Jumpy,Scudo,Boxer vai Proace 2012-14

JotainTuommoista

Onko mitä käytännön eroa muuta kuin meikkaus ja Toyotan nimilisä ylös,Fiatin alas?
Moottoritkin vissiin samoja mutta miksi esim jakohihnan vaihtovälit ei yhtenevät eri merkeillä?
Sähkö,jarru ja alustamurheita tai lootaongelmia?
Kokemuksia,kehuja,haukkuja,vikalistaa ja onko isoja huomiotavia muutoksia tapahtunut ja paljonko ajetun uskaltaa ostaa ilman remonttikierrettä?
Kiitoksia=)

8

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pakumies671

      Ihan sama auto eri logolla. Eroa ohjaamon ja tavaratilan välisessä seinässä.
      Itse päädyin uuteen Proaceen. Merkin valitsin koska Toyotan huolenpitosopimus oli selvästi sitikan vastaavaa halvempi ja lisäksi Toyotalla vaihdossa väliraha oli pienin.
      Omat kriteerit oli kohtuullinen hinta, perinteinen automaattivaihteisto, huolenpitosopimus ja automalli joka ei ole tunnettu kalliista vioista.

      Muita vaihtoehtoja ei sitten jäänytkään kuin Toyota Proace ja sisarmalli Citroen Jumpy.
      Peugeot Expertiin ei käsittääkseni ole huolenpitosopimusta saatavilla, en tosin ole varma.

    • Aivopähkinää

      Minäkin kuulisin ja lukisin lisää näistä,varsinkin Jumpy ja Expert kiinnostaisi koska niissä ei ole Proacen nimilisää jos kerta ihan sama auto kyseessä ja Scudoja taasen ei pahemmin myynnissä ole,liekö enää tuotukaan maahan aikapäiviin vai mikä lie syy,hintako?
      Hakusassa noin 4-5v vanha ja max 100tkm ajettu mahdollisimman hyvissä käsissä ollut yksilö yksityiskäyttöön enempi ns ykkösautoksi kuin tavarakuljettimeksi.
      Sillä ei väliä onko 1,6 vai 2,0 diesel minun käytössäni mutta onko niissä jotain eroa minkä vuoksi jompaa kumpaa olisi vältettävä/suosittava,onko vaihteistot olleet normaalin hyviä kestämään oli sitten tomaatti tai manuaali,jakohihnamurheita ym huomioon otettavaa,kiitos?
      Ajattelin myös Vivaroa/Primastaria/Trafficia samoilla ostokriteereillä mutta niitä ei pahemmin ylistetty ole vaihteistoltaan ja konemurheitakin ollut jopa periaatteessa kunnon ketjukoneessa pitää ketju vaihtaa (venymän vuoksi)kuten hihnakoneessa ja nivelvikaakin liikaa.Onko näin?
      Transitia tuumittiin samoin aatoksin vaan ovat kuulemma aika löyhiä ja vikaisia nämä uudehkot jo vasta muutaman vuoden ikäisinä 100tkm ajettuina?

    • HyväVähänajettu

      Ei täälä kukaan "tiedä"kuin 300-600tkm ajetuista romuista joista kysytään teräviä tyyliin kestääkö,kannattaako ostaa ja mikähän mahtaa olla vikana kun ei toimi vaikka näinkin vähän ajettu vielä...
      Joo,ei siinä mitään,kukin ostaa tarpeensa kukkaronsa mukaan mutta moiset ajomäärät ja joku 15-20v ikä kulkuneuvoissa takaa vikaa taatusti enemmän kuin monikaan sietää kun noin 15v ja semmoinen 200tkm on laskettu tehtaalta max käyttöiäksi hyvissä olosuhteissa.

      Käyttövarmuudesta ei pahemmin puhuta eikä halvoista kilometreistäkään jos korjaamohommia noitten vikojen kanssa aina.
      Tietysti jos uuden tai uudehkon ostohintaan verrataan mutta minusta rahojaan ei romuihin kannata laittaa,harrastekalusto erikseen.
      Aloittajan kysymykseen Jumpysta,Expertista,Proacesta ja Scudosta ja noihin jatkokysymyksiin sanoisin ettei ainakaan minun korviini mitään varsinaisia tyyppivikoja sen kummemmin ole jos kyse noin tuoreista ja kohtuukilometrein olevista autoista jotka huollettu kunnolla.
      Huoltamatta ja huonolla pidolla ei kestä mikään,varsinkin raskaassa työkäytössä olleita muuleja kannattaa välttää,niillä vaan ajettu,kolhittu ja imetty mehut pois kunnes vaihtoon.

      Tietysti nämä nykyautot mitään ihmeitä ole kestävyydeltään,heppoisesti tehty minimaalisin varmuuskertoimin osien kestävyydessä,alustanosat ja sähkömurheet lie pääosissa täällä Suomen olosuhteissa joihin ne ei ole tarkoitettukaan kuten enää mikään muukaan.
      Surkeat tiet,pakkanen, kura,suola ja kesäkelit tekee tehtävänsä moninverroin nopeammin kuin ajelu vaikka Espanjassa jossa aina vakio-olosuhteet,kunnon tiet ja auto kestää sen aikansa ennen kuin romutetaan eikä siellä niin nipoteta jos vehje ei tiptop kunnossa,kunhan kulkee.

      • HermotKireällä

        Mistä moinen kiukunpuuska?


    • EiMinusta

      Asiaahan tuo puhuu vai miten muuten perustelet sen että juurikin ikivanhoista ja loppuunkalutuista romuista täällä kysellään kaukoparannusohjeita tai just tuolleen tyyliin onko hyvä,kannattaako ostaa kun katsatettukin??
      Sanotaanko että alle 5v ikäisistä ei oikeita asioita tai kokemuksia pahemmin kysellä ja jos niin ainhan se menee vanhan Hiacen ylistämiseksi vaikka niitä kaupasta ole aikapäiviin enää uusina löytynyt,Proace korvasi täällä sen joten sitä on turha haikailla ellei hae ulkomailta uutta tai uudenkarheaa muuten täytyy sen vanhan romun kanssa pärjäillä niin kauan kuin suinkin ja sepitä se uudenveroiseksi isolla rahalla.

    • Järkikokoinen

      Hiaceja ei tosiaan Suomenmaasta uusia saa eikä Hyundain vastaavaakaan elikkäs tyydyttävä mitä kaupasta saa ellei hae kauempaa ulkomaan kaupasta jotain muuta tarjokasta.
      Senverran tahtoisin minäkin kuulla onko näissä millaiset koneet laatikot kestävyydeltään,sähkövikoja paljonkin ja enempi niinkuin tyyppivikoja/heppoisia rakenteita jos puhutaan noin 100tkm ajetuista yksilöistä ostomielessä muita vinkkejä vaikka 1,6 tai 2,0 valinnan suhteen?
      Ei tule rahtikäyttöön,henkilöauton rinnalle toiseksi autoksi talouteen.

    • Ikäloppuja

      Eipä oikein uudenkarheitakaan tahdo löytyä kuin ulkomailta,on siitä senverta aikaa kun proace korvasi hiacen eikä hyundainkaan pakuja lie tuotu pian 10 vuoteen eikä tuota uudempaa mallia paljonkaan tuotu edes siihen vanhempaan verrattuna.
      Kaikilla myynnissä olevilla ajettu jo vähintään 200-300 tuhatta ja parhaat päivät kaukana takana, loppuunkaluttuja työjuhtia loppukäyttäjille.
      Jos oikeasti hyvä ja vähänajettu yksilö tojosta tai hyundaista löytyy niin hinta on ikään nähden älytön,vanha mikä vanha ja yli-ikäinen jo nyt eikä paremmaksi enää muutu ollen enempi väärää rahaa kun yrität joskus eroon päästä purkuikäisestä autosta joka antiikkia,hirveät trafimaksut ja reippaat korjauskulut jo viivan alla.

    • pakettinkuljetin

      Aivan samoija tekeleitä , ei mitään kuin Ranskan teettämää paskaa, oli merkki mitä noista tahansa yllä mainituista . älkää hyvät ihmiset sortuku laittamaan näitä. haista paskan tekeleitä. Yksi helvetin "RENOO" on ollut ja ei tasan tule toista. Jätä ihan aikuisten oikeesti väliin. EI ikinä Renaultia, vaikka saisi ilmaiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      149
      13188
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9631
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      95
      9123
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      20
      7756
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6734
    6. 148
      6158
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      19
      3145
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      392
      1225
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1164
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      84
      1000
    Aihe