TE-keskukset aloittavat ensi vuonna tehostetut työttömien kuulustelut. Tehtävä on niin iso, että siihen hankitaan tilauspalveluja muilta toimijoilta. Ketä nämä voisivat olla ? Ilmeisesti kuka tahansa yrittäjä voi tarjota näitä kuulustelupalveluitaan TE-keskukselle. Ensi vuonna työtön voi yllättyä kun saa kutsun vaikka vartiointipalveluja myyvään yritykseen. Siinä työtöntä sitten kyykytetään ja isketään välillä nyrkillä palleaan. "Miksi et ole hakenut töitä", "mitä olet tehnyt kun et ole saanut mukamas töitä". Kipataan laskiämpäri päälle ja syljetään silmille. Meno on kuin Gestapon tai Stasin kuulusteluissa. Syntyykö näin uusia työpaikkoja. Tuskinpa vaan. Mutta tätä kaikkea on nyt luvassa. Onhan meillä tuo heikko ministeri Jari Lindström (PS), koulutukseltaan kemian laiteteknikko. Miksi tälläinen koulujakäymätön on päässyt ministeriksi. Eikö Suomen lakikin jo edellytä oikeusministeriltä oikeustieteen tutkintoa.
Työttömien haastattelut 2017
Kuulustelut_2017
3159
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Näinhän se holokaustikin alkoi. Ensin vähän retuutettiin ei-toivottuja ihmisiä ja suljettiin työmarkkinoilta. Sen jälkeen tuli vähän kovempaa käsittelyä. Vähän potkittiin, hakattiin ja omaisuus vietiin. Sitten vietiin kokoamisleireille ja lopulta tuhoamisleireille. Työttämät ovat tämän ajan juutalaisia, kommareita, romaneja ja muita ei-toivottuja. Heiltä viedään ihmisoikeudet aivan samalla tavalla kuin kansallissosialistien kaudella vietiin ihmisiltä. Lisää karenssipäiviä vaan. Sitten ruvetaan antamaan rangaistuksia. Lopulta tuhotaan pois. Ja katsos- ihme on tapahtunut, maassa ei ole enää työttömiä. Mutta lopulta nämä persuministerit päätyvät köyden jatkokoksi samaan tapaan kuin natsihirmut Nurbergissä.
TE-keskukset ovat etsineet lisätyövoimaa ja sitä on näin lyhyellä varoitusajalla saatavissa vain ostopalveluina. Jos olet akateeminen tai vaikkapa tohtoritason työtön, varaudu siihen, että ensi keväänä sinut haastattelee vaikkapa jokin kiinteistöpalvelun, hoiva-alan tai vammaisten apupalvelujen työntekijä, jolla ei ole kuin ammattillinen keskiasteen koulutus jos sitäkään. Mitenhän nämä tumperot pystyvät arvioimaan akateemisten työkokemusta, osaamista ja työmarkkinoita.
Hyvä esimerkki koulun käynnistä ja tutkinnoista ,haluatko miljonääriksi ohjelma mitä enempi koulua ja tutkintoja sitä tyhmempiä et siitä sit proffat, maisterit ym. kyvyttömät nörtit.