Ostatteko miestenne vaatteet

miehethän ei osaa pukeutua kauniisti vaan aina samoja vaatteita ja huonosti istuvia. Itse ostan aina miehelleni vaatteet joita sitten käyttää. Mlla hyvä maku mies ostaisi aina merkkivaatteita mä taas tykkään kirpparilta ostaa ne on tykättyjä kun niitä on mennyt ja monet käyttänyt.
Meillä menee vaatteisiin kuussa noin 700 e kirppareille, auheesti on vaatetta meill kaikilla sitten tuunamme niitäkun kyllästymme ja lopuksi myyme tai teemme matonkuteita jtai rättejä.
7184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Minä en ostaisi vaatteita lainkaan. Jokainen euro joka menee rätteihin on tuhlausta tai korkeintaan välttämätön paha.

Vaimoni ostaa kaikki vaatteeni mutta kenkäni sovitan itse.

Tyypillinen tilanne on se kun vuoteemme päiväpeitolle ilmestyy kolmet suorat housut. Vaimoni toteuttaa perhedemokratiaa sanoessaan, että noista housuista yhdet jäävät. Minä saan päättää mitkä!

Vaimollani on tuhoamismania. Minun tietämättäni heittää menemään hyviä vaatteitani.

Äänestä

Palstan viime aikaisten kirjoitusten valossa se taitaa olla vain hyvä asia ettei mies osaa pukeutua kauniisti. Jos osaisi niin hetki joku toinen nainen nappaisi sen miehen!

Äänestä

Joskus ostan mikäli silmään osuu jotain tarpeellista tai hyvällä alennuksella. Tai ukko on merkannut esim.Hullujen Päivien kuvastoon vaatteet ym jotka kiinnostavat mutta hän ei sinne ryysikseen halua mukaan yleensä. Verkkokaupassa taas ei pääse tutkimaan laatua/kangasta.. Joten minä toimin ostajana oikein mielelläni.

Parempi maku hänellä on kuin itselläni joten osaa toki ostaa omat vaatteensa enimmäkseen. Jopa ostaa yllärinä minullekin aina istuvat vaatteet jos mielii. Myönnettäköön etten aina juuri niitä itse itselleni ostaisi mutta pieni paha se on silmää miellyttää välillä. Kun toimii molempiin suuntiin. Eikä ole tyylittömistä vaatekappaleista kyse.

Aikamoista vähättelyä etteikö miehet osaisi pukeutua. Hieman haiskahti trollilta ;)
Moni vain antaa mielellään vaimon hoitaa vaatetuksen sen helppouden ja miellyttämisen vuoksi. Jokainen sopivalla tavallaan.

Äänestä
  • Sama meninki meillä. Mies ei voi sietää shoppailua, ainakaan vaatteiden, saatikka sovituskoppeja sun muuta. Ostan lähes kaikki vaatteet hänelle. Vuosien kokemuksen myötä tiedän makutottumukset ja koon, olipa kyse sukista, housuista tai takista. Ja voinhan hieman "vaatettaakin" häntä kun hoitelen nämä ostokset ja teen sen mielelläni. Itse nautin shoppailusta.

    Äänestä

Minun mieheni aikuisena ihmisenä ostaa itse vaatteensa, ja hänellä on erittäin hyvä maku, hänen isänsä jo edesmennyt oli vaatturi ammatiltaan ja omisti miesten vaateliikkeen, ehkä se osaltaan vaikuttaa asiaan.
Mieheni ammatti on mainosalalla.

Äänestä

Joo ei oo tarvinnut ostaa ku osaa ostaa ite. En ole lähtenyt tuohon että puetaan ja puhutaan puolesta kun silloin lähtisi ukko kävelee.. ;) joskus saatan ostaa sukat tai jotain muuta pientä mutta en päällysvaatteita.

Äänestä

Minä en vuodessa edes laita 700 euroa yhteensä mieheni ja mun vaatteisiin. Ei kertakaikkiaan olisi edes varaa. Kauhea summa laittaa kuukaudessa kuteisiin! Minä huollan vaatteitamme tarkasti jotta ne kestää käytössä pitkään. Ja kyllä, useimmiten minä ostan mieheni vaatteet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nainenvaatteissa kirjoitti:

miehethän ei osaa pukeutua kauniisti vaan aina samoja vaatteita ja huonosti istuvia. Itse ostan aina miehelleni vaatteet joita sitten käyttää. Mlla hyvä maku mies ostaisi aina merkkivaatteita mä taas tykkään kirpparilta ostaa ne on tykättyjä kun niitä on mennyt ja monet käyttänyt.
Meillä menee vaatteisiin kuussa noin 700 e kirppareille, auheesti on vaatetta meill kaikilla sitten tuunamme niitäkun kyllästymme ja lopuksi myyme tai teemme matonkuteita jtai rättejä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu