Onko liukasta?

Miten rekat pysyy tiellä kun vettä sataa ja nollakeli?
3215
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tuollahan niitä oli jumissa Tapojärven eteläpuolella alkuillasta. Viittä rekkaa monessa mäessä ja siinä ne raukat yritti laittaa ketjuja päälle. Mutta kyllä sitten tuli soraa ja aura-autokin, että eiköhän ne siitä pääse eteenpäin. Onneksi ei kukaan tukkinut tietä vaan kaikki olivat siististi jonossa. Ei kai se ole tienpitäjän syy vesisade? Eikö se Jumala säät ja ilmat määrää? Sieltä tulee apu.

Äänestä

Hui kun on syksyinen ilma sataa vettä ja tuulee ja kohta joulu. Lumet tuli katolta että helinä kävi.

Äänestä

Ainaki Ylimuonio-Leitorova jumalattoman huonossa kunnossa. Kapea ränni jossa loskaa reunoilla niin että henkilöautolla turha väistellä. Urakoitsija auraa 80 luvun skanialla ja hiekottaa pysäkit siihen malliin että kaikki hiekka on siellä. Kirkonkylällä jalkakäytävät 4 metriä leveät kun ei enää erota missä "rotvallin" reuna on, polannetta siis 10 cm.
Ainoa kelle ruusuja niin Särkijärven suuntaan auraavalle ja kirkonkylän jalkakäytävien urakoitsijalle, huippu työtä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huisonvisto kirjoitti:

Miten rekat pysyy tiellä kun vettä sataa ja nollakeli?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu