Herne.
Eli semmotiist kyselisin, että onko teillä minkälaisia kokemuksia AMK tason monimuotokoulutuksista taikka ihan kokopäiväkoulutuksista? Ja näiden koulutuksien moukattavuudesta ja joustavuudesta?
Tässä jo lähettelin pikkuisen tunnustelevaa/häpistelevää kyselyä LAMK:n suuntaan kuinka joustavasti noita omintoja on mahdollista suorittaa. Veikkaan ma että opinahjosta paljon kiinni.
Eli kokemuksia kuin on opiskeluiden muokkaaminen omaan elämään työnlomassa sujunut?
Ja näitä tiedustelen ihan sen takia ko tässä on hiipinyt sellainen idea mielen sopukoihin, että josko sitä lähtis opiskelemaan Liiketaloutta tai jotain, kun tässä kuitenkin jossain vaiheessa tulee vastaan tuo sukupolvenvaihdos firmassa ja olisi ihan hyvä saada joitain "työkaluja" pakkiin ennen tuota.
Opintojen muokattavuudesta kyselen lähinnä sen takia, koska ideanani oli opiskella lähiopetuksena talvisin ko ei ole töitä ja kesäisin vapailla (touko - loka/marras) sen minkä töiltä pystyy.
AMK monimuotokoulutus taikka kokopäiväkoulutus
9
267
Vastaukset 9
- DFwekmwmefkmkdflsf
Muokkautuvat varsin hyvin, jos se muokkautuu amispohjalla niin se muokkautuu myös AMK pohjalla. Jos sulla on visio mitä tarvit oppilaitoksesta ja perustelu sille niin totta vitussa se joustaa.
Saako muuten kysyä minkä alan firma? Voin tulla hakemaan oman alani verran opintoja samasta laitoksesta jos työpaikkaan on chanssit. Nyt peluussa Borderlands 2.Eiköhän tuon työnantajani ala ole tullut aiemminkin esille. Puutavarankuljetus vesiteitse. Eli käytännössä työ on merimiestyötä. Varsinaista koulutusta itse alalle ei ole, vaan ainoat koulutukset on lakisääteiset koulutukset. Minimi on kuljettajankirja-koulutus(3kk) näissä hommissa.
:D Ei miulla ole tuollaisia valtuuksia kuule pitkään aikaan. Heh..
Tosin uusia, alalle sopivia ja jotka todellakin tällaisessa työssä viihtyy ja jaksaa tarvitsis, sillä miltein kaikki alalla olevat ovat 50v.
- niin.ja.näin.toisinpäin
Ihan riippuu koulutusalasta.
Noissa jaapadidaa-koulutuksissa kyetään joustamaan enemmän, mutta teknillisen puolen opetusta on käytännössä 1 kurssi/vuosi tarjolla, eli joustoa ei ole. Aikataulullisista syistä, ja kustannussyistä.
Mikset hakeudu suoraan yliopistoon? Samaa shaibaa tarjolla, mutta vähemmän koulumaista...Yliopiston luentoja voi seurata netistä. AMKin ei.AMK tuli ensimmäisenä mieleen, sillä AMK:sta miulle tulee enemmän mieleen käytännölläheisempi koulutus.
Ideana siis hakea oppeja ja koulutusta liiketaloudesta, yrityksen pyörittämisestä/ yrityksen markkinoinnista, johtamisesta.
Käytännön oppeja siis yrityksen pyörittämisestä.pete_pjn kirjoitti:
AMK tuli ensimmäisenä mieleen, sillä AMK:sta miulle tulee enemmän mieleen käytännölläheisempi koulutus.
Ideana siis hakea oppeja ja koulutusta liiketaloudesta, yrityksen pyörittämisestä/ yrityksen markkinoinnista, johtamisesta.
Käytännön oppeja siis yrityksen pyörittämisestä.Älä opiskele mitään markkinointiin liittyvää, korvaa se aika paneutumalla myyntiin.
Yksikään yritys ei voi menestyä ilman myyntiä, ja liian moni yritys olettaa markkinoinnin johtavan myynnin kasvuun mutta vain murto-osa yrityksistä pääsee lentoon markkinoinnilla.
Parasta ja ylivoimaisesti tehokkainta "markkinointia" on se kun otat itse suoraan yhteyttä tahoon jonka tiedät käyttävän tarjoamiasi palveluita ja kerrot itsestäsi.
Säälittävimpiä yrityksiä tarjota apua markkinointiin, tulee tahoilta jotka lähestyvät yrittäjää puhelimitse, ja yrittävät myydä yrittäjälle mahdollisuutta tavoittaa heidän kanaviensa kautta asiakkaita. Nämä pellet eivät itsekään osaa tavoittaa asiakkaitaan markkinoinnilla vaan turvautuvat aktiiviseen myyntiin, siinä on räikeä ristiriita...Alfabertti kirjoitti:
Älä opiskele mitään markkinointiin liittyvää, korvaa se aika paneutumalla myyntiin.
Yksikään yritys ei voi menestyä ilman myyntiä, ja liian moni yritys olettaa markkinoinnin johtavan myynnin kasvuun mutta vain murto-osa yrityksistä pääsee lentoon markkinoinnilla.
Parasta ja ylivoimaisesti tehokkainta "markkinointia" on se kun otat itse suoraan yhteyttä tahoon jonka tiedät käyttävän tarjoamiasi palveluita ja kerrot itsestäsi.
Säälittävimpiä yrityksiä tarjota apua markkinointiin, tulee tahoilta jotka lähestyvät yrittäjää puhelimitse, ja yrittävät myydä yrittäjälle mahdollisuutta tavoittaa heidän kanaviensa kautta asiakkaita. Nämä pellet eivät itsekään osaa tavoittaa asiakkaitaan markkinoinnilla vaan turvautuvat aktiiviseen myyntiin, siinä on räikeä ristiriita...No juu tuo markkinointi ehken on meidän alalla vähän "turhaa" kieltämättä. Meinaan tämän alan(vesikuljetus) luonteesta johtuen "ostajat" ovat AINA samat toimijat. Muita "ostajia" alalla ei ole.
pete_pjn kirjoitti:
No juu tuo markkinointi ehken on meidän alalla vähän "turhaa" kieltämättä. Meinaan tämän alan(vesikuljetus) luonteesta johtuen "ostajat" ovat AINA samat toimijat. Muita "ostajia" alalla ei ole.
Moni yritys on kompastunut markkinointiin, ei ole ymmärretty miten kauppaa tehdään.
Osasyynä sille ettei Nokia myynyt hyvin huippuvuosinaankaan jenkkimarkkinoilla, pidetään sitä etteivät he ymmärtäneet kuinka sikäläisessä kulttuurissa tehdään kauppaa. Kaikki tarvivat liittymiä riippumatta siitä mikä luuri otetaan, ja jenkeissä luurit myytiin alusta lähtien sieltä missä on liittymät. Nokiaa ei näkynyt operaattoreiden valikoimissa...
Nykyään puhelimia ei enää yritetäkään myydä missään maassa suuria määriä muuta kuin operaattoreiden kautta.
Voisiko tuota liiketaloutta ja firman pyörittämistä opiskella avoimessa yliopistossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa731764- 251252
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as341142Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu135943Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189836- 64704
- 77662
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo199642On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79618- 49581
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32528- 55517
- 58507
- 36494
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457- 23453
Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 33423
- 40417
- 82398
