Päinvastainen -miten antaa pakit kaverinaiselle

Ahistavaamutta

Tarvitsisin apua että miten annan pakit kaverinaiselle?

Toivon mukaan kyse on vain kuvitelmastani eikä muusta, mutta kun kattelen aiempia kokemuksia ja edellistä kohtaamista niin olet päätellyt että hänellä voisi olla kiinnostusta. Siihen lisänä käytös somessa ja ynnäilen yksi plus yksi.

Ikävä tunne koska pidän hänestä kaverina, mutta en tunne häntä kohtaan minkäänlaista vetoa siinä mielessä.

Miten siis viestittää ettei kiinnosta tai antaa kohteliaasti pakit että kaveruus säilyisi?

8

659

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kemikaaliX

      Ole mies ja sano että pidät vaan kaverina tai ole hiiri ja kerro että tykkäät jostain toisesta.

    • pikkupojanmietteet

      taas "mies", joka ei voi asiaa kysyä naiselta ja "mies", joka haluaa syödä kakun ja säästää sen.

      • Ahistavaamutta

        Miehen tehtävä on siis tehdä aloite sekä antaa jo etukäteen pakit naiselle? :D

        EI, se on MIES, ei "mies".

        Sä vaikutat taas ihan pennulta.


      • miespentu

        aiempi kommentti ei millään tavallan ottanut tuohon kantaa. Jos on noin niinkuin omasta mielestäsi teet itsellesi sopivan päätelmän omilla perusteillasi (joita on tästä vaikea nähdä), ja joiden päätelmien jälkeen tulet itse vihaiseksi, niin varmaankin itse sitten lepyttelet myös itsesi.


      • Ahistavaamutta
        miespentu kirjoitti:

        aiempi kommentti ei millään tavallan ottanut tuohon kantaa. Jos on noin niinkuin omasta mielestäsi teet itsellesi sopivan päätelmän omilla perusteillasi (joita on tästä vaikea nähdä), ja joiden päätelmien jälkeen tulet itse vihaiseksi, niin varmaankin itse sitten lepyttelet myös itsesi.

        Mitä sä sössötät pentupillu?


    • eiolesyytä

      miksi haluat olla kaveri? Jos suhde ei ole suhteen arvoinen kuitenkaan? Ihmissuhde on kahden ihmisen välissä ja kun ei synkkaa, niin miksi pitäisi olla kaveri? Kun et tarvitse häntä elämääsi, niin ota vaikka lemmikki.
      on itsekästä sinun puoleltasi hakea kaveruutta, jos kuitenkin on tarkoitus torjua häntä. Kammoat läheisyyttä ja alkaisit vain inhota ennenpitkää. Koko ajan pelkäisit, että mitähän nainen milläkin teollaan ja sanomisillaan tarkoitti. Torjuisit joko tietoisesti tai tiedostamattaan häntä varmasti. Ja jollain tavoin kuitenkin loukkaisit häntä, koska koet ahdistusta, etkä imartelua siitä, että nainen on ihastunut. Lisäksi, koska välit eivät ole siinä pisteessä, että voisit edes puhua asiasta asianosaisen kanssa, niin ei olisi odotettavissa mitään varsin hyvää kaveruuttakaan. Kavereita kyllä löytyy ja anna naisen mennä omaa tietään onneensa.

    • kaverinainen

      No, jos hän joskus sanoo haluavansa olla enemmän kuin kaveri, niin sano, että haluat olla vain kaveri. Niin yksinkertaista se on. Etukäteen ei kannata stressata siitä, koska voihan olla ettei mitään rakkaudentunnustusta koskaan tulekaan ja hän haluaakin olla vain kaveri.

      • Ahistavaamutta

        Niin kai, kyse on enemmän siitä miten sen muotoilisi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      25
      3790
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      542
      2772
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2300
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2261
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1829
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1550
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      53
      1522
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1409
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1261
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1214
    Aihe