Lidlissä ei isoja kokoja

Syrjintää

Lidl myy naisten vaatteita, joissa koot loppuu 48 tästä isompia ei löydy.
Tämän myymäläketjun mielestä isokokoiset suomalaisnaistenko ei tarvitse tulla heidän liikkeistään ostamaan vaatteita?Miksi näin?

8

2610

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yjtfuygfuhgy

      Aivan luonnollista. Samaa käytäntöä noudattaa moni muukin vaateliike. Myyntiin otetaan vain niitä kokoja jotka ovat eniten kysyttyjä ja saadaan myytyä loppuun täydellä hinnalla. Jokainen alennuksella poistomyyntiin menevä on tappiota kauppiaalle, eikä sitä haluta.

      Lidl ei ole varsinaisesti vaatekauppa, vaatemyynti on vain lisäpalvelua eikä sitä haluta tehdä tappiolla.

      • Houkuttimienmyynti

        Näyttää ne pienet koot jäävän sinne pöydille viikoiksi, kun isot on mennyt ennen puolta päivää. Lieneekö kokovalikoimassakin unohtunut kokojen suhteellinen tarve.

        Lidlin filosofiassa käyttötavaroilla houkutellaan vain ihmisiä käymään ostoksilla ja yleensä viikon hiljaisimpina kauppapäivinä.


    • päätelmä

      Mä olen huomannut, että tavan vaatteissa isot koot on aina loppu, mutta urheiluvaatteissa ensin loppuvat pienet koot. Jännä juttu vai mitä :D

    • hdgdfasdads

      Harvemmin nainen on isoja vaatteita käyttäessään iso, pikemminkin lihava. Vaatteet alkavat sopimaan, kun laihduttaa. Massiivinen ylipaino ei voi olla edes terveydelle hyväksi. On oma valinta olla ylipainoinen. Isojen tyttöjen vaatekauppoja on olemassa. Vaatteet voi ostaa sieltä.

      Isoon vaatteeseen menee kangastakin tuplasti pieneen verrattuna. Ja voisi kuvitella terveysongelmista kärsivän ylipainoisen ihmisen hikoilevan runsaasti. Tuskin kukaan haluaa sitä kerran sovitettua ja sopimattomaksi todettua ja palautettua vaatetta enää vetää päälleen.

    • Jos vaatteet eivät sovi päälle. Asialle pitää tehdä jotain. Kokeile vanhaa hyvää konstia. Laihduta. Ala harrastamaan liikuntaa. Syö kevyemmin ja ei illalla kuuden jälkeen. Älä löhöä tv:n ääressä. Liiku,liiku,liiku ja liiku. Vihreitä tuoreita kasviksia ja aamulla puuroa.
      Takuulla auttaa ja Lidl`in vaatteet alkaa sopimaan päällesi.

      • Asian_sivusta

        Tuota aamupuuroa pidetään yhtenä pahimmista lihottajista.

        No joo, ei nämä pari viestiä edes kuulu tähän ketjuun.


    • pullea_masu

      Lidlin rintsikat on mielestäni kauniita, hyvälaatuisen tuntuisia ja halpoja, mutta en koskaan voi kuitenkaan ostaa niitä, vaikka Lidlissä tulee käytyä pari, kolme kertaa viikossa.
      Oma kokoni on 95-105B-C mallista riippuen, eli Lidlin koot eivät koskaan riitä minulle.
      Miksi?
      50-60 luvulla rintaliivien keskiverto koko oli 75B nyt se on 85C, eli jotain on tapahtunut viidenkymmenen vuoden aikana.
      Pitäisiköhän Lidlinkin liivien sisäänostajan huomioida tämä tosiasia?
      Pitäisi!
      Muuten, moniko pystyisi vielä pyörittämään hulahulavannetta hoikalla vyötäröllään?
      Epäilen, että aika harva. 50-60luvulla kaikki pystyivät siihen, ei ollut pullea maha esteenä, niin kuin nykyään, sekä minulla, että monella muulla.

    • KylläLöytyy

      Viimeksi kun oli pari viikkoa sitten kampanjamyynnissä isokokoisia naisten (ja miesten) vaatteita, niin kyllä niissä mentiin kokoon 54 asti - ne alkoivatkin vasta koosta 44. Oli tunikaa, mekkoa, haaremihousua ja muuta.
      Itse muuten olen löytänyt Lidlistä nimenomaan kokoa 105B/100C olevia sopivia rintaliivejä, mutta nekin sellaisista isokokoisten/plussakokoisten vaatteiden eristä. Yleensähän Lidlissä vaatekampanjat ovat "straight size" -kokoisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      709
      1683
    2. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      271
      886
    3. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      67
      847
    4. Poliisi kiilasi mopoilijan

      Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
      Kiuruvesi
      103
      642
    5. Vetovoima

      Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
      Ikävä
      32
      581
    6. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      557
    7. Aina vaan mietin sua

      Miksen saa sinua mielestäni pois
      Ikävä
      32
      530
    8. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      61
      529
    9. Onko täällä ketään

      Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
      Ikävä
      42
      512
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      37
      510
    Aihe