Kellään kokemusta suolihuuhtelusta? Onko siitä ollut apua mihinkään, hintaluokka pyörii? Millaisissa paikoissa sitä mm. tehdään, kauneushoitoloissa vai onko niillä ihan omat firmat?
Vastaukset 11
- suolihuuhtelu
Tee itse, niin ei maksa kuin huuhtelupaketin hinnan, saat sen apteekista. Ihan helppo homma, ei siitä kannata alkaa maksaamaan jotain 60 euroa jollekin toiselle.
Mä olen tehnyt niitä itse about 7 vuotta.- ?????
mitä siihen apteekin huuhtelu -pakettiin kuuluu???siis erikoista? eikö pelkkä vesi aukosta sisään riitä???
- huuhtelun????
Mihin sitä suolihuuhtelua tarviit????
Jos luulet sen laihduttavan,olet väärässä.
Mehupaastolla olevat ottavat suolihuuhtelun siksi,että saavat kuona-aineet pois kehosta,muuten seurauksena on armoton päänsärky.
Muuten suolihuuhtelua kannattaa välttää.
Seurauksena on myöhemmin vaikeuksia ulostamisen kanssa.lihakset ovat "veltostuneet" ja et pysty pidättämään hätääsi.
Älä ota huuhtelua jos et ole asianmukaisella mehupaastolla!!!!- suolihuuhtelija
En mä ainakaan mikään paskahousu ole vaikka olen suolihuuhteluja tehnytkin tuon 7 vuoden aikana. Mihin ne lihakset siitä katoais? Onko kaikki homot sitten löysä peppusia? Ei tosiaankaan.
Mä olen tehnyt suolihuuhtelua silloin kun vatsa jumii pahasti ja on mennyt useita päiviä ilman vessakäyntiä. Esimerkiksi kun lopetin tupakoinnin, niin iski hirveä ummetus moneksi kuukaudeksi ja pakko oli jotenkin saada elimistöä tyhjenemään.
Ei mulla ole ikinä ollut mitään ongelmia, päinvastoin. Enkä ole ikinä ollut paastolla. Paastolla niitä päänsärkyjä saa, ei suolihuuhtelulla.
- kerran kärsinyt
En ikinä tekisi mistään hinnasta suolihuuhtelua vapaaehtoisesti. Kerran olen sen joutunut tekemään minulle seuraavana päivänä tehtyjen tutkimusten vuoksi, ja se oli elämäni kauhein kokemus, olkoonkin, että kaikenlaista on elämäni varrelle sattunut.
Miksi kiduttaa itseään turhaan, ja vielä maksaa siitä? En ymmärrä. Oikeassa kyllä olette, että varmasti puhdistuu, mutta ei sitä ihminen tarvitse kuin vain tähystykseen mentäessä.- tai ei
Jollakulla joku toimenpide sattuu, jollakulla ei. Vertaillaan monia asioita: punkteeraus, eka kerta, synnytys, hammaslääkäri... Voi myös riippua siitä, kuinka toimenpide tehdään ja miten siihen itse suhtautuu, siis pelkääkö ja jännittääkö etukäteen.
Suolihuuhtelu on terveellinen ja luonnonmukainen keino hoitaa ummetusta. Jotkut käyttävät erilaisia lääkkeitä tai kuituvalmisteita, mutta vesi on kai kaikkein luonnonmukaisin ja ainakin nopein tapa helpottaa oloa.
- kokenut
Ei muuta kun apteekkiin vaan. Veteen kannattakisata tipan sitruunamehua tai omenaviinietikka, näin suoliston pH pysyy terveenä. Vesi ei saa olla missään tapauksessa kylmä, eikä kovin lämmin, hitusen alempi kuin ruumiinlämpö. Eka kerta ei paljoa vettä mahdu, mutta puhdistettuaan tilanne paranee. Äläkä v'älitä aihdasmielisista vastajista! :-) Tsemppiä ja kevyempää oloa
toiv. monesta vaivasta eroon päässyt huutelija :-)- noa/
Itse olen tehnyt suolihuuhtelun paaston yhteydessä. Miten teillä muilla jotka huutelette säännöllisesti on olo parantunut?
- itsekkin
en ole kuullutkaan että etikkaa tai sitruuna mehua veden joukkoon.
itse huuhtelen silloin tällöin mutta aloitan sen ensin glauperilla ja sitten vasta seuraavana päivänä huuhtelen.
tulee tosi hyvä ja kevyt olo sen jälkeen. suosittelen........ja taidan kokeilla tota etikka juttua................kevättä - tehdään?
itsekkin kirjoitti:
en ole kuullutkaan että etikkaa tai sitruuna mehua veden joukkoon.
itse huuhtelen silloin tällöin mutta aloitan sen ensin glauperilla ja sitten vasta seuraavana päivänä huuhtelen.
tulee tosi hyvä ja kevyt olo sen jälkeen. suosittelen........ja taidan kokeilla tota etikka juttua................kevättäja maksaako kuinka ´paljon? siis sieltä apteekista ostettuna ja ite tehtynä...
- Mauno
Avovaimoni joi kupin kahvia vuoden tauon jälkeen. Tulos: Täydellinen tyhjennys. Kuulemma teki ihanan terveellisen olon jälkeenpäin...
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei4572067- 1631357
- 761222
- 941203
- 1141157
Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku1871133- 100793
Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.58766- 47753
En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58695