IPE 100 teräspalkin taivutuslujuus.

Laiturinrakentaja

Tervehdys Tietäjät

Koska ymmärrykseni ei riitä, niin kysyn viisaammilta. Olen rakentamassa laiturin runkoa neljästä 12 metriä pitkästä IPE teräspalkista. Palkit tuetaan kolmella poikkituella rannasta alkaen. Tarkoitukseni on ulottaa viimeisestä, järven puoleisesta poikkituesta, palkkeja mahdollisimman pitkälle järven päälle.

Kysymys kuuluukin, että millä voimalla yksi palkki taipuu kahden metrin ulottumalla, entäpä kolmen metrin ulottumalla, entäpä neljän metrin ulottumalla.

Olisin kiitollinen, jos joku pystyisi vastaamaan tähän asiaan.

11

4676

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laiturinrakentaja

      Lisäksi toivoisin samaa tietoa IPE 120 palkista. Toivoisin saavani 3-4 metrin ulokkeen laiturista, viimeisen poikkituen jälkeen, joten voi olla tuo 120 mm siihen parempi

    • Eipä_osaa_kukaan

      Huono vedätys Heh heh !

      Palkki taipuu kyllä kaikilla voimilla enemmän tai vähemmän.

    • nimimerkki.toinen

      Googlettamalla löytyy taivutusvastus ja neliömomentti. Tänne on aivan turhaa kopioida mitään luettelotietoja.

      • Pikku-juttu

        Tyypillinen homogeenisen palkin 3- tuen tapaus jossa tuki voi olla vapaa, sidottu tai myös momentti sidottu ja jokaiselle tuelle siis erikseen, josta syntyy jo 27 kombinaatiota ja lisäksi kolmella eri vapaapituudella ja kahdella eri palkilla .
        Jo pelkkä yksi 3-tuen tapauksen taipuma voiman oman painon funktiona on varsin työläs laskettava, mutta pyytämäsi 162 eri vaihtoehtoa on työmäärä jota taatusti kukaan ei viitsi ruveta huvikseen laskemaan.


    • Laiturinrakentaja

      Kysyin koska asia on minulle vieras termistöineen ja siten googlaaminen ei onnistunut. Lähden googlailemaan tuolla taivutusvastus sanalla.

      En häiritse teitä maallikon probleemien kanssa enää, vaan annan teidän jatkaa rauhassa viisasteluitanne.

      Annoitte hienon kuvan fyysiikan tietäjistä.

      • viisastelija_

        Googlailusi "taivutusvastus" - sanalla ei johda mihinkään, sen voit löytää palkin esitteistä, mutta se ei kerro sinulle mitään.
        Ongelmasi on siinä että et näytä tietävän itsekään mitä kysyt, ajattelit ruveta rakentamaan laituria ja oletit että kun kysäiset vaan netistä joltain palstalta ja muotoilet kysymyksen ikään kuin fysiikan ongelmaksi, niin sinulle kerrotaan mitä pitää tehdä ja miten.
        Tässäkin maassa on lukuisa määrä porukkaa jotka ammatikseen tekevät laitureita, mitoittavat niitä, korjaavat ja oppivat erehdyksistään ja saavat elantonsa työnsä palkkiona, sinä taas oletat että heittämällä epämääräisen kysymyksen, saat seikkaperäiset ohjeet ja vielä ilmaiset närkästyksesi kun ammattilaiset tai asiaa tuntevat eivät toimikaan toivomallasi tavalla.

        Onnea projektille, asenteesi todennäköisesti blokkasi avun ainakin tältä saitilta.


    • Laiturinrakentaja

      Sainkin tuolta toiselta saitilta tarkat lujuudet ja laskentakaavat heti ja niiden pohjalta saan tehtyä laiturin pommin kestäväksi tuon ulokkeen osalta ja muutenkin. Ei tullut sieltä yhtään ylimielistä vastausta.

      En muuten ollut hakemassa mitään seikkaperäisiä ohjeita, vaan pientä apua lujuuden ymmärtämisestä. Onneksi ne sain nopeasti ja laiturin rakentaminen voi alkaa.

      Toiset osaavat, toiset eivät. Osaaminen ei ollut tämän keskustelupalstan ydinosaamista, vaikka niin oletin.

      • taattua.tasoa

        Jep, fysiikan tietämys näyttää olevan samalla tasolla kuin evoluution tuntemus :)))

        S24 on tunnettu tänne pesineistä hölmöistä, jotka karkoittavat kaikki normaalit ihmiset pois. Ei ihme, että päätyi Allerin omistukseen :))


    • uidgyugysus

      Älä masennu,, koitan huomenna katsoa vastaukset. nyt ja illalla menoja

      • Mitä tässä kysytään ?

        Lujuus tuskin tulee ensin vastaan, palkki kestää lähes 100 kg / m katetta päällään 4 m ulottumallakin.
        Tuolla 100 kg kuormalla vapaa pää roikkuisi jo 10 cm luokkaa, joten järkevä kysymys voisi olla että miten suuri vapaan osan olisi oltava jotta taipuma olisi mahdollisimman pieni jos tuet ovat tasavälein.

        Ihan kiva harjoitustehtävä nuorelle insinööriopiskelijalle.


      • mielenkiintoista-

        Mihin kysymyksiin olet ajatellut ne vastauksesi katsoa ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      126
      10822
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      109
      6176
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      162
      5502
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      52
      5353
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      69
      4326
    6. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      114
      4242
    7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      24
      3797
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      51
      3791
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      13
      3466
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      76
      3057
    Aihe