Laihdutusvinkkejä

sikalanläskein

Hei, olen 14-vuotias tyttö ja painan 70 kg ja olen 168 cm pitkä. Haluan laihtua 5-10 kg ensi kesään mennessä, koska en muuten kehtaa mennä uimaan tai käyttää shortseja.
Ongelma on vaan paha herkkuriippuvuus. Syön ainakin 4 kertaa viikossa jotain herkkuja, yleensä sipsejä ja suklaata. Jos pääsisin siitä eroon olisi laihdutus helppoa. Apua? Oon nyt ihan tosissani.

6

230

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sikalanläskein

      Auttakaa joku....

    • Mitä paremmalla tolalla normaali ruokailu on, sitä vähemmän tekee mieli herkkuja tai ainakin on enemmän tahdonvoimaa vastustaa mielitekoja. Viestistäsi ei käynyt mitenkään ilmi, että millä tavalla yleensä syöt, joten sen puolen korjaamiseksi on paha antaa täsmällisiä vinkkejä. Mutta jos herkuttelua aiot vähentää, niin nämä keinot ainakin toimivat itsellä aikanaan: luovu ensin niistä herkuista, joista on helpoin luopua. Mulla ne oli esimerkiksi sipsit, ja suklaan käytön vähentäminen on ollut paljon vaikeampaa. Mutta aloita siis jostakin, se on paljon helpompaa kuin kerralla aloittaa joku totaaliherkkulakko.
      Ja voi kuulostaa itsestään selvältä, mutta älä osta kaikkea roskaa kotiin! Usein tuli sorruttua siihen, että osti herkkuja "säästöön" vaikka viikonlopuksi ja yllättäen niitä tuli syötyä jo etukäteen. Eli mitä vähemmän kotona on epäterveellistä moskaa kaapeissa, sitä helpompi on pyristellä siitä eroon. Mutta vastineeksi pitää löytyä terveellistä ruokaa, jolla lähtee nälkä.

    • sikalanläskein

      Kiitos senja_92!
      Normaalisti syön ihan sopivan määrän ruokaa, aamulla puuroa, koulussa vähän ruokaa, kotona myös ja illalla leipää. Mutta siinä koulussa tullessani tekee hirveästi mieli jotain parempaa ku sitä jokapäiväistä perunamuusia ja lihapullia...

      • entiiäauttoko

        Ilmeisesti mielitekosi siis johtuvat oikean ruuan yksitoikkoisuudesta. Erilaisten ruokien kokeileminen kannattaa ja erityisesti punaista lihaa kannattaa välttää. Kun lautasesta vähintään puolet on kasviksia, suunnilleen neljäsosa on kalaa/lihaa tms ja neljäsosa on riisiä/pastaa/perunaa tms niin hyvin pyyhkii. Toki pastan on hyvä olla mieluummin täysjyväpastaa. Ruokajuomana vesi on mielestäni kaikkein paras - toki maitokin on kai ihan ok, mutta ei kivennäisvettä, limua tai mehua. Kun syö riittävästi ja monipuolisesti oikeaa ruokaa, ei jääkään enää tilaa herkuille. Kauppaan kannattaa ottaa mukaan ostolista, johon ei kuulu herkkuja.
        Ainakaan aluksi ei herkkujen syömistä kokonaan tarvitse lopettaa. Kerran viikossa ei ole pahitteeksi syödä vähän sipsiä tai suklaata.
        Ruuan kokonaan pois jättäminen on pahin virhe, mitä voi tehdä. Et laihdu, mutta sinulle saattaa tulla aivan puskista halu ahmia herkkuja. Toki pitemmän päälle syömättä jättäminen laihduttaa, mutta ei ole ollenkaan terveellistä.
        Ruokavalion lisäksi liikkumisesta kannattaa pitää huolta. Kunhan päivässä on edes tunnin verran ulkona ja puolisen tuntia hikiliikuntaa, niin kaikki on okei. Jos pitää jonain päivänä kunnon treenin, seuraava päivä voi olla lepopäivä.
        Veden juominen on todella tärkeää. Kannattaa vaikka täyttää aamulla vesipullo ja ottaa tavoitteeksi että saat kaiken juotua iltapäivään mennessä, sitten voit ottaa pienemmän määrän tavoitteeksi juoda iltaan mennessä. Heti aamulla kannattaa juoda, mutta ennen nukkumaanmenoa tai illalla ei kannata hirveesti juoda.
        Ei kuitenkaan kannata stressata painosta tai ajatella joidenkin elämäntapojen muuttamista laihduttamisena. Joskus saa herkutella, eikä joka päivä tarvi vetää hikitreeniä - kunhan pitää itsensä aisoissa, eikä jätä päivän tärkeimpiä aterioita syömättä.

        Esimerkki päivänä voisin pitää tällaista: aamulla aamupala; vettä, leipäpala ja omena, kouluruoka, välipala; leipäpala, vettä ja marjoja, päivällinen; perunamuusia, kalaa, salaattia, iltapala; vettä ja leipäpala.


    • sikalanläskein

      Hei apua! Nyt jouluna syöminen on riistäytynyt käsistä ja oon lihonut 2 kiloa! Miten voisin olla syömättä?

      • entiiäauttoko

        Älä ole syömättä, vaan siirry jouluruuista terveellisempiin vaihtoehtoihin. Syö monipuolisesti ja juo paljon vettä sekä liiku riittävästi. Näkyviä tuloksia ei ehkä tule hetkessä, mutta kunhan on terve ja tuntee itsensä terveeksi, niin kaikki on vallan mainiosti.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      68
      1175
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      47
      910
    3. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      792
    4. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      781
    5. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      149
      736
    6. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      64
      703
    7. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      699
    8. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      13
      696
    9. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      695
    10. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      120
      593
    11. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      202
      586
    12. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      585
    13. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      52
      549
    14. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      525
    15. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      508
    16. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      500
    17. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      115
      478
    18. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      151
      475
    19. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      25
      456
    20. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      65
      441
    Aihe