Onko tulevaisuuden sota kybersota?

an.o

Katselin tässä maanantaina TV:stä mielenkiintoisen ohjelman otsakkeen aiheesta. USA hyökkäsi Iranin ydinvoimalaan Bush nuoremman aikana ja teki selvää jälkeä tärkeistä ydinvoimalan yksiköistä (sentrifugeista eli lingoista) Stuxnet- tietokonematosellaan. Ne lingot etäohjattiin ensin käymään täysillä ja sitten hitaalla ja näin ne murenivat. Valvomoon Iranissa välitetettiin vanhaa tietoa, että kaikki toimii OK.

Parin vuoden päässä Iranilla oli sitten oma kyber- yksikkönsä ja USA:n itärannikolta katkesivat sähköt ja pankkiautomaatit eivät toimineet muuallakaan. Tämä oli pieni näpäytys ja muistutus.

Kyberhyökkäyksellä voidaan katkaista sähköt pitkiksi ajoiksi, estää lennonjohtoa toimimasta, rautateiden vaihteita muuttaa, rahaliikenne lamauttaa, laitaa uimahallin kiuas päälle ja sammuttaa se, antaa ravintelissa valomerkki liian aikaisin, laukaista toisen valtion ydinohjukset, tiputtaa peliautomaattien palautukset nollaan ja oikeastaan mitä tahansa.

Kybersotaa ei julisteta ja se tehdään yleensä salaisesti eli tunnistamattomana. Onko tulevaisuuden sota epärehellistä ja salamyhkäistä kybersotaa? Entä terrorismi - koska ISIS tekee tietokonehyökkäyksen?

Toivon vastauksia ainoastaan sellaisilta ihmisiltä, jotka eivät tiedä aiheesta mitään (siksi tämä palstavalinta).

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "laukaista toisen valtion ydinohjukset"

      Tuo on pelottava skenaario. Jos venäläiset onnistuvat murtautumaan Yhdysvaltojen puolustusjärjestelmiin ja laukaisemaan ydinohjukset, niin osa niistä lentää Suomen yli kohti Pietaria ja myös me olemme vaarassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      347
      1299
    2. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      69
      1267
    3. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      298
      988
    4. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      44
      984
    5. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      226
      826
    6. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      30
      819
    7. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      40
      795
    8. Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa

      Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso
      Tv-sarjat
      20
      767
    9. Pelekäätkönä mua?

      Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te
      Ikävä
      42
      754
    10. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      125
      746
    Aihe