Tarkoittaako, että kuulun hylättyjen A-luokkaan?

Liikoja_luuleva

Kun saan vastaukseksi pahoitteluviestin, jonka lopussa mainitaan, että "haluamme säilyttää hakemuksesi tulevia hakuja varten" tai "toivomme sinun seuraavan avautuvia työpaikkojamme", niin tarkoittaako se, että hr-henkilön viisari edes hieman värähti kohdallani? Kuulunko johonkin A-luokkaan, josta halutaan vielä tulevaisuudessa kuulla, ja astetta toivottomammat tapaukset kuitataan suoraan "kiitos mutta ei kiitos"? Vai onko tällainen toiminta jokin uusi trendi ja pelkkää mukahenkilökohtaista massakohteliaisuutta? Tietääkö joku, luokitellaanko hakijat, tai oletteko kohdanneet samaa ja miten tulkinneet?

3

320

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fraaseja

      Ne ovat fraaseja. Samat fraasit on itselleni tuttuja esim. vsshp:n työpaikkailmoituksiin laittamistani hauista, joihin rekrytoinnista joku johanna tavan takaa lähettää tiedon että olemme nyt päätyneet siihen ja siihen henkilöön, mutta toivottavasti sinua edelleenkin jatkossa kiinnostavat meidän työpaikkamme. Tämä sama aina vaan.

      Ne ovat fraaseja, joiden tarkoitus on osoittaa kohtelias kiitos sinulle vaivannäöstäsi. Voi olla jatkossa sulle tulee sitten yhteydenotto haastattelukutsun merkeissä johonkin muuhun tehtävään... ei sitä mahdollisuutta voi tietenkään kieltää.

    • sj123
    • penkitystä

      Parhaassa tapauksessa olet penkitetty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      325
      1414
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      345
      1326
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      106
      1132
    4. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      108
      1008
    5. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      1008
    6. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      940
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      802
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      797
    9. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      102
      672
    10. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      76
      669
    Aihe