Läskeistä eroon

Jampp22

Moikka pullukat. Itse nollaliikkujana ja ikuisena sohvaperunana haluan aloittaa puolen vuoden kuntokuurin ja tavoitteena on olla -15kg kevyempi tulevana kesänä. Miten olette aloittaneet kesäkuntoon-projektin?

9

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • expullukkako

      Itse ajattelin joulun jälkeen aloittaa ihan vaan kotona jumppailemalla ja ruokavaliomuutoksilla. Olen lukenut paljon, että jo pelkkä ruokavaliomuutos auttaisi pudottamaan liikakiloja. En ole itsekään mikään himourheilija, mutta nyt koitan ottaa itseäni niskasta kiinni ja aloittaa kuntoilemaan. Kuntosalille minua ei silti saa

      • jampp22

        Mitä sitten käytönnössä tarkoitat ruokavaliomuutoksella? Pelkästään salaattia vai? Olen vaihtanut kaikki pullat, leivät yms. pois ja ottanut tilalle proteiinirahkoja ja hedelmiä. Viikolla pysyn suhkoht hyvin säännöllisellä ruokavaliolla, mutta viikonloppuisin höllähdän ja sorrun helpommin herkuttelemaan. Siitä tulee huono omatunto kun tuntuu, että tuhoan viikonloppuna kaiken viikolla nähdyn vaivannäön.


      • expullukkako

        En ole himourheilija enkä myöskään ruokavaliotieteilijä. Ajattelin internetistä katsoa mahollisia ruokaohjeita sekä miten tulisi syödä. Olen ymmärtänyt että hiilareita tulisi välttää, mutta myöskin sanotaan ettei se pidä paikkaansa. En ole asiaa kuitenkaan tarkemmin ajatellut tai suunnitellut. Joulun jälkeen sitten


      • jampp22

        "Olen ymmärtänyt että hiilareita tulisi välttää, mutta myöskin sanotaan ettei se pidä paikkaansa." antaisipa joku suorat ohjeet tai pomminvaraman ohjelman tähän, näitä nettiguruja tuntuu olevan nykyään maailma täynnä.


      • jampp22 kirjoitti:

        "Olen ymmärtänyt että hiilareita tulisi välttää, mutta myöskin sanotaan ettei se pidä paikkaansa." antaisipa joku suorat ohjeet tai pomminvaraman ohjelman tähän, näitä nettiguruja tuntuu olevan nykyään maailma täynnä.

        Vedä sitten fiiliksen mukaan. Pieni viikonloppu herkuttelu on ihan ok vaikka kahden viikon välein, mutta kuten mainitsit, viikonloppuisin herkkujen syöpöttely tuhoaa viikon vaivannäön. Oletan että käyt töissä tai opiskelet. Ota ruokatauolla lautaselle 1/4 lihaa, 1/4 pastaa,perunaa,riisiä tai mitä on tarjolla ja loput 2/4 kasviksia, ruokajuomaksi vettä. Lisää hyötyliikuntaa ja ole aktiivinen. Tee vaikka kotijumppaa, lihaskuntopiirejä tai osta kahvakuula ja jumppaa sen avulla.


    • Porno-Jalmari

      Nääh, kunnolla mättöä naamaan ja siideriä sekä kaljaa päälle.

    • vm43

      Otsikointisi edellyttää kehon koostumusanalyysiä ennen kuurin aloitusta ja muutoksen seuraamista samalla menetelmällä.
      Painoa on helppo pudottaa mutta laardien lähtö on hankalampaa.

      Nopeat hiilarit pois ruoka- ja juomavaliosta. Järkevä koostumus. Riittävä proteiinin ja suojaravinteiden saannin varmistus.
      Kokonaiskestoltaan ja intensiteetiltään oikein mitoitettua lihasvoimaharjoittelua täydennyksenä riittävästi aerobista treeniä.
      Laardien väheneminen ja lihasmassan lisääntyminen kohtaavat toisensa.

    • hyväkuntoisenaparempi

      Mulla taas elämäntapana monipuolinen liikunta...salitreeniä, budoa, ulkoilua, venyttelyä, Jo viikon väli tuottaa nupin kiristystä kun ei malta olla paikallaan jos on vaikka kipee. Ja tuota rantakunto projektia ei tarvii "aloittaa" kun on yäpäri vuoden kunnossa.

    • tsemppiä

      Syö perus kotiruokaa. Paljon vihanneksia ja salaattia. Syö kalaa ja kanaa, jos syöt jauhelihaa niin osta sitä vähärasvaisinta naudanlihaa. Syö säännöllisesti, 2-3 tunnin välein. Kaksi lämmintä ruokaa ja kevyitä proteiinia sisältäviä välipaloja. Hanki vaikka käsipainot kotiin ja treenaa vähän niillä.
      http://www.dumbbell-exercises.com/ Tuolta hyviä liikkeitä! Koita vähentää istumista ja olla vähän aktiivisempi, käy kävelylenkillä joskus vaikka siitä ei paljon apua laihdutukseen olekkaan, mutta on sekin parempi tapa kuluttaa aikaa kun telkun edessä istuminen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4612
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1867
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1570
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      123
      1100
    5. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1026
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1011
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      923
    8. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      852
    9. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      49
      852
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      818
    Aihe