Selvästi havaittavissa hiljentymistä kun palstalaiset menee rakkaittensa luokse joulua viettämään. Eihän täällä ole kun muutama todellinen sinkku ja yksinäinen. On se varmaan mukavaa viettää joulua sukulaisten, vanhempienne tai tyttöystävän kanssa. Teillä on joku joka välittää ja saatte lahjojakin vielä ja joku on kokannut teille hieno joulupöydän. Me rumat emme saa lahjoja emmekä joulun toivotuksia koska meistä ei tykätä. Ei se mitään viihdyn yksinkin ja se on vain yksi viikonloppu, ihan normia nimulle ja siihen on jo tottunut.
Palsta hiljenee jouluksi
Rumasinkkumies-
43734
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Näinhän se on. Itsekin lähden kohta sukuloimaan maaseudulle. Hyvää joulua kaikille!
Sytytän kynttilän palstan hiljentymisen vuoksi.
Isän ja äidin luokse menen kai ylihuomenna.
Palsta sitä parempi mitä enemmän oikeasti akuutteja yksinäisiä tapauksia. Sellaisille en voisi toivottaa vähempää hyviä jouluja. Tulee muistot mieleen kun olin itse vuosia juuri hän. Kiipesin parvekkeen yli ja jäin roikkumaan kyyneleet poskista valuen. En halunnut kuolla, halusin että mulla on hyvä olla.
Treffatkaa vaikka abc:lla ja sieltä yhdessä menette bisselle.(ette tee niin, murjotatte toisille ja palstalle)
Nyt avautui just 41 kalja, eilisestä jatkunut. Damn ei liiemmin kirjoitusvirheitä edes.. :)
Ihan itelle, tälle palstalle ja elämälle. Tämäkin palsta jotain missä sai purkaa kaiken sanoiksi, milloinkaan voi unohtaa. <3
Ei naiset halua treffata miehiä.
Joulunpyhät ovat hyvä aikaa rumalle HC-AT-miehelle hiljentyä iäksi. Piinaava yksinäisyys, pullo koskenkorvaa ja köysi, niin helppoa lähteminen on ja näin joulun kunniaksi HC-ATM voi lähetä myös rauhallisesti ja vähemmän näyttävästi.
Ripustaa joulukuusen latvaan tähden sijaan sen köyden roikkumaan ja jää iäksi lepäämään kuusen oksille autuaassa tilassa vihdoinkin 24/7 kestäneen kärsimyksen päättäneenä onnellinen tyyni ilme naamallaan.
Paras joululahja minkä ruma HC-ATM voi itselleen antaa on kunniakas kärsimystensä lopettamien.
Monenko naisen kanssa aiot rakastella joulun aikana? Tuollaisella komealla miehellä on varmaan naisia jotka kutsuvat jouluna kylään.
Joulu on jeesuksen syntymäjuhla, ei panojuhla.
Joulu on vuoden juhlista nimenomaan panojuhla, hillittömän syömisen juomisen ja muun ähkyilyn juhla.
Joulun oikea nimi on Saturnalia.
Jos jostain voi olla varma, niin siitä että Jeesus ei tosiaankaan syntynyt jouluna. Jeesuksen syntymäjuhlan yhdistäminen Saturnaliaan on muinaisten hallitsijoiden keksintö. Siis politiikkaa.
Palstalla joulu vietetään, kuten muutkin juhlapäivät.
Lisäys trollin viestiin, käväisen varmaan synnyinseudulla jossain välissä. Yritän toki ehtiä palstalle kuitenkin.
Vastaus kymmenessä minuutissa. Mitähän se kertoo.
Sitähän se kertoo että tuo kun ilmestyi ylös lukaisin ja huomasin trollin trollanneen niin lisäsin huomautuksen. Parin tunnin päästä varmaan lähden, pitää yksi juttu tässä odotella ensin.
Tänne jää vain Amalia ja muutamat muut yksinäiset naiset ja miehet kirjoittelemaan keskenään.
Jää tänne ainakin yksi nainen.
Minä en ainakaan mihinkään lähde, ja täällähän voi sitäpaitsi olla joulun parasta naisseuraa
Koitin järkkäillä sulle sitä kinkkua jollain keinoilla, mutta en vielä onnistunut. En pääse enää edes kirjautumaan omalle nikilleni. No joo, ei mulla mitään peppukuvaa ole lähettää, mutta laitan sen mistä aikaisemmin kirjoitin. Et sitten linkkaa sitä tänne. Vähän väritin sitä tyyliin sopivaksi. Se kuva on siis ennen tätä tilannetta:
https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRfBl7588Kobba_WdWtlxLjW4Mmx3be6wpn4rvdWaFvZjA6g1ldwQ
ex-exex-atn
Jaahans, epäilen kyllä erittäin vahvasti, että olette miespuolinen henkilö
Ihan asiallinen epäily kun tällä palstalla ollaan. Mutta en pääse enää kirjautumaan exex-atn nikille. Joko sössin itse tai joku on voittanut salasanalotossa.
Ei ollut puhetta että mikä joulu, niin ei kai sen sitten niin väliä olis ollutkaan.
Laitoin nyt kuitenkin :)
Kaunis nainen oli kuvassa, toivottavasti on exex-atn.
