sitä mieltä on turkkilainen imaami Ahmet Mahmut Ünlü.
Ünlün mukaan shakin pelaajat ovat kirottuja ja suurin osa heistä on valehtelijoita!
“Shakin pelaaminen on pahempaa kuin uhkapelaaminen tai sianlihan syöminen…Shakkia pelaavat ihmiset ovat taipuvaisempia valehtelemaan kuin muut ihmiset.”
Aivovoimistelu ei sovi muslimeille.
Shakkikin on kirottujen peli
15
205
Vastaukset
- Shakki.ja.Matti
Piti etsiä todisteet tuosta, aloittajakin olisi voinut laittaa jonkun linkin.
Totta on. Eikä uutisoitu mv-lehdessä. (ehkä silläkin). Itse olen erittäin innokas pelaamaan shakkia. Sianlihakin maistuu jne.
http://www.hurriyetdailynews.com/playing-chess-is-more-sinful-than-gambling-muslim-televangelist.aspx?PageID=238&NID=108037&NewsCatID=393 Mikähän siinnä on vastoin islamia.
Ei oikein teksti vakuuttanut, tai kunnolla selittänyt.- Lähdekritiikki
Jos ei vakuuttanut niin johtuu varmaan siitä, että linkki ei ole yhtään sen luotettavampi kuin MV-lehti.
- rhghfh
Lähdekritiikki kirjoitti:
Jos ei vakuuttanut niin johtuu varmaan siitä, että linkki ei ole yhtään sen luotettavampi kuin MV-lehti.
Kyllä tuosta on muuallakin ollut, mutta valtamedia ei näistä kerro.
- ählyshakkia
Voisihan ne vaihtaa shakkinappulat semmoisiin, joilta voi nirhata pään irti, jos peltaessa alkaa vituttaa! Vaikka vain valkoisen länsimaisen ihmisen kopioita!
Shakki on älykkäiden ihmisten peli, joka kehittää pitkäjänteistä ajattelutaitoa. Shakki on ennenkaikkea rauhallisten herrasmiesten peli. Vain yksi nainen maailmassa on yltänyt sadan parhaimman shakinpelaajan listalle. En tiedä miksi naiset harrastavat shakkia vain hyvin vähän. Oletan sen johtuvan pelin miehisyydestä sotilaineen, lähetteineen jne. Sotapelit eivät liene naisten suosiossa. Eivät ole olleet ainakaan meidän perheessä.
Küppeli Ahmet Hoca puhuu lämpimikseen aiheesta, josta ei näytä ymmärtävän yhtään mitään. Tällaisia Kuppeleita jonkin tietyn asian kimpussa on ollut aina ja tulee aina olemaan.
- älä.ole.yksinkertainen
Sinä et ymmärrä yhtään mitään tutki ja opi mikä on oikein.
- tyhmä.peli
Shakki on yksinkertaisesti ja kaavamaisesti ajattelevien peli. Me älyköt emme pelaa shakkia ei täällä emmekä pelanneet legioonassa.
- pelien-kuningas
Se joka on älykkö, kykenee palaamaan shakkia. Kaavamaisesti ja yksinkertaisesti ajattelevat eivät pelaa shakkia. Heidän älyvaransa eivät siihen riitä. Heidän mielestään kyseinen peli on tyhmä kun hekin ovat tyhmiä, sillä he eivät ymmärrä pelin hienoutta.
- TodellakinNäin
Shakki on hieno peli.
Shakki vastaa älyä vaatiikin, ja monelta kantilta.
- hervotonsyättölauta
se on toisaalta hyvä syättölauta, sillä kantaa tavaraa hervotomien eteen sikaa
- syättölautaselle
hervotonsyättölauta kirjoitti:
se on toisaalta hyvä syättölauta, sillä kantaa tavaraa hervotomien eteen sikaa
Koetapas pysyä siellä Vantaalla syättöines senkin hervotominen. Varo ettei miakkaasi joudu hiakkaa.
- KulttuuriinKuuluu
Muslimit pelasivat shakkia jo kauan ennen eurooppalaisia. Peli on lähtöisin itämailta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1911350
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138903- 85852
- 51758
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?51750Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t253637Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä312601Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55589Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7585- 53584