Tietemiehiä???

hghgkgkug

Elintarviketeollisuus löytää aina tiedemiehiä, jotka ovat valmiita sotkemaan terveyskäsityksiä palkkiota vastaan. Tuorein esimerkki on sokeri.

Liiallinen sokerin syöminen aiheuttaa nykyisen tietämyksen mukaan liikalihavuutta, kakkostyypin diabetesta, sydäntauteja ja muita ongelmia. Rasvat ovat tuskin vaarattomia, mutta sokeri saattaa olla sydänsairauksiin suurempi syyllinen.

Sokeria käyttävä elintarvikeimperiumi on ryhtynyt vastaiskuun. Se noudattaa tupakkateollisuudesta tuttua strategiaa eikä torju epämieluisia tutkimustuloksia, mutta asettaa ne kyseenalaisiksi. Tupakkateollisuus piti vuosikymmenten ajan esillä väitettä siitä, että tupakoinnin ja keuhkosyövän yhteydestä puuttuu tieteellinen näyttö. Näytöksi ei kelvannut se, että ani harva tupakoimaton sairastui keuhkosyöpään.

Tupakanvalmistajat rahoittivat laajoja tutkimuksia, joissa todettiin, että tupakointi voi toki aiheuttaa keuhkosyöpää, mutta tieteellistä näyttöä syy-yhteydestä ei ole. Tällä tavoin tupakkateollisuus onnistui jarruttamaan tupakoinnin vastaisia toimia vuosikymmenten ajan.

Arvostettu lääketieteellinen lehti The Annals of Internal Medicine väitti joulun alla, että käsitys sokerin vaarallisuudesta perustuu heikkoon tutkimusaineistoon eikä siihen ole syytä uskoa. Kirjoittajat olivat arvostettuja lääketieteen tutkijoita ja professoreita. Jutullaan he kylvivät epäilyksen siemeniä kuluttajien mieliin. Kun ihmiset saadaan ajattelemaan, että sokerin haitallisuudesta ei ole vielä tieteellistä varmuutta, raha kilisee sokeriteollisuuden kassaan ja osa siitä kirjoittajien pankkitileille.

Netin kepeät uutissivustot julkaisivat uutisen sokerin vaarattomuudesta ilosanomana. Miten hienoa, että arvostettu lääketieteellisen julkaisu on tätä mieltä.

7

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maailmamuuttuu
      • karppilako

        Lapinkansa lienee karppi leiriä ku rahaa haluavat pienistä tiedonmurusista?


      • maailmamuuttuu
        karppilako kirjoitti:

        Lapinkansa lienee karppi leiriä ku rahaa haluavat pienistä tiedonmurusista?

        Sanotaanko näin, että valtalehdet eivät toistaiseksi uskalla kirjoittaa muuta kuin yksipuolista tietoa eli myötäillen virallisterveellistä linjaa.
        Saattaa tulla muutoksia jo sen vuoksi, ettei yhdenkään maan terveysjärjestelmä kestä pitkään jatkuvasti kasvavia menoja.
        On selviö, että joudutaan siirtämään lääkkeiden kustannuksia potilaan maksettavaksi yhä enenevässä määrin ja näin onkin jo paljolti tapahtunut.


      • ihme.ja.kumma

        Miksi laittaa linkki jota ei pysty avaamaan kuin tekemällä lehden tilaus??????


      • 7678tyyuggky

        Todellakin kallis uutinen. Kun sen yrittää avata tulee ilmoitus:
        "Haluatko lukea lisää?
        KOKO VERKON SISÄLTÖ VAIN 16 € / KK
        Tilaa tästä kaikki sisältömme. Kätevästi, mille tahansa laitteelle.

        Oletko jo tilaaja? Sinulle kuuluu Lapin Kansan koko verkkosisältö. Kirjaudu sisään ja jatka lukemista!"


      • seittämänainaskin
        7678tyyuggky kirjoitti:

        Todellakin kallis uutinen. Kun sen yrittää avata tulee ilmoitus:
        "Haluatko lukea lisää?
        KOKO VERKON SISÄLTÖ VAIN 16 € / KK
        Tilaa tästä kaikki sisältömme. Kätevästi, mille tahansa laitteelle.

        Oletko jo tilaaja? Sinulle kuuluu Lapin Kansan koko verkkosisältö. Kirjaudu sisään ja jatka lukemista!"

        Kellä tieto on niin tiedon kätkeköön kuten hpv tämän syäntautisten LDL- kolesterolin ..nin korkeitako ne on.


    • AnjaJuntti

      En olenähnyt yhtäkään tutkimusta joka osoittaisi että sokeri on haitallista.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      101
      5643
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      56
      4261
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      47
      2557
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2388
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1845
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1504
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      33
      1352
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1210
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      24
      1111
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1081
    Aihe