Ei tartte kehua >:I
Mutta on se mun kuva. :)
Sain joululahjaksi sukat ja työhanskat, tuo kuva oli kyllä mieluisampi yllätys. Jos sulla oli pari vuotta sitten noin upea vartalo, niin en usko väitteeseen nykytilanteen hulkmaisuudesta
Parissa vuodessa ehtii hyvin reenata hulkiksi nainenkin jos lähtötilanne on hyvä.
Kropan malli on hyvin selvästi X jo ihan luonnostaan. Lihasten kasvu on perinnöllistä, ja mulla on ollut niitä aina. Ja olen lyhyt, vain 160 cm. Raajatkin on aika lyhyet siis. Kaikki tuo korostaa lihaksia entisestään.
Mulla on nykyään ihan huomattavat lihakset, siinä kuvassakin kyllä jo näkee että niitä on, mutta nyt on enemmän. Urheilupiireissä olen parasta a-luokkaa ;), pullapiireissä näytän hulkilta. Kuulen siitä jatkuvasti "Mitä lajia harrastat?", "..hauis (jotain)..", "helvetin hyvän näköistä", "tyhmää treenata", tms... Mulla on nyt myös pari lisäkiloa, jotka olen mättänyt tässä pimeän syksyn aikana. Ne vähän painaa reenatessa ja kiristää vaatteissa... Joo, olen siis nyt paljon isompi kuin tuossa kuvassa. Pitäsi ottaa joskus vertailukuva, mutta en oikein tykkää noista kuvista :)
No ei onnistu. Netti jumissa. Kokeilen myöhemmin uudelleen, nyt pitää mennä.
Olkaa sit hiljaa palstalla jouluna.
Yks sukulainen toi minulle 10 kilon kinkun. Joo mä varmaankin syön yksin sen kinkun, sitä menee varmaan 9,5 kiloa roskiin.
Sukulaiset on riesa. Luulevat että elän nälässä ja tuovat kassikaupalla ruokaa. Ei minun jääkaappiin mahdu mitään joten piti pistää parvekkeelle kaksi kassia ruokaa.
Kiittämätöntä porukkaa täällä. Moni olisi onnellinen, jos sukulaiset toisi kassikaupalla ruokaa.
Ei meidän ätmien ajatusmaailmaa normaali ihminen ymmärrä.
Olis joo kiva viettää esim. vanhempien kanssa joulu mutta tämä on nyt mun toinen joulu "täysorpona". Huomenna olen yksin (tai pitkän matkan bussissa on varmasti porukkaa) , joulupäiväksi sain kutsun ystäville syömään (muuten olisin ollut yksin) ja Tapaninpäivänä käyn ehkä vanhan tätini luona kahvilla. Sitten lähdenkin takaisin kotiin.
Mua ei olisi silti haitannut olla yhtään koko joulua yksin kaupungissa. Olen vain onnellinen kaikista ylimääräisistä vapaapäivistä.
Jaksamista sinulle! :-)
Rauhallista Joulua!
Kiitos :-). Hyvää ja rauhallista joulua sinullekin!
Tästäkin näkee hyvin, miten iso osa palstan sisällöstä on yhden tai kahden ihmisen tuotosta.
Ketkä ne yksi tai kaksi ihmistä on? Kumpi sinä olet?
Suoritetaanpa (neitsyt-)sedän avustuksella pieni looginen päättely:
Iso osa palstan sisällöstä on yhden tai kahden ihmisen tuotosta. Kun he eivät ole paikalla, palsta hiljenee. Nyt palsta hiljenee. Minä olen edelleen täällä. En siis todennäköisesti kuulu noihin tuotteliaisiin ihmisiin.
Vai voisiko palstan hiljenemiselle olla syynä joulu? Ihmisillä on muuta tekemistä, pakolliset sukulaisvierailut ja -seurustelut. Toki voi olla, että ne kaksi lähtivät viettämään joulua mummolaan, tai sitten 20 lähti.
Kyllä se noin taitaa olla.
Nukuin sellaiset 14 tuntia. Jospa illalla menis taas 7 aikaan nukkumaan
Ainakin kanavien ohjelmatarjonta on ollu tänä jouluna kunnon pohjanoteeraus..
Tulin juuri sukulaisilta. Siellä 10 tyyppiä katseli jotain herkule poirotia. Voi helvetti että oli tylsää.
Palsta on vajonnut ihan kuralle parissa päivässä sillä aikaa kun olin poissa. Puhelimella pari kertaa vilkaisin niin eihän täällä ollut suunnilleen kuin itsetuhoviestejä ja säälittävää yhteisymmärrystä, ei yhtään kunnollista nais/mies vastakkainasettelu keskusteluketjua. Joulun alla oli ulinaa pikkukakkosen ma-teorioista, ne olisi olleet virkistävää piristystä siihen kuraan mitä täällä olevat saivat aikaiseksi. Tason nosto alkakoon, hitaasti mutta varmasti se nousee jouluaaton pohjanoteerauksesta ja jos joudunkin prosessin aikana vähän lutkittelemaan teen sen palstan vuoksi, ihan turha siis ulista kommenteista kun ei parempaan kerran pystytä ominpäin mitä nyt nähtiin.
Onneksi ei ollut aattona aikaa palstailla, pari kommenttia heitin umpimähkään.