Juuri katsoin IL-tv haastatteluja ja live-lähetystä urheilugaalassa ja jääkiekkokeskeisyys pisti silmään. Kaikki jotka eivät katsoa urheilua intensiivisesti luulevat, että vuoden urheilija on Laine ja laji jääkiekko ja urheiluhetki U20 mm kulta. Tässä muutamia poimintoja jotka ovat unohtuneet:
- Wilma Murron nuorten maailmanennätys seiväahypyssä, alle 20-vuotiaiden mm hopeaa.
- Kaisa Mäkäräisen maailmanmestaruuspronssi.
-Petra Ollin maailmanmestaruushopea painissa
-Lotta Lepistön mahtavat pyöräilymenestykset
-Suomen naisten maajoukkueen curlingin maailmanmestaruus
-Mira Potkosen em-, mm- ja olympiamitalit
Vuoden urheilija on Laine, Kontinen tai Tähti. Onko kuitenkin joukkuelajin mm-kulta yhtä iso kun henk. koht. mm hopea ja maailmanennätys? Näköjään, koska Laine menestyi Helsingissä, Murron ennätystä ei näkynyt tv:ssä. No, entä jos molemmat olisi tapahtunut pimennossa ja vain lehtiartikkelit täällä? Ehkä sitten se maailmanennätys. Molemmat nuortensarjoissa, Murto PALJON isommassa lajissa ja vielä jatkoi menestystä läpi kauden.
Urheilugaalassa vain tiettyjä lajeja...
2
572
Vastaukset
- ooikeavalinta
Vuoden urheilijaksi ei sais ollenkaan valita joukkueurheilijaa, oma kategoria sille. Täysin riippuvainen joukkueesta. Tänä vuonna valinta oli täysin oikea.
- itsekinjoukkueurheilija
Suomalaiset tuppaavat haukkumaan helposti yksilölajin edustajaa. Esimerkiksi yleisurheilun arvokisoissa jo välieriin pääsy on satakertaisesti kovempi saavutus kuin vaikkapa jääkiekon mm-kulta. Silti ymmärtämättömät jaksavat jauhaa kisaturisteista. Jääkiekon mahtavuuden arvostelu saa aikaan raivoa, melkein päälle käydään, kun asiallista keskustelua yrittää viritellä. Joidenkin mielestä äänen korottaminen, kiroilu ja henkilökohtaiset loukkaukset ovat paras tapa puolustaa jääkiekkoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17222237Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant739440Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297430Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3256622Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va796291SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1805904Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot334930HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.984573Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm974329"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153780