Sukellusharrastuksen aloittaminen

Antti.R

Kovsti tahtoisin aloittaa sukellusharrastusta ja tykkään sukellella kesällä mökkijärvellä ihan ilman laitteita, mutta mulla on semmonen vaiva, että tosi usein on ilmavaivoja eli ns. kaasua masussa. Se mielestäni vaikeuttaa sukeltamista aika paljon kun koko ajan nostaa pintaan päin se kaasu. Onko jotain semmosia kaasunhajotus tabletteja tai jotain nopeaa keinoa saada kaasu ulos, että vois sitten sukeltaa sen aikaa ennen kun tulee taas uutta kaasua? Tietääkö kukaan?

3

340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perässukeltaja

      Voit harjoitella pierun säännöstelyä kuivapuvun tapaan. Eli ihan yksinkertaista: Mikäli haluat esim. pohjaan päästä pitkä pieru. Jos haluat pintaan niin pidättele pierua. Jos sukellat välivedessä päästä pierua lyhyin turahduksin noin minuutin välein. Aika simppeliä.

      • Varovastiprutkutellen

        Millaisella ruokavaliolla saat tuon pierukertymän riittäväksi pidemmälle sukellukselle? Voiko mennä jotenkin "ylikunnon" puolelle?


    • Varusteetkuntoon

      Lisää lyijyä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      68
      3001
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      90
      2806
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      49
      2047
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1505
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1309
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1288
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1271
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1223
    9. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1192
    10. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      17
      1178
    Aihe