Monta kesätyö hakemusta? Kokemuksia?

Summerwork

Hei. Olen suht kokematon kesätöiden haussa vaikka olen pari kertaa niitä aikaisempina kesinä hakenut. Nyt on tosi kyseessä ja periaatteessa pakko saada joku paikka jostakin kesäksi. Hain ensimmäisenä oman alan paremmin palkatuista hommista, mutta nyt koska hakijoita on varmasti paljon niin olisi haettava niistä huonommista paikoista.

Onko kellään kokemusta että miten homma siis toimii jos pistät hakemuksia menemään joka puolelle ja jäät odottelemaan että ottavat yhteyttä. Oma stressin aihe on siis että kun nyt haen joka puolelle tammi-helmikuussa niin voiko käydä niin että huonommasta paikasta soitetaan tyyliin maaliskuussa että täällä olisi töitä tarjolla jos kelpaa: Kyllä vai Ei ja samaan aikaan odottelee vielä vastausta sieltä parhaammasta päästä olevasta paikasta?

Miten homma siis yleensäkkin toimii että milloin ovat yhteydessä niihin keille olisi töitä ja onko joku tyypillinen aika keväästä milloin ottaavat yhteyttä? Jännittää siis se että saan tarjouksen johonkin vähän huonompaan paikkaan, en ota paikkaa vastaan vaan jään odottelemaan parempien paikkojen vastauksia ja sitten en pääse miihinkään. Miten kannattaa toimia?

4

1179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hjhkhjkjhk

      Itse lähetin aina noin 20-25 hakemusta ja kävin noin 3-5 haastattelussa. Minulla kävi sikäli "tuuri", että sain aina vain yhden paikan. Kohtalo jotenkin vaan aina järjesteli asian, vaikka stressasin. Työpaikkailmoitusten sesonki on tammi-helmikuussa, mutta monet yritykset julkaisevat niitä vähitellen pitkin kevättä. Vuonna 2013 minulla kävi niin, että elettiin jo kesäkuuta, eikä minulla ollut työpaikkaa. Mutta yhtäkkiä olinkin jo töissä! Tiukille meni.

      Tuo on ikuisuuskysymys, että mitä tehdä jos saakin useamman tarjouksen, tai jos saa ensin vain sen "huonomman". Jos et halua joutua tuohon tilanteeseen, hae vain sellaisia paikkoja, joista kaikista voit tavalla tai toisella olla iloinen (nousujohteinen paikka tai työ, jossa opit jonkin käytännön taidon). Mutta siinä on tietenkin riskinsä jäädä lopulta kokonaan ilman mitään jos kurottaa vain korkeille oksille. Uskaltaisitko luottaa potentiaaliisi?

      Jotkut ihan pokkana vaihtavat paikkaa jos parempi tulee eteen. Ainakaan ennen työsopparin kirjoittamista se ei ole mikään ongelma. Uusia työntekijöitä löytyy aina, mutta tietenkin sinun maineesi siinä firmassa on ehkä pilalla sen jälkeen. Voit myös yrittää pyytää, saisitko vähän miettimisaikaa ja sitten vaikka soittaa kiinnostavampaan firmaan ja kysyä, missä tilanteessa heidän prosessinsa on. Mutta kovin kauaa et voi ensimmäistä odotuttaa. Joidenkin prosessit on hitaampia, joidenkin nopeampia. Jotkut tekevät jo nyt valintoja, osa vasta huhtikuussa tai myöhemminkin. Tarkkaile puhelintasi koko kevättalvi ja alkukesä. Olethan lähettänyt myös avoimia hakemuksia, sillä tavalla sain kahtena kesänä työn. Äläkä lopeta hakuja ja haastattelukäyntejä ennen kuin sulla on nimi paperissa.

    • OtaHetiKunSaat

      "Jännittää siis se että saan tarjouksen johonkin vähän huonompaan paikkaan, en ota paikkaa vastaan vaan jään odottelemaan parempien paikkojen vastauksia ja sitten en pääse miihinkään. Miten kannattaa toimia?"

      Kannattaa ottaa se "huono" paikka vastaan. Vaara on se, että jäät kokonaan ilman kesätyöpaikkaa, jos aina odotat sitä "parempaa". Ja firmat ei kyllä anna mitään "tuumausaikaa", vaan ottavat seuraavan jonosta jos aikaa pyydät. Ja jos sopparin allekirjoituksen jälkeen ilmoitat, että et paikkaa ota, koska sait paremman, niin siihen firmaan ei kannata hakemuksia enää koskaan lähettää. Sinun maine on sen jälkeen sellainen, että sinua ei valita. Pelätään, että saat "taas sen paremman paikan".

    • Sitäsamaa1

      Sitä samaa tässä mua kans hieman pelottaa tällä hetkellä. En olen siis edes vielä 18 mutta täytän huhtikuussa. Linnanmäelle sain työhaastattelkutsun mikä olisi minun tapauksessa paras mahdollinen työpaikka jonne voisin päästä. Muista paikoista on tullut kielteinen vastaus/ei vastausta ollenkaan. Mulla on vaikea löytää oikeasti edes 5 mahdollista työpaikkaa jonne laittaa hakemuksen :o

    • sj123

      Kesäduunia on nyt paljon tarjolla. Positiivisella asenteella vain kohti töitä. Nyt voi valita mieleisensä vaikka täällä: http://bit.ly/duuni17

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      178
      2638
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2397
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      103
      1100
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      911
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      869
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      771
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      770
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      88
      749
    9. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      276
      747
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      698
    Aihe