Läskillä pitkälle ja nopsaan.

0987654ff

Virallisterveelliset asiantuntijat väittävät, että meidän on syötävä valtavasti hiilihydraatteja, jotta meillä olisi riittävästi energiaa urheilemiseen. Kuitenkin maratonia pitempiä juoksukilpailuja hallitsevat erittäin niukasti hiilihydraatteja sisältävällä ketogeenisella ruokavaliolla olevat urheilijat. Kummallista.

http://www.foodmanufacture.co.uk/Ingred ... =copyright

Kannattaa huomata, että ketoilun edut asiallisesti noteeraavan jutun on julkaissut U.K.:n elintarviteollisuuden sivusto.

4

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hpv16

      Ultramaratonilla vauhti on hyvin hiljainen joten glukoosia ei kulu. Lajeissa jossa syke nousee ei pärjää ilman hiilihydraattia.

    • Tsekevaara

      Ainakaan viime olympialaisten maratonilla ei ollut yhtäkään karppaajaa.

      • kummastelija-

        Mistäs tiedät?
        En tiedä minäkään, mutta kuullut monien urheilijoiden karpanneen. Suomessa valmentajien pitää noudattaa virallisia suosituksia, muuten ei tule avustuksia.


      • hpv16
        kummastelija- kirjoitti:

        Mistäs tiedät?
        En tiedä minäkään, mutta kuullut monien urheilijoiden karpanneen. Suomessa valmentajien pitää noudattaa virallisia suosituksia, muuten ei tule avustuksia.

        Ei tule avustuksia koska ei tule tuloksiakaan.

        Näitä karppaajia ei juurikaan ole urheilupiireissä ja on niin kehonrakennuksepuolelta löytyy protaajia. Vähän aikaa sitten keuhkottiin englannin maajoukkuepyöräilijöiden karppaavan. Todellisuudessa heidän energiastaan tuli noin 50% hiilihydraatista kun suomalaisten ravinnosta tulee siitä 40%.

        Helppohan karppauksen teho liikunnassa olisi todistaa. Pistätte pystyyn joukkueen ja käytte kipaisemassa maratonin hyvään aikaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      306
      7708
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      85
      6019
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      171
      3560
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      32
      2037
    5. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      195
      1911
    6. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      1886
    7. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      36
      1669
    8. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      44
      1494
    9. Miksi haluat alentaa muita?

      Luulin sinua niin erilaiseksi, poikkeavan hyväksi, olin väärässä.
      Ikävä
      22
      1441
    10. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      55
      1422
    Aihe