Hännät kumoavat evoluutioteorian

Useimmilla eläimillä on jonkinlainen häntä, vaikka useimmat eläimet eivät tarvitse sitä yhtään mihinkään. Nähdäkseni evoluutioteoria ei kykene selittämään tätä asiaa.
1397
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Well, satunne luojasta kaiken takana toi kumoaa... kuten muutkin jäänteet, viisauden hampaat, umpisuoli ja niin edelleen....

Äänestä

Häntä heiluu on viestintää. Jeesuksesi heilutti valehäntää ja puukotti selkään.

Äänestä

Aina kun esittää kritiikkiä evoluutiota kohtaan, saa vihat niskaan. Hmm, taitaa olla sisimmässä kova taistelu kieltää Jumalan olemassaolo.

Äänestä
  • Missä kommentissa olet saanut vihaa niskaan? Martyyrinviitat taitavat olla lahkossasi aletavaraa.
    Sinulla ja kaltaisillasi on "kova taistelu" kieltää tiede. Aloitus vaan jäi siinä taistelussa suutariksi.

    Äänestä

  • :D:D jostain syystä nauratti kommenttisi. Ja miltäs nuo kommentit vaikuttaa. Ei yhtään asiallista vastausta, vaan heti aletaan naljailemaan.

    Äänestä

  • Ahhahhaa kirjoitti:

    :D:D jostain syystä nauratti kommenttisi. Ja miltäs nuo kommentit vaikuttaa. Ei yhtään asiallista vastausta, vaan heti aletaan naljailemaan.

    Miksi olkiukkoja rakenteleva trolli ansaitsisi asiallisen vastauksen? Kaveri itsekin tietää satavarmasti, että häntä on ollut ainakin jossain kehitysvaiheessa hyödyllinen. "Koiranhäntäheiluu" kertoi jo yhden funktion hännälle. Juoksun tai hypyn tasapainottaminen on toinen tärkeä ja syöpäläisten hätistäminen varsinkin nautaeläimillä kolmas.

    Jos aloittaja on noin pihalla biologian perusteista, niin mitä hittoa hän kirjoittelee evoluutiopalstalle? Kannattaa opetella kirjoittamaan, ennen kuin alkaa julkaista runopalstoilla.

    Äänestä

  • Jos aloittaja haluaa lisätietoa, miksette vaan suosiolla selittäisi? Vai täällä taitaakin olla jokin tietämysraja, jonka ylittäneet saavat tulla keskustelemaan.

    Äänestä

  • voijuku kirjoitti:

    Jos aloittaja haluaa lisätietoa, miksette vaan suosiolla selittäisi? Vai täällä taitaakin olla jokin tietämysraja, jonka ylittäneet saavat tulla keskustelemaan.

    Kyse ei ole lisätiedon haluamisesta, vaan tarkoituksellisesta provoilusta. Näitä saarnaajia on palsta pullollaan ja kyllä heidän tyylinsä oppii melko äkkiä. Tiedosta he eivät ole pätkän vertaa kiinnostuneita.

    Äänestä

Hännät siis kumoavat evoluutioteorian ja monta muutakin teoriaa, esimerkiksi sen, että sisilisko ihan piruuttaan katkaisee häntänsä kun sitä hätyytetään. Hyvät uskovaiset, yrittäkää nyt keksiä jotakin järkiperäistä perustelua tai myöntäkää että otatte asiat vain tunnepohjalla.
Tutkimustyö täytyy jättää siihen kykeneville.

Äänestä

Puissa kiipeileville apinoille häntä on tärkeä "tasapainoelin". Karvattomalla apinalla on enää jäljellä vain häntäluu.

Äänestä
  • Juuh, tunettu uskonoppinut JC kertoi aikoinaan että puissa elävillä apinoilla on häntä,koska ne tarvitsevat sitä...

    https://fi.wikipedia.org/wiki/Gibbonit

    JC kertoi myös, että maassa elävillä apinoilla ei ole häntää, koska ne eivät tarvitse sitä...

    https://fi.wikipedia.org/wiki/Tselada

    Lisäksi JC tiesi, että kiipeilevillä eläimillä on toetysti käsimäiset eturaajat, sillä eihän tassuilla pysty liikkumaan puissa...

    "Puuleopardi on pitkähäntäkissan ohella ainoa kissaeläin, jonka ranteet taipuvat täydet 180 astetta.[5] Tämän ominaisuuden ansiosta se voi laskeutua vaivattomasti pystysuoraa puunrunkoa pitkin pää alaspäin tai vaikka roikkua vaakasuorasta oksasta pitäen kiinni vain takajalkojensa kynsillä.[5] Sen tiedetään myös liikkuvan silloin tällöin oksilla selkä maata kohti[5]."

    https://fi.wikipedia.org/wiki/Puuleopardi

    JC ihasteli myös sitä miten hienosti Jumala on suunnitellut hevosen: yksivarpainen kavio on niin helppo kengittää!

    2Äänestä

Kommentoi aloitusta


HobokenBoHobo kirjoitti:

Useimmilla eläimillä on jonkinlainen häntä, vaikka useimmat eläimet eivät tarvitse sitä yhtään mihinkään. Nähdäkseni evoluutioteoria ei kykene selittämään tätä asiaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu