Uutinen Lapin Kansassa!

Naista-pahoinpideltiin

Rovaniemeläinen luksusmatkailuyrittäjä Janne Honkanen on tuomittu pahoinpitelystä 40 päiväsakkoon Lapin käräjäoikeudessa.

Syytteen mukaan Honkanen löi naista nyrkillä kasvoihin nenän ylävarteen paikallisen baarin terassilla heinäkuussa. Lyönnin seurauksena nainen löi päänsä takana olevaan seinään. Hänelle aiheutui turvotusta kasvoihin ja takaraivolle, kuhmu, sekä silmäkulmiin ja nenänvarteen mustelmat.

Honkanen tunnusti teon oikeudessa.

Oikeus huomioi tuomiossaan Honkasen ja naisen välillä saavutetun sovinnon. Se tuomitsi Honkasen 40 päiväsakkoon pahoinpitelystä. Honkaselle tuli maksettavaa yhteensä 5 800 euroa.

13

5393

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kottariope

      Veikö tuo mies naisesi, kun jaksat alituiseen häntä mollata? Kateus? Ilkeys? Muu motiivi? Tämähän on nähty jo aikapäiviä sitten.

      Ei se tee sinusta yhtään sen parempaa ihmistä vaikka joka päivä laitat "uutisen" saitille. En hyväksy pahoinpitelyä enkä kiusaamista (sitähän tämä on) missään muodossa. Vanha asia sinänsä, kannaattaako tuota enää täällä ruotia. Hän on tekonsa tehnyt ja tuomion saanut. Ei kuulu pätkän vertaa enää muille kuin tapauksen osapuolille.

      • Oksasaha

        Älä nyt hikeenny! Niitä tullee uusia paskajuttuja herrasta, hyvä se on hyväntekijästä totuus tietää, eihän se piä minnään tavallista kansalaista ja yrittäjää, iteään vaan ajattelee, on siinä niin maailmanmies, että kuusenoksat pois.


      • Itemie

        Pitäiskö mitalli antaa ja ylistää, niinkuin herra itse tekee, hakemalla julkisuutta ja kunniaa itelleen, viis veisaten muista. Mie Ite!


      • hooouuuu

        Just, ei voi kuin ihmetellä miten joku jaksaa toitottaa tätä samaa. Täytyy olla tosi katkera jostain.


      • Kuusihirsi

        On asioita joita ei voi unohtaa, roikkukoon hetken hirressä?


    • härskiäijä

      Vitun honkanen ompa härski vanha äijänkäppyrä

    • Sana-on-vapaa

      "Kottariope" yrittää opettaa vaikka hänestä ei ole siihen. Jos tuollainen pikku paikkakunnan ikioma "minijulkkis" tekee noin raskaan töppäyksen ja menee nyrkillä lyömään naista julkisella paikalla niin seuraukset pitää vain kestää. Itsehän tämä kyseinen tyyppi on itseään julkisuuteen työntänyt ja mainostanut tekemisiään. Aika jännää, että se hyvä julkisuus (aivan kuin poliitikoilla) otetaan ilomielin vastaan mutta sitten pahastutaan kun lehdissä ja yleisönpalstoilla käsitelläänkin ikävämpiä tapauksia jotka jopa käräjäoikeus on oikeaksi päätöksessään todistanut. Ja asia todellakin kuuluu ihan kaikille, ei taida ihan heti löytyä sellaista lakipykälää joka kieltäisi keskustelemasta annetusta tuomiosta julkisesti.

    • Pylli-täti

      Kysyisin aloittajalta: Jos sinun pitäisi oma nimi julkaisten esittää asiasi niin rohkenisitko? Uskon vahvasti, että et. Helppo huudella nimettömänä.

      Komppaan siinä kohdin kottariopea, että miksi pitää moneen kertaan mollata Honkasta? Saa täällä keskustella. Mutta tuo jatkuva dissaaminen kyllä kääntyy itseäsi vastaan, kertoo, että olet katellinen, katkera, kaunainen ja kannat vihaa mielessäsi.

      Senkin saat tehdä, mutta loppupeleissä se kääntyy itseäsi vastaan. Viha ja kateus syö sinua etkä voi peilin edessä itseäsi peilin kautta silmiin katsoen rehellisesti myöntää olevasi rehti ja rehellinen. Olet vihasi, kateutesi ja kaunasi vanki ja luulet tekeväsi hyvää muita haukkumalla. Ei se niin mene, pilaat vain oman elämäsi.

    • Ajattelemisen_aihetta

      Miksi et itse laittanut omaa nimeäsi kun kirjoitit tänne? Onko helppo huudella nimettömänä? Teet lisäksi arvioita joilla ei ole totuuspohjaa koska sinähän et ole mikään asiantuntija.

      Ja sitten mennäänkin oleelliseen kysymykseen. Saako mielestäsi esim. Juha Sipilää, Anne Berneriä, Petteri Orpoa, Antti Rinnettä, Li Anderssonia tai tai vaikkapa Timo Soinia mollata viikosta toiseen keskustelupalstoilla? Suomen eri foorumit ovat täynnä pilkkakirjoituksia kyseisistä ihmisistä. Tai saako maahanmuuttajia nimitellä mitä törkeimmillä nimityksillä vuodesta toiseen eikä siihen puututa millään tavalla? Tätä kaikkeahan ovat keskustelupalstat täynnä.

      Nimimerkki Sana-on-vapaa kirjoitti asiaa siinä että monet julkkikset ja politiikot työntävät mukavissa asioissa naamaansa lehteen, mutta kun sattuukin jotain ikävää niin närkästytään välittömästi että mitä te minua pidätte julkisuudessa, eikö vain?

      Julkisuuteen kun kerran menee niin sieltäpä ei lähdetäkkään pois silloin kun itse halutaan. Se tosiasia on vain kestettävä myös näiden palstojen lukijoiden.

    • myösnainen

      Saa ja pitää mollata, jos on pokkaa tunkea itseään esille, varsinkin jos on pahoinpitely tuomio ollut esillä lehdessä, niin eikä sovi missään nimessä unohtaa. Toivottavasti joku muistuttaa taas ensi jne. viikolla täällä ja muualla netissä. Näin juttu leviää myös niille, jotka eivät välttämättä ole vielä kuulleet tästä. Naisen pahoinpitely on niin oksettavaa, kuin vain voi olla....juuri kuulin tästä minäkin...

    • Anonyymi

      Missä vaiheessa ylläpito puuttuu näihin kovasti sairaisiin kommentteihin? Haloo, yllpito, ei tarvitse kaikkia sallia sananvapauden nimissä!

    • Anonyymi00064
      UUSI

      Se, kuinka käyttäytyi lastensa äitiä kohtaan, on jo aivan toinen tarina. Täysi kulissielämä tällä Luxury Actionin Jannella. Kertoisipa ex-vaimo tarinansa julki.

    • Anonyymi00065
      UUSI

      Olet ÄMMÄ. Ei nuo yksityisasiat tervettä ihmistä jolla kaikki ok kiinnosta.

    Ketjusta on poistettu 52 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      44
      844
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      11
      843
    3. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      778
    4. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      42
      753
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      750
    6. 51
      647
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      597
    8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      597
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      566
    10. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      111
      527
    11. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      28
      518
    12. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      18
      497
    13. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      495
    14. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      487
    15. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      44
      485
    16. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      60
      439
    17. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      437
    18. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      33
      425
    19. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      17
      420
    20. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      419
    Aihe