Sipilän puheet haisevat härskille

Sipilä ja kepu kaunistelevat taloustilastoja ja antavat virheellistä kuvaa pitkäaikaistyöttömyyden vähentymisestä julkisuudessa. Käynnissä on massiivinen sumutus ennen vaaljea. Asioita hyvitellään ja kaunistellaan härskisti.

Sipilän mukaan pitkäaikaistyöttömyys on vähentynyt. Hänen vertailulukunaan on vain yksi edellinen kuukausi. Verrattaessa vuoden takaiseen tilanteeseen työttömyys on vain lisääntynyt. Että tällaista pajunköyttä!
63486
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 63

Vanhimmat

Joko demarilla on hätä kädessä? Kaikki talouden mittarit näyttävät nousua ja Suomi selviytyy lamasta pois. Eikö olekin hirveää?

Äänestä
  • Typerykset on näköjään aivopesty tuloksellisesti :)

    Äänestä

  • Kyllä. Ja juuri ottaako-koville kaltaiset typerykset aiheuttavat sen, mitä täällä nyt tapahtuu.

    Noiden ansiota on koko maan hiljainen tuhoaminen.

    Kielletään tosiasiat, koska..

    Äänestä

Ei tulleet Sipilän puheet yllätyksenä, toisenlaista totuuttahan sieltä tulee jatkuvasti. Vauhti varmaan lisääntyy vaalien lähestyessä. Kepuhan p..... aina.

Äänestä

Demari ajaa homppeli touhua ,jolla ei ole tulevaisuutta.Ei demari ota vastuuta yhteiskunnan järkkymisen kestosta ,koska demari saa enemmän äänestäjiä mitä sekasemmin kaikki asiat ovat .Demari ajaa tulevaisuudettomien asiaa ,koska se on myös heidän äänestäjänsä.

Äänestä

Sipilän puheista tässä keskustellaan, anttitulevaisuudeton. Demari keskustelut ovat toisaalla.

Äänestä
  • Niin juuri miksi käännetään aina toisaalle koko asia?

    Äänestä

Tosiasiassa sinun kannattaisi miettiä hiukan mistä tilanne johtuu. Luin juuri puolueettoman professorin kirjoittaman lehtiartikkelin Ylen toimittajien irtisanoutumisista.

Hän kertoi erittäin hyvän syyn noille muutamalle irtisanoutumiselle. Irtisanoutujat ovat Ylen punavihreää-klaania jotka ovat asenteellisesti tehneet juttuja puolueellisesti jo vuosikausia. Nyt kun taloon on saatu jämerä päällikkö joka on kehoittanut heitä tasapuolisuuteen kaikkia puolueita kohtaan niin siitähän nuo punavihreät-nirppanokat hermostuivat.

Ei ole vaikeaa arvata mihin aatesuuntaan noiden toimittajien henkilökohtainen mieltymys on. Ja sille punavihreälle sonnallehan nuo tekivät koko ajan vaalityötä vuosien ajan jutuissaan. Hienoa, että Jääskeläinen lopetti moisen touhun ja pisti pelletoimittajat ruotuun.

Äänestä
  • Irtisanoutuneet toimittajat ovat kaikki kokoomuslaisiksi asemoituja. Sijoittuvat jatkossa porvarillisiin tiedonvälittäjiin.
    Ei siis viher-vassuja.
    Ylen puna-vihreät toimittajat ovat asiallisuuteen ja totuuteen pohjaavalla toiminnallaan saaneet suurta arvostusta. "Umpi demarina" arvostan kovasti ylen toimittajakuntaa.

    Äänestä

Ite oot pelle.
Susanne Päivärinta parhaasta päästä toimittajia, karismaattinen, selkeäsanainen, kaunis ja aina paneutunut huolella asioihin sekä jutun taustoihin.

Itselleen rehellinen voi kyllä myöntää, että diktaattoriksi itsensä ylentänyt, erehtymättömäksi itsensä uskova Sipilä on oikeasti kahlinnut sananvapauden Suomessa. Ihmetyttää, että mikä on se konsti jolla Sipilä alistaa Jääskeläistä.

Eikö sitäkään saa ääneen sanoa, että Sipilä valehteli työllisyydestä. Aika noloa, että Lindström joutui oikomaan valheen. Ei talouden hienoinen nousu ole hallituksen ansiota, normaalia vaihtelua. Aina laman jälkeen alkaa nousukausi!

Eriarvoistumisen korjaamiseksi on perustettu työryhmä. Hölmöläisten hommaa, kun hallitus on toimillaan jakanut kansan kahtia. Bisnesmies Sipilä haluaa kapitalistien taskuihin lisää rahaa heikompien kustannuksella.

Itselläänkin ja lähipiirillään varallisuutta enemmän kuin koskaan oikeasti tarvitsevat, mutta aina vain lisää ja lisää pitää saada. Miksi ne joilla jo paljon on, halajavat yhä enemmän??? Ei se yli 50 v Sipilä ehdi eikä tarvitse miljooniaan, ei ennätä tässä elämässä niitä käyttää. Lisää vain ja ahneudelle kasvot. Hyvä veljille myös. Suomen varallisuus kertyy yhä pienemmän joukon taskuihin ja kansaa kyykytetään nälkärajoilla.

Kiky lisää työttömyyttä, kun jo työssä olevien oloja kiristettiin. Ei ole helppoa tämän päivän työläisillä, kun pakotetaan jaksamisen äärirajoille. Aina vain pienempi joukko hoitaa hommat. Ja potin kerää sijoittajat, alaisten selkänahasta se tuotto ja optiot tulee. Väkeä kilometritehtaalle ja työtömät orjiksi ilman palkkaa kaikenmaailman työkokeiluihin ja muka koulutuksiin.

Sipilästä ei ole pääministerisi, faktaa. Erotkoon!!!!

Äänestä

Persut pakottaa kaikki työttömät 2€uhelin myyjiksi tai mainoslehtien jakajiksi. Kyllä se työttömyys laskee samoin kaikkien elintaso

Äänestä

"Insernööri" jauhaa paskaa, todellinen latvalaho sopertaja. Sinä et ole kansa, milloin tajuat sen?

Äänestä
  • Insernöörin kanssa ollaan täällä aivan samaa mieltä! Hyvin sanottu. Me ollaan kansaa kaikki! Sipilä vittuun.

    Äänestä

  • Noin kovastiko otti ns. luonnolle, kun jouduit totuuden lukemaan?

    Täyttä totta kaikki insernöörin kirjoittama. Kyllä tämän hetkinen hallitus taapertaa tosi syvässä lumessa - valmista ei tule, ei sitten millään. Mokia enemmänkin, vatulointia ja seliseliä.

    Miksi keput ei vieläkään tajua mikä painolasti Sipilä on puolueelle???? No, siksi kun Sipilä on narsisti, osaa lumota, sumuttaa ja näyttää muka osaamisensa. Narsisti pelaa omaan pussiin ja on miellyttävä niin pitkään kun saa tahtonsa läpi, mutta auta armias, jos joku vähääkään tuo toisenlaista mielipidettä esiin, saa tuntea nahoissaan.
    Tuolla luonteella painoi Jääskeläisenkin peukkunsa alle ja Ylen parhaat rehelliset toimittajat eivät voi sitä sulattaa.

    Kun ottaa ne kepulasit pois silmiltä, näkee totuuden.

    Äänestä

  • Ylen vihervassari toimittajilla vain vitutti kun eivät saaneet jauhaa puolueellisissa ohjelmissaan paskaa koko ajan hallituksesta vaan Jääskeläinen pani heidät kuriin. Siitähän itku syntyi kun vihervassarit pantiin järjestykseen. Milloin vihervassaritoimittajat tekevät demareista ikävän jutun? Puoluekanta näkyy kaikissa heidän ohjelmissaan, hyvä että Jääskeläinen potki ne pellolle.

    Ja ota sinä ne demarilasit silmiltä niin näet nenääsi pidemmälle, ehkä.

    Äänestä

Hyvä Sipilä ja kepu kun taas ryssitte lisää Terrafamessa: Singaporelainen metalli-, energia- ja logistiikka-alan jättiläisyhtiö Trafigura on yhdistetty lukuisiin ympäristöskandaaleihin.

Äänestä

Venäjä poisti juuri perheväkivallan rikoslaista. Naisen hakkaamisella kuulemma saadaan aikaan poikalapsia. Romaniassa korruptio on poistettu rikoslaista. Milloinkahan diktaattori Sipilä päätyy vastaaviin lakiesityksiin. Hänhän on mieltynyt patriarkaaliseen vallankäyttöön ja nepotismiin.

Äänestä
  • Kyllähän sitä kaiken aikaa yritetään. Muunmuassa hallintalain avulla.

    Sitähän nämä sipilät ja kokoomuslaiset haluavat tähän maahan.

    Ja aina löytyy niitä tomppeleita, jotka eivät tajua, mitä seurauksia näistä on.

    Äänestä

Demarit ovat oppositiossa, eivätkä näin ollen päätöksentekijöitä.
Nythän arvioidaan päättäjien, hallituksen, tekemisiä.
Sipilä julisti hallituskauden alussa "vatuloinnin" pannaan. Nyt nähdään, että tämä hallitus ei ole muuta tehnytkään, kuin päättänyt ja perunut asioita.
Ne asiat jotka ovat menneet eteenpäin on muut tahot valmistelleet ja jopa päättäneet.
Nykyinen hallitus on turhanaikaisin konglaavi pitkiin aikoihin. Tämä on minun vakaa käsitykseni.

Äänestä
  • Mitä jauhat demareista. Tällä palstalla kritisoidaan Sipilää. Kritisoijat ovat monista eri ryhmistä!

    Äänestä

  • "umpidemarille"

    Kerroppa meille miten mielestäsi sixpack-hallitus onnistui päätöksenteossaan? Menikö hallituskausi hienosti? Peruiko se hallitus yhtään tekemäänsä päätöstä? :)

    Samalla voit miettiä miksi jumaloimasi demarit eivät ole saaneet Suomen asioita kuntoon vaikka ovat olleet eniten hallituspuolueena Suomen itsenäisyyden aikana?

    Miksi Suomelle on kerääntynyt juuri demareiden hallitustaipaleiden aikana massiivinen järkyttävä ulkomaanvelka?

    Noihin kun vastaat asiallisesti niin katsotaan sitten jatkoa.

    Äänestä

  • olehyväjavastaa kirjoitti:

    "umpidemarille"

    Kerroppa meille miten mielestäsi sixpack-hallitus onnistui päätöksenteossaan? Menikö hallituskausi hienosti? Peruiko se hallitus yhtään tekemäänsä päätöstä? :)

    Samalla voit miettiä miksi jumaloimasi demarit eivät ole saaneet Suomen asioita kuntoon vaikka ovat olleet eniten hallituspuolueena Suomen itsenäisyyden aikana?

    Miksi Suomelle on kerääntynyt juuri demareiden hallitustaipaleiden aikana massiivinen järkyttävä ulkomaanvelka?

    Noihin kun vastaat asiallisesti niin katsotaan sitten jatkoa.

    Suomellahan on mennyt hyvin siitä saakka, kun demarit ovat päässeet hallitsemaan, 50 luvulta lähtien. Suomen talous kehittyi hyvinkin samaan tahtiin, kuin muuallakin euroopassa. Kaikkialla maailmassa, missä demarit ovat mekittävä puolue, on maan talous siedettävässä kunnossa. Kyllä demarit on poikaa!

