pintakuiva ja herkästi ärtyvä iho ?

Onko kukaan saanut pintakuivaa ja herkästi ärtyvää ihoaan rauhoittumaan tavallisella perusvoiteella ?
Tuntuu, että kaikki voiteet saavat vaan aikaan punoittavan ihon hetken käytön jälkeen!!
Ja iho kuivaa vain entisestään, ja kokeiltu on LV, Erisan, Avene, A derma, Bella, Bellavita... ...
Alkaa hermot mennä kun tilaat tai ostat voiteita voiteiden jälkeen ja aina sama juttu muutaman päivän käytön jälkeen, iho alkaa punoittaa, olla kipeä ja kuiva. Nytkin tuntuu kuin iho olisi tulessa. Olen kokeillut ilman parabenejä, hajusteita ja väriaineita. Mikä vielä voisi olla syynä?
Voiko olla että käytän liian hoitavia voiteita ?
Vai mitä vielä tekisin ?
2252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Menisin ihotautilääkärin vastaanotolle jos kärsisin noin ihmeellisen herkästä ihosta, johon ei kaupalliset voiteet tehoa, vaan vain pahentavat sitä.
Syyhän voi olla vaikkapa kosmetiikka-allergia tms! Silloin tarvitset reseptillä saatavan hoitovoiteen etkä mitään kosmeettisia voiteita.

Äänestä

en usko että tarvitset lekuria, ihoakaan ei saa hoitaa "liikaa" niin sanotusti. Tarvitset yhden esim, lv perusvoiteen mitä laitat puhdistuksen jälkeen, seuraavana aamuna ei mitään vaikka kuinka kuivaisi ja punoittaisi. Vain iltaoson rasvaat ihosi! Ihosi alkaa pikku hiljaa itse kosteuttaa itseään jälleen kerran ,niin kuin ihon olisi tarkoituskin. Liialla rasvaamisella ja hoitamisella on vain huono vaikutus ihoon ja sen kuntoon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


enkestä kirjoitti:

Onko kukaan saanut pintakuivaa ja herkästi ärtyvää ihoaan rauhoittumaan tavallisella perusvoiteella ?
Tuntuu, että kaikki voiteet saavat vaan aikaan punoittavan ihon hetken käytön jälkeen!!
Ja iho kuivaa vain entisestään, ja kokeiltu on LV, Erisan, Avene, A derma, Bella, Bellavita... ...
Alkaa hermot mennä kun tilaat tai ostat voiteita voiteiden jälkeen ja aina sama juttu muutaman päivän käytön jälkeen, iho alkaa punoittaa, olla kipeä ja kuiva. Nytkin tuntuu kuin iho olisi tulessa. Olen kokeillut ilman parabenejä, hajusteita ja väriaineita. Mikä vielä voisi olla syynä?
Voiko olla että käytän liian hoitavia voiteita ?
Vai mitä vielä tekisin ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu