Alkaa ätmien ajat kun laajenevat sodat leviävät pitkin eurooppaa. Mitä enemmän sota vähentää miehiä sitä enemmän vähistä miehistä naiset kiinnostuu. Kerrankin sotatila on ovella ja rumien miesten mahkut lisääntyy. Jeee!!! Alkaisipa poikkeustila jo heti huomenna. En malta odottaa.
Nyt on rumppi vallassa
ÄtmienKultaAjat
25336
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Mitä ihmettä höpötät. Ei Trumppi sotaa halua. Clinton kyllä olisi halunnut esim venäjää vastaan.
Sehän nähdään
Miten maapallon toisella puolella presidenttinä oleva henkilö liittyy pienen piskuisen Suomen sodankäynteihin?
Liittyy enemmän kuin uskotkaan. Suurvaltojen pelissä pieni maa on kuin pelinappula joka viskataan helposti lattialle.
Eurooppalaiset on aina ollutkin sotaista sakkia. Toista se on USA:ssa, missä ei ole sodittu 150 vuoteen.
Kommentistasi tuli mieleen tarina H. Maximista, joka jossakin lontoolaisessa ravintolassa sikarikonjakin jälkeen mietiskeli alan vaihtoa menestyneen sähkövalobisneksensä jälkeen. Siihen joku toinen yrittäjä tuumasi, että kannattaa unohtaa sähköjutut ja keksiä jokin väline millä "nuo hullut eurooppalaiset voivat tehokkaammin leikata toistensa kurkut auki". ;)
Juuh.. Ei ne ole Sotinut Omalla MaaPerällään.. Mutta muualla sitäkin enemmän.. ;D
Havaijihan kuuluu yhdysvaltoihin.. Ja japskit hyökkäs sinne 1941.
Toki.. Toki.. Mutta tarkoitin noin yleisesti ottaen, että tuo väite ei pidä paikkaansa, etteikö Jenkit olisi Sotaisaa Sakkia vrt. Eurooppalaisiin.. ;P
Niinhän mekin Sorittiin silloin ja Sorittiinkin Oikein Kunnolla IsänMaan Puolesta ja meillä oli siihen Sotaan hyvät Syyt.. Toisin kuin monilla muilla Mailla ja Sorilla.. ;P
Tai noh.. Kalliin VeriUhrin antoi Veteraanit.. Emme me.. Toivotaan, ettei siihen tule SuomenPojilla enää tarvetta.. ;P
Ja se Hawaijin Sota oli nyt PienenPieni SoranPieru.. Yksi pieni Episodi Suuressa sodassa.. ;P
Joo kyllä mie tiiän mistä sie puhuit..
Jenkit on yksi maa ja ne on ollu koko ajan sodassa jonku kanssa.
Sorry, peukku alaspäin tuli älysormilla älypuhelinta sohiessa. Samainen Maxim taisi wikin mukaan kehittää myös sarjatuliaseen, joten kohtuullinen panos myös ihmisentappohommiin.
Naurettavan lyhyitä on USA:n rauhan jaksot. Nythän Trumpilla olisi mahdollisuus toteuttaa america-first-ideologiaansa. Joukot pois Irakista, Afghanistanista, Somaliasta, Jemenistä ja Ukrainasta. Ja perään viesti että missä ikinä Nato:n ulkopuolella alatte sotimaan, niin USA ei sekaannu.
Niin.. Siis olisi ollut hyvä, että eivät olisi olleet alun alkaenkaan itse aiheuttamassa missään mitään omien intressin ja agendojen takia.. Ja tämä koskee niin PoliittistaEliittiä, kuin myös TaloudellistaEliittiä.. ;P
TaloudellinenEliitti Suhmuroi, niin kohde maissa, kuin myös kotimaassaan ja lasku laitetaan muiden maksettavaksi.. ;P
Noita Suhmurointeja Pitäisi tutkia kaikin keinoin ja kovalla panostuksella ja Rankaista niistä oikein Kovalla Kädellä.. Mut joo.. Niin kuin sanoin ei taida kuulua esim. Jenkkien Intresseihin sellainen, eikä kuulukaan.. ;D
Mutta turhaa sitä Mustaa on yrittää maalata Valkoiseksi ja yrittää Kaunistella asioita.. Asiat kun ovat oikeasti sitä mitä ovat ja Just niin Rumia, kuin ovat.. ;P
Ja jos esim. jonkun maan joku Poliittinen tai Taloudellinen Taho on jotain aiheuttanut tai aiheuttaa, niin niiden pitäisi Maksut ja Seuraukset kantaa KorkojenKera.. Mut se nyt Vain on Utopiaa.. Ainakin nykyisin.. Ja luultavasti tulevaisuudessakin.. ;P
USA:n viime vuosikymmenten sotien intrressinä Persianlahden ympäristössä on ollut varmistaa öljyn saanti alueelta. Mutta ajat on muuttuneet ja USA ei enää ole ollenkaan niin riippuvainen arabeista. USA Kanada yhteenlaskien on melko omavaraisia. Halvalla kannattaa ostaa arabien öljyjä, kalliilla voi tuottaa enemmänkin omasta liuskeesta.
https://en.wikipedia.org/wiki/Energy_in_the_United_States
https://en.wikipedia.org/wiki/Energy_policy_of_Canada
Samaan aikaan löytyy sitten muita isoja talouksia, jotka ovat riippuvaisia tuontienergiasta:
https://en.wikipedia.org/wiki/Energy_in_Germany ( muu EU)
https://en.wikipedia.org/wiki/Energy_policy_of_China
https://en.wikipedia.org/wiki/Energy_in_India
Kun on tuojia, niin jostain on löydyttävä kaveri viejäksikin, mutta silloin Persianlahdelle ja Venäjälle on aika vähän vaihtoehtoja: https://en.wikipedia.org/wiki/Energy_in_Saudi_Arabia
Mutta jos USA ei alueella käytä sotilaallista voimaa, niin sitten sitä käyttää joku muu.
Jotenkin masentavaa on elää kun ilmassa leijuu maailmanlopun meininki. Ainahan maailma on ollut sekaisin, mutta itse en ole kokenut tällaista ajan henkeä. Joka puolella haetaan vastakkainasettelua. Jossain siihen löytyy ihan konkreettisiakin syitä ja jos sellaisia ei ole niin sitten keksitään uhkakuvia olkinukkia rakentelemalla.
Pelottavaksi tilanteen tekee se että suvaitsevaiset ihmiset ovat ihan yhtä linnoittuneita omiin asemiinsa ja yhtä kiukkuisia kuin suvaitsemattomatkin. Kaikilla on tunteet pinnassa.
Hullua puhetta! Annetaan hänelle aikaa ja tilaa näyttää. Ei tämä nyt mikään hullu ole, media tekee kaikista hulluja. Reagan hoiti hommansa kunnialla vaikka mitä sanottiin.
Jos suinkin vain pystyisi niin lähtisin itse jenkkeihin töihin ja elämään, olisi vapaampaa elämä kun autoilua ei rajoitettaisi kuten suomessa ollaan tekemässä hiilidioksipäästöjen alentamisen hengessä... jenkit kun sanoo sopimuksen irti ja siellä ei makseta mitään ylimääräisiä autoveroja ja bernerin liikennemaksuja jne...
Niin, jossain vaiheessahan se maailma loppuu joka tapauksessa. Pannaan hiili töihin ja piiput savuamaan. Mitä väliä, ei lopu mun aikana...ja muista ei paljon väliäkään ole.
Nää Bernerin jutut on vitsi, ei etene mihinkään. Mitään tekemistä ilmaston muutoksen kanssa.
Hillary olisi jatkanut samaa Obaman höpöhöpö-linjaa ja maailmanjärjestys olisi mennyt vielä enemmän päin persettä.
Jos Euroopassa alkaisi Stubbien ajat, niin täällä nousisi kolmas maailamansota. Mutta kun on Merkel ja Niinistö, niin eipä tule kolomatta mualiman sottaa.
Ei NATOon => ei sotaa.
Enään ei puutukkaan kun eurooppaankin kahjo johtaja Merkkelin tilalle niin soppa olis valmis.
Luulisi, että sodasta selviää enemmän korkean testo tason miehiä. Ytmiyteen yhteydessä tuo asia. Eli miten olis asetelmat ja asemat sodan jälkeen? Todnäk ytmeillä entistä enemmän reikiä hoonattavana
Ps. Kohta siis naijaisia tulossa
Rumuus ei edelleenkään ole synonyymi ätmiydelle vaikka yleisesti ikänsä naisettomana olijaa puhutellaan alemmantasonmiehenä.
Naisettomana ikäni olleena silti pidän itseänikin palstalla yleisesti ätminä.
Itse väitän luonnossa koko ikäni eläneenä päihittävän suurenosan ytmejä sodan aikana selviytyessäni paremmin. Aktiivi reserviläisenä vielä on suuremmassa valmiudessa ottamaan itänaapuria vastaan.
Sun teoriasi mukaan minunhan pitäisi luikkia käpykaartilaisena takavasemmalle.
Ei Trumppi mitään sotia saa aikaiseksi kun kaikki nauraa sen jutuille maha kippurassa. Vaihtoehtoinen totuus, Heh heh. Trump saattaa naurettavilla jutuillaan tuoda rauhan maailmaan, jos saa Putininkin hekottelemaan.
Koska voi aloittaa Suomen siivoamisen?
Kamelin ja norsun paskaa ihan liikaa.