Mua kiinnostaisi lentäminen(olis hienoa osata lentää ilman laitteita :D), korkeet paikat ja maisemat/luonto. Isäni sai 40v synttärilahjaksi laskuvarjohypyn ja siitä asti mäkin olen halunnu hypätä.
A-lisenssin saaminen maksaa yli 2000€, mutta mitä maksuja ja kuluja sen jälkeen tulee? Omat kamppeet tarvii varmaankin hommata ja paljonko ne sitten maksaisi ja mitä kaikkea siihen kuuluu? Tuleeko A-lisenssin saatua enää muita kuluja kuin hyppykulut 10€-40€/per hyppy?
Saa kertoa myös muista asioista kuin äsken esitämistäni!
Laskuvarjohypääys harrastuksen hinta?
1
925
Vastaukset
- ytghnd
No pureskellaan.
A-lisenssin saaminen vaatii vähintään 25 hyppyä, joten tuossa 2000 eurossa on jo alkeiskurssin lisäksi mukana hyppymaksut niistä, ja nopeasti tarkastellen se on vähän yläkanttiin heitetty. 1500-2000 euroa on aika hyvä veikkaus, kerhosta ja kurssimuodosta riippuen. Riippuu myös kuinka lahjakas olet ts. kuinka monta oppilassuoritusta menee uusiksi.
Omat kamat on se kallis hankinta. Käytetyt lähtevät 2000 eurosta ylöspäin, ja kokonaan uuden kamapaketin hinta veroineen pyörii vähän lähtömaasta ja kampeksesta riippuen 5000 ja 8000 euron välissä. Suurimmalla osalla ensimmäinen reppu on käytetty jostain 3000-5000 euron hintahaitarista. Ihan budjettikampestakin löytyy, eivätkä ne tarkastettuina ja huollettuina sen turvattomampia ole, mutta niissä sitten käyttöikä tulee vastaan, ja uusien etsiminen on edessä paljon nopeammin.
Sitten toki vaatetukseen, kypärään, ynnä muuhun pikkusummia. Muutamia satasia.
Kamojen huoltamiseen ja tarkastuksiin jne. täytyy varata vuodessa alun kolminumeroinen summa, ainakin jos pitkällä tähtäimellä laskee, eli mukaan tulee myös kuluvien osien vaihtoa jne.
Ehkä 5-10 vuoden sykleissä täytyy myös sitten ihan jotain isompaa (pääkupua, reppu-valjasyhdistelmää, automaattilaukaisinta...) uusia. Silloin mennään taas nelinumeroisten puolelle, ellei taas jotain elinkaarensa loppupäässä olevaa budjettikampetta hanki.
Ilman omia kamoja harrastaminen on tosi nihkeetä. Kerhoilla on oppilasvarusteet, joita yleensä saa myös kelpparit vuokrata, mutta oppilastoiminta ajaa tietysti aina edelle. Käytännössä juurikaan kelpparit eivät vuokraa oppilaskamoja kuin ihan "joskus ja jouluna".
Hyppyliput tosiaan pyörivät kympistä vähän yli kolmeenkymppiin paikasta ja korkeudesta riippuen. Siitä sitten voi laskea paljonko on vuodessa varaa hypätä, kun kamakustannukset on maksettu.
Muita kuluja ei ole, jos nyt ei laske kerhon jäsenmaksua (normaalin yhdistystoiminnan hinnoissa) ja välillisiä kuluja, kuten matkakustannuksia yms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1672602Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait209714Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668