akkoruotsin perustelut / kumoukset - Osa 11

Kumotaan.taas

Perustelu: - Pakkoruotsi on välttämätöntä kaikille kun eihän sitä koskaan tiedä, ettei joskus vanhemmiten muuta Ruotsiin
Kumous: – Sitäkään ei tiedä, muuttaako Viroon, Venäjälle, Espanjaan, Kiinaan tai EU-hommiin ympäri Eurooppaa. Jokaiseen tulevan elämän mahdolliseen käänteeseen ei koulussa voida varautua pakko-opetuksella, vaan on parempi harjoitella uusia taitoja vasta sitten, kun tarvetta todella ilmaantuu.

7

112

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RKP.pettää.aina

      "Perustelu: - Pakkoruotsi on välttämätöntä kaikille kun eihän sitä koskaan tiedä, ettei joskus vanhemmiten muuta Ruotsiin"
      Joskus 60-70-luvulla tuolla olisi voinut perustella edes vähän pakollista ruotsia,muttei ei enää nykyään, kun Ruotsiin ja muualla Pohjoismaihin muuttaa pääasiassa ruotsinkieliset. Suomenkieliset muuttaa eri maihin.

      Mutta jokainen joka haluaa Ruotsiin muuttaa, voi opiskella tarvitsemansa ruotsinsa vapaaehtoisesti. Joko koulussa, tai aikuisena, ei siihen pakkoruotsia tarvita.

      Ja tosiaan kuten sanoit, maailma on suuri, ja siellä puhutaan lukuisia eri kieliä, niin tuskin valtion tehtävä on määrätä mahdollisen maasta muuton varalta opiskelemaan mitään tiettyä naapurimaan pientä kieltä.

    • Toisinpäin_

      Jos siis henkilö lukee venäjää ajatuksella "eihän sitä koskaan voi tietää muuttaako Venäjälle" , niin miksi hän ei voisi samalla logiikalla lukea ruotsia?

      (Jos rehellisiä ollaan, niin kukaan ei ole koskaan perustellut tällä palstalla minkään kielen tarvetta toiseen maahan muuttamisella. Kieliä luetaan siksi, että niitä tarvitaan työelämässä ja muussa elämässä, ei ensisijaisesti siksi, että suunnitelmissa on muuttaa toiseen maahan)

      • tiedotan

        Haloo!? TOTTAKAI voi lukea ruotsia vapaaehtoisesti, MUTTA ei kaikkia tarvitse siihen pakottaa! Ja kyllä tuo perustelu ON kuulunut svekojen arsenaaliin.


    • pimpthefin

      On taas muka uutta pakotusta ilmassa tämän Hiilamon tutkimusryhmän matkoilta. Jossain koulussa oli kans numerosta ehdot ennenvanhaan. 2000-lukua on kontattu jo silmänräpäys, vaikkei moni usko,

    • VuorossaOpettajat

      Taas svekoeliitti yllyttää suomalaisia korkeasti koulutettuja ammattilaisia lähtemään hyödyttämään Ruotsin yhteiskuntaa ja taloutta!?

      Tuohon maanpetokselliseen agendaan kuuluu "oikea" kielikoulutus.

    • 32514711

      Ruotsiin muutti viime vuonna 168000 pakolaista, jotka eivät ole opiskelleet pakkoruotsia. Ruotsilla on erittäin pätevä kotouttamisohjelma. Suomalaisen ei kannata opiskella ruotsia varmuuden vuoksi. Jokin muu kieli palkitsee opiskelijan paremmin kuin ruotsi.

      • -Ruotsiin muutti viime vuonna 168000

        Tuohan on kruunuissa yli miljoona.

        Ohoh.

        Heijja svärje.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      146
      1405
    2. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      98
      1123
    3. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1013
    4. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      75
      827
    5. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      54
      774
    6. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      36
      763
    7. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      66
      707
    8. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      47
      685
    9. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      661
    10. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      164
      630
    11. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      34
      628
    12. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      197
      613
    13. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      597
    14. Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?

      Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus
      Sinkut
      102
      548
    15. Mihin hävisi Sofia?

      Palasiko mies ex-vaimon luo takaisin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      201
      534
    16. Jasmin Vähäkangas

      Jasminin poika on tänään jo puolitoistavuotias.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      498
    17. Ottaisit yhteyttä!

      🙄
      Ikävä
      35
      491
    18. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      59
      486
    19. Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit

      Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle
      Oulainen
      18
      482
    20. Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?

      Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi
      Sinkut
      91
      468
    Aihe