Moi!
Kumpää laihduttajan pitäsi enemmän välttää, rasvaa vai sokeria? Mietin vaan että herkuttelissinko toisinaan mielummin sipseillä vai karkeilla..itse kallistun karkkiin? niitä ei jaksa syödä yhtä paljon kuin sipsejä koska ne on makeita..
Kumpää laihduttajan pitäsi enemmän välttää, rasvaa vai sokeria? Mietin vaan että herkuttelissinko toisinaan mielummin sipseillä vai karkeilla..itse kallistun karkkiin? niitä ei jaksa syödä yhtä paljon kuin sipsejä koska ne on makeita..
Vastaukset 7
Vanhimmat
Sipseissä ei ole vain rasvaa vaan rasvaa, suolaa ja hiilihydraatteja yhdessä mikä on mahdollisesti huonompi yhdistelmä kuin pelkkä hiilihydraatti eli sokeri.
Sekä sipsit että makeiset ovat kaikkein pahimmasta päästä, koita kohdistaa himosi ennemmin vaikka leivonnaisiin tms ruokamaisempiin asioihin. Eivät ole hampaillekaan niin pahoja kuin karkki.
en ole puputtanut karkkia sitten vuoden 1998. Aatelin että voishan tuota aina silloin tällöin karkkia syödä, kyllähän on ihan tervettä herkutella, sitäpaitsi treenaan päivittäin kovasti ja välillä tarvitsen pikaisesti energiaa.
Valitse karkki, mieluimmin hedelmäkarkki tai laku. Ei suklaa eikä toffee. Ja suolaiseksi herkuksi poppareita, ei sipsejä. Herkuttelu on joskus tärkeää, muuten ei jaksa laihduttaa.
Kyllä minä ainakin jaksan laihduttaa ilman herkutteluakin. Ei herkuttelu ole mikään välttämättömyys laihduttamisen onnistumiselle. On ihan paskapuhetta kaikki "itsensä palkitseminen" jollain hedelmäkarkkipussilla, ennemmin minä palkitsen itseni jollain uudella vaatteella. Karkin mussuttaminen riistäytyy helposti käsistä, muutaman karkin sijaan monesti ottaakin monta sataa grammaa.
Mikä ihme se on että pitää syödä makeeta. Itse ainakin miulummin herkuttelen kunnon pihvillä.
no voisi sanoa että ei ole lainkaan pakko herkutella makealla mutta sus sentään jos vedän pihvin muutaman karkin sijasta niin kyllä tulee mennen tullen enemmän kaloreita!
Helkuttiin kalorit! Kummassa luulet olevan enempi ravintoaineita, karkissa vai kunnon pihvissä. Ja rehellisesti, kellä se "herkuttelu" oikeasti jää muutamaan hedelmäkarkkiin. Voisin varmuudella veikata että murto-osalla. Karkit ja muut sokerihötöt pois niin kohta ei enää tee edes mieli!