    Äänestä

Demarit kuvittelevat että kansa uskoo heidän paskanjauhantaansa siitä, että heillä onkin nyt ratkaisu kaikkeen olemassa.

Suora kysymys demareille ja muillekin paskanjauhajille:

Kertokaa se teidän oma vaihtoehtonne millä valtiontalous saadaan kuntoon? Ei riitä, että huutaa joka asiaan ei ja vastustaa kaikkia leikkauksia. Pitää olla myös oma kanta siitä mistä pitää leikata.

Ja demarithan ei täällä pysty ihmisten suuta tukkimaan. Mielipidevapaus mitä te toitotatte muka puheissanne toimii myös toisinpäin.

Teidän mielestänne se sixpack missä demarit olivat mukana on maailman paras hallitus, eikö vain? On se vain kumma että kansa pitää sitä heikoimpana hallituksena koko suomen itsenäisyyden ajalta.

Äänestä

Työttömiä on kymmeniä tuhansia enemmän kuin mitä tilastot sanoo, sillä niin moni on työkkärin toimesta aiheettomasti pudotettu karenssille. Lisäksi moni elää vanhempien tai miehensä tulon varassa kun on joutunut sanoutumaan irti työstä työpaikkakiusaamisen ja kaiken muunkin epäasiallisen savustuksen vuoksi. Työkkärin huuhaa kursseilla olevatkaan eivät ole työkkärin kirjoilla.

Äänestä
  • Työkkärin huuhaa-kurssit ja ns. monitoimikeskukset kehitteli aikoinaan toimimaan juuri SDP. Työministerinä hääri Jaakonsaari SDP joka keksi työttömille "aktiivitoimia" tällä keinolla ja sai työttömyyslukuja sillä muka pienemmäksi (kaunisteli tilastoja) eli se siitä. Pääministerinä hääri Paavo Lipponen SDP.

    Äänestä

Helppoa, rikkaiden verotus kovemmaksi. Siinä ei juuri kukaan häviä. Ai niin,
Sipilä ja Berner ovat miljonäärejä. Voi harmi. Osinkoja maksetaan hulluna, koska edullista rikkaille, joiden etua Sipilä ajaa. Sixpackiä johti Sekoomus, joten silloin vasta rikkaita suojeltiin. Porvarit ei vaan osaa ja homma hajoo.

Äänestä

Jos vähänkin tajuaisit jotain verotuksesta ja politiikasta niin ymmärtäisit pari asiaa ja tyhjä paskan länkyttäminen jäisi ehkä vähemmälle:

Surullisenkuuluisan sixpackin kokoonpano oli SDP:n osalta seuraava

Valtiovarainministeri, pääministerin sijainen
Jutta Urpilainen
Antti Rinne
22.6.2011–6.6.2014
6.6.2014–24.6.2014

Sen jälkeen Stubb oli pääministeri ja valtiovarainministerinä hääri, yllätys yllätys, vuoteen 2015 toukokuuhuun asti Antti Rinne SDP.

Miksi Antti Rinne ei laittanut Suomen asioita kuntoon vaikka oli juuri sillä paikalla valtiovaraisministerinä? Rinteen kyvyt on nähty, eli ei jatkoon.

Verotuksesta vielä sen verran että tutustu tähän tekstiin:

"Suurituloisin 11 prosenttia maksoi melkein 45 prosenttia Suomen suorista veroista vuonna 2013. Tuohon ryhmään pääsi 50 000 euron vuotuisilla bruttotuloilla. Suurituloisia on Suomessa runsaat puoli miljoonaa.

Suoria veroja maksettiin vajaat 29 miljardia euroa vuonna 2013. Luvuissa on mukana ansiotulovero, pääomatulovero, kunnallisvero ja sairausvakuutusmaksut, mutta ei eläkevakuutusmaksuja.

