Sukellusharrastuksen aloittaminen

Antti.R

Kovsti tahtoisin aloittaa sukellusharrastusta ja tykkään sukellella kesällä mökkijärvellä ihan ilman laitteita, mutta mulla on semmonen vaiva, että tosi usein on ilmavaivoja eli ns. kaasua masussa. Se mielestäni vaikeuttaa sukeltamista aika paljon kun koko ajan nostaa pintaan päin se kaasu. Onko jotain semmosia kaasunhajotus tabletteja tai jotain nopeaa keinoa saada kaasu ulos, että vois sitten sukeltaa sen aikaa ennen kun tulee taas uutta kaasua? Tietääkö kukaan?

3

418

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perässukeltaja

      Voit harjoitella pierun säännöstelyä kuivapuvun tapaan. Eli ihan yksinkertaista: Mikäli haluat esim. pohjaan päästä pitkä pieru. Jos haluat pintaan niin pidättele pierua. Jos sukellat välivedessä päästä pierua lyhyin turahduksin noin minuutin välein. Aika simppeliä.

      • Varovastiprutkutellen

        Millaisella ruokavaliolla saat tuon pierukertymän riittäväksi pidemmälle sukellukselle? Voiko mennä jotenkin "ylikunnon" puolelle?


    • Varusteetkuntoon

      Lisää lyijyä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      98
      1683
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      55
      1103
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      437
      1076
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1013
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      792
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      772
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      83
      730
    8. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      675
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      671
    Aihe