieteen jarruttaja.

      • rgrggerg

        Jep yksi toverini väittää ihan tosissaan että maapallo onkin litteä kyllä teitä hörhöjä siis riittää vielä. Hänelläkin löytyy salaliitovideota joka lähtöön kuten siihenkin että maapallo onkin litteä.


    • Katin.Kontit

      Ei sinne mitään lähetetä. Trumpin vaalitilaisuudessa puhunut Piilaakson tunnetuimpiin lukeutuva pääomarahoittaja ja teknologiaguru Thiel sanoi jotain sellaista, että: "Meille luvattiin Marsin-matkoja, mutta saimme sukupuolettomia vessoja."

      Thiel on oikeilla jäljillä. Nasan alkuperäinen missio oli avaruustutkimus, mutta Obaman valtakaudella se vääristyi; avaruustutkimuksesta ja miehitetyistä lennoista tuli pelkkä kuriositeetti, kun suurin osa rahoituksesta suunnattiin ilmastotutkimukseen.

      Fakta on, että nykyisellään Venäjä ja Kiina siinä sivussa investoivat edes jonkin verran avaruusmatkailuun. Jenkit ovat siitä kilpailusta jo pudonneet ja näistä yksityisistä entrepenööreistä tiedetään, että niiden resurssit ja rahat eivät moiseen riitä.

      Elämme tosiaan aikaa, jolloin kotikompostointi, maailmanparannus ja hiilinielut ovat tärkeimpiä. Modernin aikakauden ideat teknologisista läpimurroista ja avaruusmatkoista toisiin galakseihin ovat pian pelkkä muisto vain.

      • rgregregrg

        Venäjän ongelma on että ne raketit hajoilee vähän väliä kiina taas on vielä venäjääkin jälessä tällä hetkellä. Venäjällä jo tankitkin hyytyy punaselle torille paraateissa saati sitten niiden avaruusalusten taso. Jenkit ei ole mihkään pudonneet päin vastoin venäjällä ei ole rahaa kehittää ja kun olivat alunperin jo jälessä jenkkejä kaikessa.


    • Marsiin on lennetty jo ajat sitten.

    • Miituupi

      Kysyn aloittajalta uteliaisuudesta, että mistä "me" sen tiedämme. Entäpä, jos minä kerron, että väitteen takana on salaliitto, joka ei halua päästää ihmisiä avaruuteen. Ehkä ne ovat peräti avaruuden muukalaisia, joilla on estämiseen pätevät syytkin. - Uskottavuuden vuoksi minun kyllä täytyy vahvistaa tämän salaliiton olemassaolo Youtube-videolla. Silloin ei kenellekään jää epäilystä asiasta...

      • usual.suspects

        Ei ne mitään alieneita sentään ole vaan vapaamuurareita. Kuuskeptisimi on vapaamuurarien saatanallinen juoni jossa aloittajakin on mukana, onhan tämä selvää.


    • MITATAALLATAPAHTU

      Eli Aaken vika.

    • NASALiesAll

      Se nyt on varmaa ettei täältä maanpinnalta olla päästy ylöspäin kuin muutama sata kilsaa. Siihen kaikki stoppaa.
      Mitään avaruusasemia ei ole olemassa eikä ole koskaan ollutkaan.
      Naurakaa kanssani:
      https://www.youtube.com/watch?v=rf99TLfxCUQ

      • Miituupi

        Kyllähän tuo voi naurattaakin. Nainen lukee paperista saarnaa, jossa ei ole mitään mieltä. Mutta parempi sääliä ihmistä, joka ilmeisesti joutuu esittämään toisen kuvitelmia.


      • OnSeVaanKumma

        Herättää kuitenkin kysymyksiä että miksi NASA on lähettänyt aivan ilmiselviä feikkejä meille?
        Pitää meitä tyhmempinä kuin olemme?


      • Miituupi
        OnSeVaanKumma kirjoitti:

        Herättää kuitenkin kysymyksiä että miksi NASA on lähettänyt aivan ilmiselviä feikkejä meille?
        Pitää meitä tyhmempinä kuin olemme?

