Golf-osakkeesta eroon

Eaglehunter

Kuinka moni allekirjoittaisi kansalaisaloitteen golf-osakkeen muuttamiseksi normaaliksi osakkeeksi
ts. pakko-omistamisen poistamiseksi. Osaketta kohdeltaisiin kuten vaikkapa asunto-osaketta eli jos vastiketta maksa päätyy osake yhtiölle.

32

10115

    Vastaukset 32

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TyperäGolf

      Golf on muutenkin typerä peli typerine sääntöineen ja golffin suurimmasta typeryydestä kertoo se, että golf osakkeesta ei pääse eroon edes kuoleman tapauksessa, kun golf osakkeen omistaja kuolee.
      Golf osakkeesta aiheutuvat maksut siirtyvät kuolinpesän maksettavaksi ja sitä maksavat lopun ikäänsä, vaikka eivät edes golffia olisi koskaan pelaneet ja green cardia omistaneet.

      En koskaan lunastaisi golf osaketta nimiini, vaikka sitä joku tarjoaisi ja maksaisi siitä vielä 10 000€, jos golfosakkeen ottaisin nimilleni.

      • Anonyymi

        Voisin ottaa miljoonalla vastaan yhden golf-osakkeen. Lupaan sen jälkeen hoitaa tarvittavat maksut siitä kuten asiaan kuuluu.


      • Anonyymi

        Miksi on hankittu golfisake ? Yleensä ollut ansaitsemis ajatus, mutta jos on vaan haluttu pelata niin se on sitten perikunnan ongelma ?


    • KuolinpesäOsakas

      Voisiko valtio lunastaa tarpeettomat golfosakkeet esim. 2500€ kpl? Tämä helpottaisi golfosakkeesta eroonpääsyä huomattavasti.

      • KärsiNahoissasi

        Veronmaksajilla ei ole mitään velvollisuutta maksaa siitä, että vuosikymmeniä golffia pelanut haluaa lopettaa pelaamisen ja päästä eroon osakkeesta, jonka on itse hankkinut vaivakseen.
        Jos on niin tyhmä, että menee ostamaan osakkeen, josta tietää koituvan kustannuksia joka vuosi ja josta ei pääse eroon, niin maksakoot jatkossakin tyhmyydestä.
        Että vielä pitäisi saada 2500€, että tässä nähdään golffareiden ahneus, jos jostakin haluaa päästä eroon, niin ei kelpaa, että ilmaiseksi pääsee.
        Ilmeisesti golf osakkeesi kustannukset ovat niin pienet, ettet luovu siitä ilmaiseksi.
        Jos kustannukset olisivat yli 1000€ vuodessa, niin kyllä sellaisesta menoerästä luopuu ilmaiseksi, mutta sinulla ei varmaan ole mitään kustannuksia golfosakkeesta, kun haluat siitä rahaa.


      • Anonyymi

        Hyvä idea. Samalla valtio voisi lunastaa hyvällä hinnalla myös kaiken muunkin, mikä ei kelpaa kenellekään edes ilmaiseksi, kuten putkitelkkarit, vanhat huonekalut ym.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyvä idea. Samalla valtio voisi lunastaa hyvällä hinnalla myös kaiken muunkin, mikä ei kelpaa kenellekään edes ilmaiseksi, kuten putkitelkkarit, vanhat huonekalut ym.

        Kyllä sellaisten golf Oy osakkeet joissa on talous kunnossa ja myös kenttä suosittu, niistä kyllä pääsee eroon. Kunnon clubeilla on myös etuja omistaa osake, monesti ajanvaraus pitemmälle ajalle eteenpäin tms.


    • EntinenOsakas

      Itse pääsin eroon laittamalla sähköpostia golfosake(at)outlook.com osoitteeseen. (Löytyi täältä palstalta).

      • Anonyymi

        Kiitos vinkistä. Auttoi myös minua pääsemään eroon osakkeestani.


      • Anonyymi

        Kiitos vinkistä!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos vinkistä!

