Nylon vai teräskielet

Eli siis oon kohta 15 v tyttö ja haluisisin alottaa soittamaan kitaraaa.
En tiiä vaan millanen sopis mulle nylon vai teräskielet?
Siis soittaisin tollasta justin bieber tyylistä musiikkia ja laulaisin xD
Jos saisin nopee apua ennen ku osto päätös tehty
Ja siis onko sen koolla väliä ku oon 165cm lyhyt
370
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Molemmat on omalla tavallaan hyviä, mutta suosittelisin teräskielistä lähinnä musiikkityylisi perusteella. Alkuun kannattaa käyttää ohuempia kieliä, että sormenpäät tottuvat helpommin kieliin. Liian isokoppaista kitaraa ei kannata hommata. Myös kitaran kaulan leveyteen kannattaa kiinnittää huomiota.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


directioner kirjoitti:

Eli siis oon kohta 15 v tyttö ja haluisisin alottaa soittamaan kitaraaa.
En tiiä vaan millanen sopis mulle nylon vai teräskielet?
Siis soittaisin tollasta justin bieber tyylistä musiikkia ja laulaisin xD
Jos saisin nopee apua ennen ku osto päätös tehty
Ja siis onko sen koolla väliä ku oon 165cm lyhyt

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu