Monilla on omanlaisiansa toivepyöriä ja mitä erilaisempia ajatuksia ja haaveita siitä/niistä, niin mullakin. Siinä ei oo ku yksi 'vika' ...hintalappu... n. 3500€... Mutt päiväunia siitä voi katella ihan ilmaiseksi 😋
https://www.r-m.de/en-gb/e-bike/nevo/
Se Nevo Nuvinci. Boshin keskimoottori, Nuvincin vaihteisto, hihnaveto, jne...
Toiveikasta tulevaa kaikille!
https://www.r-m.de/en-gb/e-bike/nevo/
Se Nevo Nuvinci. Boshin keskimoottori, Nuvincin vaihteisto, hihnaveto, jne...
Toiveikasta tulevaa kaikille!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hitsi! Sen hinta olikin punta-hinta... eli 'hiukka' tyyris muuten kuin haaveiluun. Mutt on niitä vähän edullisempiakin, vaikka ei ehken yhtä tyylikkäitä, mutt esim Nuvincilla sentään ja automatic-versiolla tämäkin:
https://www.fietsenwinkel.nl/batavus-milano-e-go-nuvinci-automatic-2016-lage-instap-53cm-tweedekansje-1
...ja reilun tonnin...puolentoistakin ...hmmm jos ei halvemmalla, niin edullisemmin kuiteskin. Eli onko tää halpa vai edullinen jää kunkin ratkaistavaksi. Vai onko sitt sikamaisen kallis... Riippuu mihin vertaa ja tietty omista mahdollisuuksista
Noissa kummassakin on oleellisena Nuvincin vaihteisto, mieluusti automaatti-toiminnolla. Eli poljinvoima pysynee ainakin liki samana myös ylämäissä... Tosin en oo koskaan käytännössä saanut kokeilla, mutta jotkut ovat.
Luvaton lainaus siitä alla: (Lisää voi lukea fillarifoorumilta)
Itsellä nyt noin 5000 km kokemus toukokuusta 2015 lähtien. Parempaa en osaa kuvitella sen tyyppiseen pyörään, mikä mulla on. Eli automaattisena sähköpyörän paras kaveri, kun ajot on pääosin teitä pitkin! Itsellä on hihnavetoisena, niin se vielä kruunaa koko homman. Mitä tuohon huoltoon tulee, niin juurikin Turusta löytyy osaamista. Kävin kesällä teettämässä pienen takuuremontin ja automaatin toiminta muuttui sillä reissulla loistavasta täydelliseksi. Siispä en voi olla kehumatta Bikeshopin toimintaa ihan alusta, pyörän hankinnasta lähtien. Mikä tärkeintä, niin tuo huolto toimi ja vaikka itse olen kaukaa, niin aikataulut sovitettiin loistavasti. Uskallan ainakin omalla kokemuksella sanoa, että osta pois ja nauti isolla N:llä!
...vaihteisiin koskematta/säätämättä...
Nyt siellä fillarifoorumilla on lisää kokemusperäistä kommenttia ed.olevalta kirjoittajalta ja varmistava video... jos kiinnostaa niinkos minua kiinnosti
Hyvä tietää ettei tarvi harmitella tietämättömyyttään. Valitsee sitt mitä tahansa