        Kiitos


    • mailatyttö

      Tyhmät ostivat golfosakkeita ja nyt niistä ei pääse monesti eroon ilmaiseksi antamallakaan. Oli hyvä MOT-jakso pari vuotta sitten.

      • Exgolfari

        Joo maksamaan jouduin itse myös ja melko paljon, jotta pääsin osakkeestani eroon.


    • deeii

      Golfosake on kuin asunto-osake. Ei asunto-osakekaan päädy kuin yhtiön hallintaan ivan samoin kuin golfosake. Osakkeista pääsee eroon,kun myy sen pois.

      • Anonyymi

        Asuntoosake aivan eri kuin paska golfosake...
        Asuntoosake tuottaa rahaa, golfosake vie rahaaa..

        Asunto ja vihreä jätemaa eivät ole sama asia..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Asuntoosake aivan eri kuin paska golfosake...
        Asuntoosake tuottaa rahaa, golfosake vie rahaaa..

        Asunto ja vihreä jätemaa eivät ole sama asia..

        Niitä asunto-osakeyhtiöitä on myös mennyt konkurssiin ?


    • Anonyymi

      ...

    • Anonyymi

      Varmasti pääset eroon golf-osakkeesta, myös hiihtoputket, tennis ja muut vedätykset.
      [email protected]

      Kaupat luottamuksella ja hoidan asian niin, että varmasti loppuu vastikeperintä.

    • Anonyymi

      " Korkein oikeus on tänään antanut tuomionsa ns. lunastusriidassa. Päätöksestä on tiivistelmä KKO:n kotisivuilla ja se aukeaa tästä linkistä<https://www.korkeinoikeus.fi/fi/index/ennakkopaatokset/kko202099.html>. Pääsisältönä on se, että välimiesoikeuden ja käräjäoikeuden tuomiot pysyivät suurin piirtein samana ja II A-osakkeiden lunastushinnaksi tuli negatiivinen n. -10 000 €. Tuomio on heti lainvoimainen ja koskee 8 osakasta, jotka asiassa olivat kantajina. Heidät velvoitettiin yhteisvastuullisesti maksamaan GG Ry:n oikeudenkäyntikuluja 10 000 € verran.

      Osakkaille tiedoksi myös se, että yhden osakkaan osakekaupasta on tehty rikosilmoitus 21.12.2021, epäilynä petos. Kaikki vastaavat tapaukset viedään poliisitutkintaan siltä osin kun on epäily siitä, että osakas on tietoisesti yrittänyt päästä eroon velkaosuudestaan myyden osakkeensa ulosottokelvottomalle taholle. Tämä on tapa kunnioittaa osakkaiden yhdenvertaisuutta. Osa vanhoista lumekaupoista on toki jo vanhentunut, eikä niiden kohdalla ole enää perusteita vastaavaan prosessiin.

      GG Oy/Ry hallitus kokoontuu viimeistään tammikuussa päättämään esim. osakeantien jatkamisesta, kun tälle asialla vihdoin saatiin lopullinen päätös.
      Gumböle Golfin puolesta,
      Hyvää Joulua ja Onnellista Uutta Vuotta 2021!
      "
      Kauanko hallituksen annetaan huseerata golf-osakkeita arvottomaksi. Osakkeenomistajien on noustava hiekkaesteelle ja vaadittava hallitukselta vahingonkorvausta, kokous kaikille osakkeenomistajille NYT !

      • Anonyymi

        Ystävälläni on tää Gumböle Golfi osake, kuulemma osakkeesta ei pääse eroon kuolemallakaan ja osakkeenomistaja on rikollinen, heti jos yrität myydä alkaa uhkailu rikosilmoituksella. Osake on arvoton. Pääkonnalla hallituksessa ei ole edes osakkeita ? Onko todella näin ?