        Ilmeisesti "me" pidämme Nasaa tyhmempänä kuin se onkaan, kun se ei osaa tehdä uskottavia "feikkejä". Mitä järkeä on tehdä väärennöksiä, jotka jokainen heti huomaa sellaisiksi? On se vaan kumma...
        Tai sitten siinä on takana niin monimutkainen salaliitto, että terävät laliittoteoreetikkommekaan eivät pysty sitä seuraamaan. Nasa esimerkiksi olisi tosiaan käynyt Kuussa, mutta haluaa jostakin syystä meidän uskovan, ettei ole.
        Ruvetaanpa uskomaan siihen vaihtoehtoon!


      • Mutta kun ainuttakaan NASA:n julkaisemaa kuvaa ei ole todistettu feikiksi muualla kuin salkkarien vilkkaassa mielikuvituksessa, jossa avaruusalus tarvitsee kuuden metrin lyijyseinät.
        NASA:n kuvien pohjalta on feikkejä tehtailtu lähinnä kuusalkkarien toimesta.


      • Miituupi
        agnoskepo kirjoitti:

        Mutta kun ainuttakaan NASA:n julkaisemaa kuvaa ei ole todistettu feikiksi muualla kuin salkkarien vilkkaassa mielikuvituksessa, jossa avaruusalus tarvitsee kuuden metrin lyijyseinät.
        NASA:n kuvien pohjalta on feikkejä tehtailtu lähinnä kuusalkkarien toimesta.

        Mutta kun on joillekuille pakkomielle, että ne ovat väärennöksiä. Pakkomileteille ei mahda todisteilla, vakuutteluilla eikä haukkumisilla mitään. Heidän ajatuksensa kuulennoista pitäisi saada vaikka tuolla kiertotiellä oikeampaan suuntaan. Eli annetaan heidän suosiolla pitää uskonsa "feikkeihin", mutta yritetään saada heidät uskomaan sitä, että se on Nasalta tahallista. Se taas nähdäkseni sallii kuulentojen todellisuuden.

        Mitä te salaliittoihin uskovat itse ajattelette tästä taktiikasta . Tokenetteko edes sillä?


      • agnoskepo kirjoitti:

        Mutta kun ainuttakaan NASA:n julkaisemaa kuvaa ei ole todistettu feikiksi muualla kuin salkkarien vilkkaassa mielikuvituksessa, jossa avaruusalus tarvitsee kuuden metrin lyijyseinät.
        NASA:n kuvien pohjalta on feikkejä tehtailtu lähinnä kuusalkkarien toimesta.

        Täsmälleen.NASAn kuvat on tieteellisiä dokumentteja jotka kestävät minkätahansa kriittisen tarkastelun.Ainoastaan salaliittohömelöt kuvittelevat niistä mitä sattuu.Millähän valmiuksilla he kuvittelevat pystyvänsä analysoimaan NASAn kuvia?Kuvat on tarkoitettu pääasiassa tohtorintutkinnon suorittaneille fyysikoille..
        Hubble avaruusteleskoopin lähettämistä kuvista on kirjoitettu yli 6000 tieteellistä tutkimusta jotka ovat tasoltaan niin korkeita ettei yksikään salaliittohörhö ymmärrä niistä yhtään mitään,varsinkaan kun ne on kirjoitettu englanniksi..:)


    • NASAN KUVAT OVAT KAIKKI FEIKKEJÄ KUTEN TÄMÄ HÖRHÖKIN TÄÄLLÄ. NASA ON YHTÄ KUIN STANLEY KUBRICK JA KAIKKI SEN FANIT MT-POTILAITA.

    • Dr_Yes

      Toivottavasti tänne huutavan teinin angsti kohta helpottaa, ja hän voi lopettaa joutavan, mihinkään johtamattoman kapinoinnin faktoja vastaan.

    • Miituupi
      • Miituupi

        Pystyykö kukaan absoluuttisesti todistamaan Suomen olemassaolon? Epäilen. On vain väitteitä lehdissä ja Internetissä, ilmeisesti huijausta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      66
      5832
    2. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      32
      4763
    3. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      124
      3750
    4. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      9
      3585
    5. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      63
      3530
    6. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      68
      3419
    7. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      100
      2774
    8. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      86
      2650
    9. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      24
      2571
    10. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      89
      2010
    Aihe