EU:lta sapiskaa seitsemälle jäsenmaalle Volkswagenin päästöskandaalin takia
STT
Pankin vaihtaminen helpottuu vuodenvaihteessa
© AFP / Lehtikuva Autonvalmistajien käytännön valvominen on jäsenvaltioiden viranomaisten vastuulla. Lehtikuva/AFP
EU-komissio aloittaa lakitoimet seitsemää jäsenmaata kohtaan autojätti Volkswagenin päästöskandaalin tiimoilta. Autonvalmistajien käytännön valvominen on jäsenvaltioiden viranomaisten vastuulla.
Komissio katsoo, etteivät tietyt valtiot ole hoitaneet EU-lainsäädännön vaatimia velvollisuuksiaan autonvalmistajien valvomisessa ja päästösotkun setvimisessä.
Komission hampaisiin joutuvat Saksa, Britannia, Tshekki, Kreikka, Liettua, Luxemburg ja Espanja. Nyt aloitettu prosessi saattaa johtaa lopulta asian käsittelyyn EU-tuomioistuimessa.
- Lain noudattaminen on autonvalmistajien tärkein velvollisuus. Kansallisilla viranomaisilla on kuitenkin velvollisuus varmistaa, että yritykset todella noudattavat lakia, EU:n teollisuuskomissaari Elzbieta Bienkowska toteaa.
Paljastui ensin Yhdysvalloissa
Komissio pitää asian tiimoilta Euroopassa tehtyjä toimia riittämättöminä verrattuna esimerkiksi Yhdysvaltoihin. Yhdysvalloissa autojätti teki viranomaisten kanssa lähes 15 miljardin euron sopimuksen rikkeidensä takia. Volkswagenin päästöskandaali sai alkunsa juuri Yhdysvalloista, missä ympäristövirasto paljasti autojätin väärinkäytökset ensimmäisenä.
Komissio soimaa esimerkiksi Saksaa siitä, ettei maa ole rangaissut autonvalmistajaa riittävästi, vaikka asiasta oli todisteita.
EU-komissio syyttää Saksaa ja myös Britanniaa siitä, etteivät maat ole luovuttaneet päästöskandaalin tutkinnasta saamiaan todisteita Brysseliin.
Huijausohjelmilla varustettujen autojen typpioksidipäästöt ylittävät sallitut arvot roimasti. Euroopan ympäristövirasto arvioi viime vuonna, että typpioksidi oli vastuussa yli 70 000 ennenaikaisesta kuolemasta Euroopan alueella.
Transport and Environment -järjestö muistuttaa, että lähes 30 miljoonaa päästöarvot ylittävää autoa ajaa edelleen Euroopan teillä, vaikka skandaalin alkamisesta on jo vuoden verran aikaa.
MITÄ TRAFI AIKOO TEHDÄ ASIAN KORJAAMISEKSI ?
2
136
Vastaukset
- typpioksiidi
Niin nämä virheellisyydet vaikuttavat mm käyttömaksuihin ?
- RMB54
Hyvä keskusteluaihe!
Todellakin tulee vaikuttamaan käyttömaksuihin, koska Trafi ei itse testaa autojen saastuttamista (CO2 g/km), vaan käyttävät tehtaan lukemia.
Tämä johtaa siihen, että huijariautojen omistajat tulee hyötymään käyttömaksusta verrattuna niihin autoihin, joiden päästöt ilmoitettiin oikein aikana, jolla ei käyttömaksu ollut sidottu päästöihin.
Esimerkki: Jos valtion budjettiin on sovittu käyttömaksuveroksi X miljaardia €.
Huijariauton omistajat maksavat X miljoonaa € vähempi kuin pitäisi. Tämä X miljoonaa € siirtyy rehellisille auton omistajille maksettavaksi niin että saadaan budjettiin merkityn X miljaardia € täyteen.
Kysymyksessä on VEROPETOS, jonka yhteiskunnan päättäjät (hallitus, eduskunnan hyväksymänä) hyväksyvät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1318311Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4617500SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2185657Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en914647Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1374592Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1044442Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr104162Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03820Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p173300Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132700