Apua estepelkoon?

Toivotonesteratsastaja

Olen ratsastanut 5 vuotta. Ennen hyppäsin yksittäisenä 70cm ja ratana 50-60cm. Noin 1,5 vuotta sitten esteet eivät oikein tuntuneet kivalta, ja vuosi sitten aloin pelkäämään hyppäämistä. Esteet tavallaan kiinnostavat vielä, ja hyppäämään tekisi mieli, mutta en uskalla. Tunnillani hypätään 50-70 rataa mutta en ainakaan vielä niin isoja uskalla hypätä. Miten pääsisin pelostani eroon, ja mitä minun kannattaisi tehdä että pääsisin vielä hyppäämään ilman pelkoa?

2

178

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toivotonesteratsastaja

      Tarvitsisin mahdollisimman pian apua!

    • Damdamdiididiidi

      Itellä oli samanlainen pelko ennen koska tallillani ei hypätty kuin muutama kerta vuodessa. Ite suosittelisin että sanot opettajalle ettet uskalla hypätä niin korkeaa kun tunnillasi hyppäätte. Kannattaa puhua ettei sitten pelon takia joudu ongelmiin. Itsellä auttoi kun hyppäsin leirillä joka päivä viikon ajan hevosella johon pystyin luottamaan. Esteitä nostettiin sitä mukaan kun uskalsin mennä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2431
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      44
      1412
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1339
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1029
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe