Tietääkö joku mihin kaikkeen live-lähetyksiin päässeiden osanottajien on sitouduttuva? Ja mitä kaikkea vaaditaan finaaliin päässeiltä? Jatkuuko "työsuhde" vielä useita päiviä tai kuukausia finaalin jälkeenkin? Maksetaanko X Factorin konserttikiertueelle osallistuville yleisön suosikeille todella hyvin vai onko palkkiona vain kunniaa, ylläpito ja päivärahoja?
Maksetaanko osallistuville palkkiot vasta sitten, kun he ovat täyttäneet kaikki asetetut ehdot ja tehneet vain mitä on käsketty ja sallittu tehdä? Koska saa vapaasti arvostella tai esittää kritiikiä? Huonosti menestyvillä rahattomilla ei ole tietysti mitään ongelmaa, mutta Saaralla voi olla paljonkin hävittävää.
Maksetaanko osallistuville palkkiot vasta sitten, kun he ovat täyttäneet kaikki asetetut ehdot ja tehneet vain mitä on käsketty ja sallittu tehdä? Koska saa vapaasti arvostella tai esittää kritiikiä? Huonosti menestyvillä rahattomilla ei ole tietysti mitään ongelmaa, mutta Saaralla voi olla paljonkin hävittävää.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tuskin työsuhteessa, mutta on tainnut tulla yllätyksenä sopimusten sisältö, kun joutuu nyt perumaan bookattuja Suomen keikkoja.
Miksi sitten kutsut puoli vuotta kestävää 24/7 "työsuhdetta"? Oppisopimus? Saara kuluttaa tämän ja ensi viikon erilaisissa neuvotteluissa. Myös Simon Cowell tarjoaa jotain. Saaran on pakko olla koko ajan kiireisten kansainvälisten managerien ym tavoitettavissa. Kyllä hän tämän tiesi heti semifinaaliin päästyään. Ei noista neuvotteluista voi kertoa mitään julkisuudessa. Eikä kukaan tiedä kuka ottaa seuravaksi yhteytettä. Yllätyksiä.
Osa pakon edessä allekirjoitetusta X Factorin laatimasta monisatasivuisesta sopimuksesta ei varmasti menestyisi oikeudessa, ja kaikesta voi aina neuvotella oman kokeneen asianajajan avustuksella.
Jos tai kun Saara on konserttikiertueen toinen päätähti, niin eiköhän hänen harjoituksensa ala viimeistään helmikuun alussa. Jos mukana on vaativia tanssiesityksiä, niin niiden harjoitteleminen on aloitettava jo tammikuun alussa.
Jollakin tavalla (rahalla!) esiintyjät on sitoutettava X Factorille kymmeniä miljoonia tuottavalle kiertueelle. Ei saa tulla mitään negatiivistä julkisuutta liian huonoista työehdoista. Saarahan voisi kiukuspäissään palata Suomeen ennen konserttikiertuetta ja hankkia lääkärintodistuksen jostakin uupumissairaudesta ja nostaa some:ssa valtavan metelin epäkohdista.
Netistä löytyy vaikka mitä noista kiertuepalkkioista ja tiukoista sopimusehdoista. Suurin osa on huonosti menestyvien valituksia siitä, etteivät ole vielä saaneet kuin taskurahoja. Palkkiot tulevat viipeellä.
2009 ja 2010 esiintyjien kiertuepalkkiot esiintyjille olivat Simon Cowellin mukaan n. £50 000 kolmen kuukauden työstä (keskimäärin?). Nykykursseilla ehkä £100 000? Kukaan menestynyt ei ole koskaan valittanut, joten ehkä parhaat saavat enemmän ja huonoimmat vähemmän.
Osa huipuista on sen jälkeen ansainut miljoonia ja vain heistähän koko kilpailussa on kysymys.
Tuon X Factor kiertueen osalta netissä puhutaan todellakin aina kolmen kuukauden työstä, joten eiköhän ne harjoitukset ala kaikkien osalta jo tämän vuoden puolella. Suurin osa esiintyjistähän on täysin amatöörejä, joten aloitettaneen lääkärintarkastuksilla ja kuntoharjoittelulla. Ja varmasti Saarakin joutuu vielä laulutunneille. Ääni ei saa pettää rankan kiertueen aikana. Esiintyjistä yritettäneen löytää jotain erityisosaamista.
Siinä Simoninkin mainitsemassa £50 000 ja kolmessa kk on mukana myös tämän vuoden live-esitykset. Finalisteilla tietysti n. 4 kk ja paljon yli £50 000. Palkkioon vaikuttaa kiertueen lipputulot ja esiintyjän esiintymismäärä ja "suosio".
Esiintyjät kokoontunevat yhteisharjoituksiin ymmärtääkseni vasta n. viikkoa ennen kiertueen alkua. Koko aika boot campista alkaen on ollut täynnä erilaisia esiintymisharjoitteluja ja osalla esiintyjistä lienee vain yksi sooloesitys. Eikä parin ekan keikan tarvitse olla virheettömiä ja täydellisiä.
Ja kyllä Saara on oikeasti eräänlaisessa "työsuhteessa" X Factor UK:n kiertueen loppuun asti. Palkka maksetaan kiertueen jälkeen. Sopimusteknisillä kikkailuilla järjestäjä vetäytyy joistakin työnantajan velvoitteista, mutta toisaalta palkitsee kaikki kiertueessa loppuun asti mukana olevat "menestyneet" esiintyjät normaalia työsuhdetta paljon paremmin. Eli ei kannata riidellä.