Suurituloisten vajaan 45 prosentin osuus on melkein 13 miljardia euroa. Tulos on laskettu 29 miljardin kokonaissumman mukaan.

Pienituloisten osuus oli vain reilut 2 miljardia

Toisessa ääripäässä on runsaat kaksi miljoonaa pienituloisinta, jotka maksoivat 7,5 prosenttia suorista veroista. Pienituloisiksi määriteltiin ne vajaat 44 prosenttia tulonsaajista, joiden vuotuisat bruttotulot olivat alle 20 000 euroa.

Pienituloisten 7,5 prosentin osuudeksi tulee reilut 2 miljardia."

Eli summasummarum: Rikkaat maksavat jo niin paljon veroja ettei sitä ruuvia ole varaa enää kiristää. Parhaassa tapauksessa seurauksena on heidän maastamuuttonsa ja tulojen vieminen Suomen verottajan ulottumattomiin. Sen jälkeen Suomi on lopullisessa suossa josta se ei enää selviä.

Ja pankolla makoilijat joutavat töihin. Miksi yksiä ja samoja ihmisiä pitää elättää valtion ja kuntien kustannuksella vuosikymmeniä?

Äänestä
  • Tuosta käy selvästi ilmi, kuinka heikko ay-liike Suomessa on. Ei ole pystynyt puolustamaan, tuottavantyöntekijän osuutta tekijälleen. Pääosin demarit ja muut vassarit sen työn ovat tehneet. No onhan siellä, muutama persukin ahertanut. Oikeistolaisella politiikalla kansan varallisuus on ryövätty harvojen käsiin. Nyt ne sitten uhkaa viedä sen paratiisiin.
    Vain sitkeä vasemmistolainen politiikka voi pitää Suomen kansan siedettävässä elämässä.

    Äänestä

  • Heitä+pitää+elättää,+koska+ÖKYRIKKAAT+eivät+halua+maksaa+palkkoja,+vaan+riistää+muutamia+työntekijöitään,+jotta+saavat+paremmat+osingot.50+000+euroa+vuodessa+ansaitseva+ei+ole+Öky,+vaan+lähinnä+sitä+on+miljoonaomaisuuden+omaava+henkilö.+Todella+rikkaaksi+voi+sanoa+ehkä+yli+100+000+euroa+ansaitsevia.+Aikaa+jännää+jos+44%+porukasta+tosiaan+pienituloisia.+Toivottavasti++kaikki+he+äänestävät+Vasemmistoliittoa.Ökyt+voi+muuttaa+Cayman-saarille,+koska+siellähän+heidän+rahansa+jo+ovatkin.+Kiristyksellä+saivat+vielä+Kikyn+läpi.+Kyllä+se+kohta+kirotaan.

    Äänestä

  • Himokommari kirjoitti:

    Heitä+pitää+elättää,+koska+ÖKYRIKKAAT+eivät+halua+maksaa+palkkoja,+vaan+riistää+muutamia+työntekijöitään,+jotta+saavat+paremmat+osingot.50+000+euroa+vuodessa+ansaitseva+ei+ole+Öky,+vaan+lähinnä+sitä+on+miljoonaomaisuuden+omaava+henkilö.+Todella+rikkaaksi+voi+sanoa+ehkä+yli+100+000+euroa+ansaitsevia.+Aikaa+jännää+jos+44%+porukasta+tosiaan+pienituloisia.+Toivottavasti++kaikki+he+äänestävät+Vasemmistoliittoa.Ökyt+voi+muuttaa+Cayman-saarille,+koska+siellähän+heidän+rahansa+jo+ovatkin.+Kiristyksellä+saivat+vielä+Kikyn+läpi.+Kyllä+se+kohta+kirotaan.

    Sehän tässä on murheellista, kun nämä pienituloiset, osa jättää äänestämättä, eli äänestävät kepua taikka persuja. Kyllä sillälailla kurjuudessa pysyy.
    Minusta se on pöljyyden huippu, kun palkkatyöllä elävä äänestää kepua.