    • Anonyymi

      Tyhmää homma koko golfailu. Toisen tekemästä tyhmyydestä ei pitäisi rankaista jälkipolve....
      Vähän niinkuin siirtäisi rikosta toiselle...
      Mutaman kermapersegolfarin takia joutuu moni kärsimään....Idioottimaista hommaa
      .

    • Anonyymi

      Noniin... nyt tarjoan teille yllätystä.
      Otan vastaan/ ostan Aulangon Golffin osakkeita. Muut ei kelpaa ainoastaan AGK:n osakkeet. Tarjoa!

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Voi teittii jotka omistaa gumbole golf osakkeita.
      kenttä on vuokramaalla ja Espoon kaupunki haluaa sen asuntotonteiksi.
      Vuokrasopimus päätyy 2027.
      Osakkaat ovat tuhlanneet kymmeniätuhansia turhaan, onko heitä johdettu harhaan ??
      Toiminnanjohtaja lähti ja jätti kentän muitten harmiksi, voipi seuraajalle tulevan kuumat oltavat kun tämä vuokrasopimus asia paukahtaa osakkeenomistajille tiedoksi jotka on kupattu varattomaksi.

      Mikä hemmetin järki on tehdä golf kenttä vuokramaalle ?

      • Anonyymi

        Hohhoijaaa... Mitä järkeä on rakentaa omakotitalo vuokratontille?

        En tiedä Gumbolen tilannetta, mutta yleensä tontin vuokra-aika on 50 vuotta.
        Ei sitä noin vain voida lunastaa takaisin


      • Anonyymi

        Satanen maksettiin että vastaanotin, ei kuule nappaa... Toimeentulotuen perusosa ei ole ulosottokeloinen,,,


    • Anonyymi

      Miten pääsen eroon golfosakkeesta.?

      • Anonyymi

        Jos on Aulangon osake, niin anna mulle. Mulla on sille käyttöä


    • Anonyymi

      Tarkoitus on pitää maksava osakkeen omistaja . Raha on motiivi ja siitä on kyse . Kukaanhan ei sovinnolla halua omistaa loputonta rahanreikää

    • Anonyymi

      Golf osakkeen voi aina kaudeksi vuokrata vaihka ihan ventovieraalle.
      Itsekkin pelaan vuokrapelioikeudella. Kyseisellä kentällä yhtiövastike on 750€ jonka osakeenomistaja joutuu joka vuosi maksamaan.
      Itse vuokrasin netin kautta pelioikeuden ja maksoin siitä 700€.
      Vuokraaja oli tyytyväinen vaikka nyt hänen maksettavakseen jää 50€.
      Pelikaverini oli ihmeissään, miksi sain se "halvalla", he itse maksavat 750-800€
      Eli osakkeella voi myös tehdä pientä tiliä.
      Kannattaa laittaa golf.fi sivulle vuokrapeliä tarjolle. Siellä on pörssissä ihan oma kategoria ja vuokraaja löytyy varmasti. Golf klubi sitten auttaa miten sen pelioikeuden saa siirrettyä kaudelle toisen nimelle

    • Anonyymi

      Me Håkanin kanssa kans päätettiin sijoittaa meidän osake muutamaa senttiä vastaan. Ei se kyllä oikeestaan kannattanut kun hätäiltiin, olis pitänyt malttaa ootella pitempään - ties josko ois vähän enemmän irronnut. Mutta hillot saatiin näppiin, joten mitäs tuota valittamaan.

      • Anonyymi

        Ai niin, unohtu ihan. Suoraan pussista, ne hillot siis!


    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      158
      1483
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1063
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      702
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      691
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      199
      638
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      605
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      536
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      66
      496
    9. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      30
      464
    10. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      449
    11. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      31
      441
    12. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      440
    13. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      53
      427
    14. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      25
      425
    15. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      37
      422
    16. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      419
    17. Valtiomies puhuu?

      "Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. – 
      Maailman menoa
      77
      394
    18. Onko meillä mies

      Kakki hyvin?🤨
      Ikävä
      27
      390
    19. 19
      384
    20. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      383
    Aihe