SOK ja kaikki siellä

Joo, kyllä on hienoa että me bonus-typerykset maksetaan kaikkien irtisanottujen työttömyyskorvaukset hinnoissa. Irtisanomisethan eivät ole ole ilmaisia myöskään työnantajille, siis hintoihin?
5149
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Valivalivali ja aina löytyy vikaa, vikaa, vikaa...

Äänestä

S-marketin työntekijöitä oikein kehoitetaan työnantajan taholta kyselemään omistakorttia. Alkaa jo pikkuhiljaa ottamaan pannuun tuollainen häiritsevä kysely,. Suorastaan holhoamistahan ainainen kyseleminen on.

Äänestä
  • Kyllä S-Market on loistava kauppa!

    1. Laaja valikoima tuotteita.
    2. Hyvä, laaja hevi-osasto
    3. Mukava, välitön, ystävällinen, nykyaikainen ja suvaitsevainen henkilökunta!
    4. Omistajakorttia on kysytty iät ja ajat, ei mikään uusi asia.

    Toista se on monessa muussa kaupassa:suppea valikoima, vanhentuneet tuotteet, nyrpeät, vittuuntuneet ja naama norsun veellä olevat hämärätyyppiset myyjät!

    Mitä taas pankkipalveluihin tulee niin Danske Bank on niin syvältä kuin vain voi olla:

    - todella huono, mahdollisimman veemäinen, hyvin syrjivä ja äärikonservatiivinen palvelu
    - työntekijöissä rikollisia, jotka varastavat asiakkailta tai käyttävät asiakkaiden tietoja rikollisiin tarkoituksiin
    - laskuttavat täysin tyhjästä sinisilmäisiä asiakkaita!
    - asiakas tuo vain hiekkaa lattialle!
    - tähän pankkiin ei koskaan kannata mennä!

    Äänestä

Eikös irtisanomisia tehdä juuri siksi, että asiakkaidenkaan ei loppupeleissä tarvitsisi maksaa tuottamattomien, rasitteena olevien ylimääräisten työntekijöiden palkkakuluja tuotteiden hinnoissa? Toki, en tiedä, miten S-ryhmä homman hoitaa, mutta noin niinkun teoriassa. Irtisanomisiahan tehdään, jotta kustannukset pysyvät aisoissa muuttuneessa tilanteessa. Veroilla ja työttömyyskassamaksuilla me ne maksetaan, ei millään ässäboonuksilla. SOKin työntekijätkin varmaan saa tukensa Kelasta eikä S-pankista.

Äänestä

Kyllä se firmallekin maksaa, irtisanomisajan palkan, mahdollisesti uusien rekrytoinnin ja koulutuksen. Eikä niitä irtidanomisesta myöhemmin syntyviä säästökä hintojen alentamiseen käytetä vaan voittojen kasvattamiseen. Usein vaan sekin jää haaveeksi ja irtisanomisista ei aina seuraa kuin palvelun huononeminen ja tietenkin työttömyys

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


työtöm kirjoitti:

Joo, kyllä on hienoa että me bonus-typerykset maksetaan kaikkien irtisanottujen työttömyyskorvaukset hinnoissa. Irtisanomisethan eivät ole ole ilmaisia myöskään työnantajille, siis hintoihin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu