Läskeistä eroon

Moikka pullukat. Itse nollaliikkujana ja ikuisena sohvaperunana haluan aloittaa puolen vuoden kuntokuurin ja tavoitteena on olla -15kg kevyempi tulevana kesänä. Miten olette aloittaneet kesäkuntoon-projektin?
9234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Itse ajattelin joulun jälkeen aloittaa ihan vaan kotona jumppailemalla ja ruokavaliomuutoksilla. Olen lukenut paljon, että jo pelkkä ruokavaliomuutos auttaisi pudottamaan liikakiloja. En ole itsekään mikään himourheilija, mutta nyt koitan ottaa itseäni niskasta kiinni ja aloittaa kuntoilemaan. Kuntosalille minua ei silti saa

Äänestä
  • Mitä sitten käytönnössä tarkoitat ruokavaliomuutoksella? Pelkästään salaattia vai? Olen vaihtanut kaikki pullat, leivät yms. pois ja ottanut tilalle proteiinirahkoja ja hedelmiä. Viikolla pysyn suhkoht hyvin säännöllisellä ruokavaliolla, mutta viikonloppuisin höllähdän ja sorrun helpommin herkuttelemaan. Siitä tulee huono omatunto kun tuntuu, että tuhoan viikonloppuna kaiken viikolla nähdyn vaivannäön.

    Äänestä

  • En ole himourheilija enkä myöskään ruokavaliotieteilijä. Ajattelin internetistä katsoa mahollisia ruokaohjeita sekä miten tulisi syödä. Olen ymmärtänyt että hiilareita tulisi välttää, mutta myöskin sanotaan ettei se pidä paikkaansa. En ole asiaa kuitenkaan tarkemmin ajatellut tai suunnitellut. Joulun jälkeen sitten

    Äänestä

  • "Olen ymmärtänyt että hiilareita tulisi välttää, mutta myöskin sanotaan ettei se pidä paikkaansa." antaisipa joku suorat ohjeet tai pomminvaraman ohjelman tähän, näitä nettiguruja tuntuu olevan nykyään maailma täynnä.

    Äänestä

  • jampp22 kirjoitti:

    "Olen ymmärtänyt että hiilareita tulisi välttää, mutta myöskin sanotaan ettei se pidä paikkaansa." antaisipa joku suorat ohjeet tai pomminvaraman ohjelman tähän, näitä nettiguruja tuntuu olevan nykyään maailma täynnä.

    Vedä sitten fiiliksen mukaan. Pieni viikonloppu herkuttelu on ihan ok vaikka kahden viikon välein, mutta kuten mainitsit, viikonloppuisin herkkujen syöpöttely tuhoaa viikon vaivannäön. Oletan että käyt töissä tai opiskelet. Ota ruokatauolla lautaselle 1/4 lihaa, 1/4 pastaa,perunaa,riisiä tai mitä on tarjolla ja loput 2/4 kasviksia, ruokajuomaksi vettä. Lisää hyötyliikuntaa ja ole aktiivinen. Tee vaikka kotijumppaa, lihaskuntopiirejä tai osta kahvakuula ja jumppaa sen avulla.

    Äänestä

Nääh, kunnolla mättöä naamaan ja siideriä sekä kaljaa päälle.

Äänestä

Otsikointisi edellyttää kehon koostumusanalyysiä ennen kuurin aloitusta ja muutoksen seuraamista samalla menetelmällä.
Painoa on helppo pudottaa mutta laardien lähtö on hankalampaa.

Nopeat hiilarit pois ruoka- ja juomavaliosta. Järkevä koostumus. Riittävä proteiinin ja suojaravinteiden saannin varmistus.
Kokonaiskestoltaan ja intensiteetiltään oikein mitoitettua lihasvoimaharjoittelua täydennyksenä riittävästi aerobista treeniä.
Laardien väheneminen ja lihasmassan lisääntyminen kohtaavat toisensa.

Äänestä

Mulla taas elämäntapana monipuolinen liikunta...salitreeniä, budoa, ulkoilua, venyttelyä, Jo viikon väli tuottaa nupin kiristystä kun ei malta olla paikallaan jos on vaikka kipee. Ja tuota rantakunto projektia ei tarvii "aloittaa" kun on yäpäri vuoden kunnossa.

Äänestä

Syö perus kotiruokaa. Paljon vihanneksia ja salaattia. Syö kalaa ja kanaa, jos syöt jauhelihaa niin osta sitä vähärasvaisinta naudanlihaa. Syö säännöllisesti, 2-3 tunnin välein. Kaksi lämmintä ruokaa ja kevyitä proteiinia sisältäviä välipaloja. Hanki vaikka käsipainot kotiin ja treenaa vähän niillä.
http://www.dumbbell-exercises.com/ Tuolta hyviä liikkeitä! Koita vähentää istumista ja olla vähän aktiivisempi, käy kävelylenkillä joskus vaikka siitä ei paljon apua laihdutukseen olekkaan, mutta on sekin parempi tapa kuluttaa aikaa kun telkun edessä istuminen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jampp22 kirjoitti:

Moikka pullukat. Itse nollaliikkujana ja ikuisena sohvaperunana haluan aloittaa puolen vuoden kuntokuurin ja tavoitteena on olla -15kg kevyempi tulevana kesänä. Miten olette aloittaneet kesäkuntoon-projektin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu