Juoruaminen, mies- vs. naisvaltaiset alat

juorutehdas

Miesvaltasilla aloilla on samanlaista nokkimista mitä naisvaltaisilla aloilla. Omiin kokemuksiin pohjaten miesvaltaisilla aloilla tämä nokkiminen vain tapahtuu ronskimmin ja vähemmillä höpölöpö-puheilla.

- Työpaikalla vauhkotaan kovaan ääneen kanssatovereille kuinka työkaverin miehisyys on mitätön mikäli hän ottaa saikkua työtapaturman, sairastumisen tai perhesyyn vuoksi. Jos kuitenkin myöhästyy kun auto tarvitsi aamupakkasten takia sulatella tai oli vähän heikko olo aamusta edellispäivän ryyppäjäisten vuoksi, tämä on pätevä syy olla poissa töistä.

- Tosimies tekee töitä vaikka sydänkohtauksen kourissa ja suurimman kunnian saa jos viimeisen henkäyksen vetää 12-tuntisen työpäivän päätteeksi tulehtuneen vatsahaavan saattelemana.

- On sanatonta palvomista tietynlaisia harmaahapsisia työntenkijöitä kohtaan. Näiltä harmaahapseilta ei työnteko työpaikalla enää luonnistu koska keho on pilattu päihteillä ja roskaruualla eikä pää pelaa mm. ketjutupakoinnista johtuvien hapenpuutteen saattelemien aivovaurioiden (kuten dementia) vuoksi.
Jos tällainen työmies tulee kännissä töihin - nukkuen tai pelaten korttia puolet työajasta, on hän suojatyöpaikkansa ansainnut. Sitä ei saa arvostella tai muuten ne muutama kovaäänistä, putkiaivot omistavaa romanttisen mutta ankaran Suomi-isämmaa-fantasian pauloissa elävää, jonnekin 1930-luvulle jämähtänyttä aivopestyä yksilöä (näitä on eri-ikäisiä ja jopa naisia!) tekevät kaikkensa mustamaalatakseen tätä arvostelijaa joka tilanteessa ja jokaisella tavalla. Tietenkin kieli poskessa, onhan se kaikki pelkkää läppää, haha. Pikkupoikia aikuisten uniformuissa.

- Kahvitellessa puheenaiheina on palkka, uhkapelit ja viina. Työpaikasta saa puhua paskaa mutta missään nimessä ei saa mainita että työpaikan vuoksi kärsii. Tai jos mainitsee, tulee se pumpuloida sellaiseen mielikuvaan kuten "kärsin mielelläni, koska olen niin kunniakas uhrautuessani ja arvostettu työntekijä ja läpäläpälää".

- On pakko esittää olevansa joku merkittävä työkavereidensa silmissä. Tai ainakin uskotella itselleen, että olisi muka merkittävä. Tai ainakin antaa sellainen kuva kaikille tilanteeseen kuulumattomille henkilöille. Kärsinyt ego tarvitsee kiillotusta. Olematon itsetunto rakentuu muiden ihmisten oletuksista.

Positiivista on se ettei selän takana jakseta supista. Jos on jotain sanottavaa se sanotaan niin kovaan ääneen että kuuluu pomon kopille asti. Ehkä se on hauskaa esittää olevansa valtaapitävä kun itseä vituttaa pomon pomputtaminen. Tai vaimon pihtaaminen. Tai lasten isältään perimä huono käytös. Tai suvun ankara painostaminen. Tai vaan MTV3:sen mainoskatkot. Siitä kärsii muut työkaverit mutta ei se mitään, oma takamus on se tärkein. Kun masentaa sen saa ottaa vapaasti pois muiden selkänahasta.

Naisvaltasilla aloilla toimintatapa on erilainen. Näitä olen huomannut:

- Selän kääntyessä ovi sulkeutuu hiljalleen ja kälätyksenvivahteinen supina alkaa sillä palavalla sekunnilla. Riittää että yksi ainoa työntekijä haluaa aiheuttaa eripuraa. Hän juoruaa niin kauan ja niin monelle että löytyy joku joka ei kehtaa kieltäytyä vastaamasta. Siitä se lähtee. Pahimmillaan hän saa kerättyä koko työntekijäkaartin luokseen. Annat hänelle pikkurillin ja pian huomaat olevasi kädetön sätkynukke.

- Juorutessa löytyy pitkä lista syistä (monesti henkilökohtaisesta elämästä johtuvia) miksi työpaikka on syvältä, miksi pomo on syvältä, miksi työkaverit ovat syvältä jne. Huonelämpö on puoli astetta liian matala, ihan itse joutui kahvit laittamaan kun henkilö X joi viimeisen kupillisen, kuinka se ja se henkilö on huono työssään tai röyhtäsi ääneen tai ihan vaan koska väsyttää herätä töiden takia.

- On tärkeää olla työyhteisön silmissä ns. virhe-expertti, joka tietää kaiken paremmin kuin muut ja juoruaa kaiken vääräksi kokemansa ensimmäisenä koko työpaikalle. Tällainen juoruaja on vähän kuin työpaikan salainen ilmoitustaulu.
Sitten kun pomo tai joku asiaan kuulumaton henkilö saapuu paikalle menee juoruajan naama peruslukemille ja "työpaikkanaamio" pistetään nopeasti päälle. Halutaan esittää, että kaikki on normaalisti. Kun tilanne on ohi, juoruaminen jatkuu.

- Tämä juoruaminen harvoin johtaa mihinkään. Aina löytyy syy miksi asioita ei voi muuttaa. Yleensä se syy on pomo. Joskus taivaan tähdet ei vaan ole kohdallaan. Ikinä ei ehdi, ei edes pieniä juttuja muuttamaan omatoimisesti. Aina on joku syy miksei kykene. Aina se syy on joku muu muttei itse ja toisinaan asian ulkopuolelta. Egoismia. Tärkeillään ja narsistisesti uskotaan omaan korvaamattomuuteen "enhän minä tuommoiseen alennu, ei se ole minun hommani, minä minä minä.." Moni aikuinen nainen käyttäytyy työpaikallaan kuin pieni prinsessa.

3

276

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • karmeita-pajoja

      Metallialalla on ihan ämmiä ja juoruakkoja lähes kaikki työpaikat täynnä.
      Kertookin paljon sivistystasosta ja huonosta elämänhallinnasta.

      Vältä viimeiseen asti näitä perseennuolemispajoja missä puukkoa tulee selkään ja mustamaalaaminen on arkipäivää.

    • Juorunjuorun

      Kyllä miehetkin juoruaa ja paljon juoruaakin. Varsinkin pakit saaneet miehet juoruaa.

    • IhmetellenPoistun

      Ymmärrän ongelmaasi. Työpaikka voi olla joskus mahdoton. Jos tuntuu ettet voi työpaikkasi vaihtaa, keskity niihin hyötyihin mitä työssä käynnissä on. Aikuisuus ei tosiaankaan näytä merkitsevän sitä mitä nuorena luulee. Itse asiassa olen alkanut miettiä että aikuisuus määritetään sen mukaan mitä kurtummassa naama on ja mitä suuremmasta huolimäärästä silmät kertoo. Aivan sama miten tai millä tavoin käyttäytyy tai elämäänsä elää. Siis, mitä tulee siihen ketä aikuisena pidetään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      60
      839
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      817
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      756
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      96
      726
    5. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      31
      622
    6. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      547
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      72
      536
    8. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      10
      528
    9. 42
      519
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      63
      509
    11. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      24
      433
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      24
      430
    13. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      57
      429
    14. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      426
    15. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      36
      417
    16. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      105
      411
    17. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      72
      403
    18. 39
      403
    19. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      397
    20. Emme pääse koskaan

      Tästä. Sinä et suostu enkä minä suostu
      Ikävä
      38
      394
    Aihe