Lidlissä ei isoja kokoja

Syrjintää

Lidl myy naisten vaatteita, joissa koot loppuu 48 tästä isompia ei löydy.
Tämän myymäläketjun mielestä isokokoiset suomalaisnaistenko ei tarvitse tulla heidän liikkeistään ostamaan vaatteita?Miksi näin?

8

2444

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yjtfuygfuhgy

      Aivan luonnollista. Samaa käytäntöä noudattaa moni muukin vaateliike. Myyntiin otetaan vain niitä kokoja jotka ovat eniten kysyttyjä ja saadaan myytyä loppuun täydellä hinnalla. Jokainen alennuksella poistomyyntiin menevä on tappiota kauppiaalle, eikä sitä haluta.

      Lidl ei ole varsinaisesti vaatekauppa, vaatemyynti on vain lisäpalvelua eikä sitä haluta tehdä tappiolla.

      • Houkuttimienmyynti

        Näyttää ne pienet koot jäävän sinne pöydille viikoiksi, kun isot on mennyt ennen puolta päivää. Lieneekö kokovalikoimassakin unohtunut kokojen suhteellinen tarve.

        Lidlin filosofiassa käyttötavaroilla houkutellaan vain ihmisiä käymään ostoksilla ja yleensä viikon hiljaisimpina kauppapäivinä.


    • päätelmä

      Mä olen huomannut, että tavan vaatteissa isot koot on aina loppu, mutta urheiluvaatteissa ensin loppuvat pienet koot. Jännä juttu vai mitä :D

    • hdgdfasdads

      Harvemmin nainen on isoja vaatteita käyttäessään iso, pikemminkin lihava. Vaatteet alkavat sopimaan, kun laihduttaa. Massiivinen ylipaino ei voi olla edes terveydelle hyväksi. On oma valinta olla ylipainoinen. Isojen tyttöjen vaatekauppoja on olemassa. Vaatteet voi ostaa sieltä.

      Isoon vaatteeseen menee kangastakin tuplasti pieneen verrattuna. Ja voisi kuvitella terveysongelmista kärsivän ylipainoisen ihmisen hikoilevan runsaasti. Tuskin kukaan haluaa sitä kerran sovitettua ja sopimattomaksi todettua ja palautettua vaatetta enää vetää päälleen.

    • Jos vaatteet eivät sovi päälle. Asialle pitää tehdä jotain. Kokeile vanhaa hyvää konstia. Laihduta. Ala harrastamaan liikuntaa. Syö kevyemmin ja ei illalla kuuden jälkeen. Älä löhöä tv:n ääressä. Liiku,liiku,liiku ja liiku. Vihreitä tuoreita kasviksia ja aamulla puuroa.
      Takuulla auttaa ja Lidl`in vaatteet alkaa sopimaan päällesi.

      • Asian_sivusta

        Tuota aamupuuroa pidetään yhtenä pahimmista lihottajista.

        No joo, ei nämä pari viestiä edes kuulu tähän ketjuun.


    • pullea_masu

      Lidlin rintsikat on mielestäni kauniita, hyvälaatuisen tuntuisia ja halpoja, mutta en koskaan voi kuitenkaan ostaa niitä, vaikka Lidlissä tulee käytyä pari, kolme kertaa viikossa.
      Oma kokoni on 95-105B-C mallista riippuen, eli Lidlin koot eivät koskaan riitä minulle.
      Miksi?
      50-60 luvulla rintaliivien keskiverto koko oli 75B nyt se on 85C, eli jotain on tapahtunut viidenkymmenen vuoden aikana.
      Pitäisiköhän Lidlinkin liivien sisäänostajan huomioida tämä tosiasia?
      Pitäisi!
      Muuten, moniko pystyisi vielä pyörittämään hulahulavannetta hoikalla vyötäröllään?
      Epäilen, että aika harva. 50-60luvulla kaikki pystyivät siihen, ei ollut pullea maha esteenä, niin kuin nykyään, sekä minulla, että monella muulla.

    • KylläLöytyy

      Viimeksi kun oli pari viikkoa sitten kampanjamyynnissä isokokoisia naisten (ja miesten) vaatteita, niin kyllä niissä mentiin kokoon 54 asti - ne alkoivatkin vasta koosta 44. Oli tunikaa, mekkoa, haaremihousua ja muuta.
      Itse muuten olen löytänyt Lidlistä nimenomaan kokoa 105B/100C olevia sopivia rintaliivejä, mutta nekin sellaisista isokokoisten/plussakokoisten vaatteiden eristä. Yleensähän Lidlissä vaatekampanjat ovat "straight size" -kokoisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      102
      9414
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5869
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      23
      5282
    4. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      150
      5213
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      42
      4252
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      87
      3521
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      65
      3461
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      113
      2872
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2841
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      44
      2800
    Aihe