Olen ratsastanut noin 4 vuotta, ja tällä hetkellä kärsin melko pahasta säikkyjen hevosten pelosta. Tunnilla minua pelottaa se, että ratsuni säikähtää ja lähtee alta. En oikein tiedä mistä tämä pelko johtuu, se vain tuli yhtäkkiä noin vuosi sitten. Tällä hetkellä tallillani on vain yksi poni, jonka selässä voin olla 100% rauhallisin ja luottavaisin mielin.
Onko vinkkejä, miten voisin lievittää/päästä eroon pelostani?
Säikkyvien hevosten pelko
Pelkääjä
2
198
Vastaukset
- Locutus
Epämukava vinkki, mutta; putoa. Lentää sen selästä muutama kerta.
Muutaman mustelman jälkeen huomaa ettei se ole niin paha.
Paitsi silloin kun se on.. - Filadelphian
Sama pelko ku olin edellisellä tallilla. Vaihoin tallia jossa opin luottaa enemmän poneihin/hevosiin vaikka oli sielläki sellasii jotka säikky mutta sillai pääsin siit pelosta kuitenki eroon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh432997Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta612931- 422357
- 311853
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251709Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa721654- 481576
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771255- 361236
- 791070