Onko kellään tietoa että kumpi lihottaa enempi jos muuten suokavalioni on ihan sama patsi syön 1L jätskiä yhtenä päivänä yhdellä istumisella vai että syön tuon saman jätskimäärän vaikkapa viikon sisällä. Kiitos vastauksista.
jätski??
altona
3415
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kannattaa syödä kerralla. Ja rankan fyysisen rasituksen jälkeen syötynä menee vielä huonommin läskiksi.
Ja kannattaa muistaa sitten, että syö aitoa kermajäätelöä, sillä kasvisrasvajäätelöissä on transrasvaa.
Periaatteessa kannattaisi syödä kerralla. Tuon viikon aikana syömäsi ja kuluttamasi kalorimäärän erotus on loppujen lopuksi se, mikä ratkaisee lihotko vai laihdutko. Jonkin verran merkitystä on kuitenkin sillä, että keho ei pysty käyttämään hyväksi ja varastoimaan tolkuttomia määriä energiaa kerralla. Siksi kerralla syödystä jäätelöpaketista menee osa hukkaan. Tämä vaikutus ei kuitenkaan ole kovin suuri.
Käytännössä kuitenkin käy helposti niin, että kun olet yhtenä päivänä syönyt sen jäätelöpaketin, ostat parin päivän päästä toisen ja syöt sen, jolloin syötkin viikossa useita jäätelöpaketteja. Tämä on tietenkin lihottavampaa kuin yhden paketin syöminen viikon mittaan.
Tosi kiitos neuvoista.