    Äänestä

  • Paljon on heitäkin jotka eivät elä palkkatyöllään, pitää ottaa toinen ja kolmaskin työ. Varsinkin pääkaupunkiseudulla on paljon matalapalkkatyötä ja vääristynyt asuntopolitiikka. Yksinhuoltajaäiti siivoaa tavaratalossa, käy illalla grillillä töissä ja jakaa satunnaisesti lehtiä. Ei käy kateeksi.

    En ihmettele lainkaan, että em. esimerkin henkilö ei äänestä. Ei jaksa paljon kiinnostua hyväpalkkaisten politiikkojen höpinöistä - elämä menee selviytymiseen päivästä toiseen.

    Äänestä

  • vassarisari kirjoitti:

    Sehän tässä on murheellista, kun nämä pienituloiset, osa jättää äänestämättä, eli äänestävät kepua taikka persuja. Kyllä sillälailla kurjuudessa pysyy.
    Minusta se on pöljyyden huippu, kun palkkatyöllä elävä äänestää kepua.

    Näistä+kepulaisista++90+%+on+palkkatyöläisiä+revi+siitä.+Eivät+kannata+vasemmistoa.+Mieti+mikä+vikana+vasemistossa

    Äänestä

"tupinatpois" Tuossa tulit juuri kertoneeksi suomalaisen yhteiskunnan vääristymän. Toisilla on ja toisilla ei ole.

Äänestä

Aina hoetaan tuota suurituloisimpien osuutta veroista, mutta "unohdetaan" kertoa, kuinka suuri on heidän osuutensa verotettavista tuloista ja paljoko heillä on kokonaan verovapaita tuloja tai lountaisetuja.

Olisi hyvä, jos joku viitsisi nämä kunnolla selvittää.

Kokonaan oma lukunsa on sitten vielä se, että suurituloisilla on paljon tavallista palkansaajaa tai eläkeläistä enemmän mahdollisuuksia ja resursseja lailliseen verosuunnitteluun ja myös suoranaiseen veronkiertoon.

Äänestä

No johan täällä vasemmistoliturgiaa taas jauhetaan.

Arvostan kyllä Vasemmistolittoakin siinä missä muitakin puolueita, mutta voisivatko nämä vasemmiston edustajat ihan aikuisten oikeasti herätä elämään tätä päivää? Ei Suomi ole sama maa kuin silloin 60-70 luvulla ja se ihannevaltio Neuvostoliittokin on hajonnut. Suomessa on edelleenkin työläisille parhaat edut jos verrataan mihin tahansa maahan. Monessa Euroopankin valtiossa ei tunneta Suomen kaltaisia palkallisia vapaapäiviä, lomarahoja, saatikka pitkiä kesälomia. Viisipäiväinen työviikkokin on monessa maailman maassa vielä utuista unelmaa.

Jos työläiset vaativat koko ajan lisää itselle ja mitään etuja ei saa poistaa niin miten ajattelette Suomen pienyritysten pärjäävän kansainvälisessä kilpailussa? Sama koskee keskisuuriakin yrityksiä.

Onko parempi, että se yrityksen johtaja siirtää tehtaansa sinne missä työvoimaa saa halvemmalla ja joka asiasta ei kitistä?

Entä sitten työttömät? Ansiosidonnainen päiväraha oli aikoinaan virheratkaisu joka on johtanut siihen ettei töihin edes lähdetä kun makaamalla saa niin hyvin rahaa. Toisaalta Suomessa ei turvaverkon vuoksi kukaan näe nälkää joka käyttää rahojaan fiksusti. Ei edes se sossunpummi, jos totta puhutaan.

Asioilla on monta puolta, kai tajuatte?

Äänestä

Nyt+vasta+vasemmistoa+tarvitaan+kun+hallitus+tekee+kaikkensa+viedäkseen+meidät+takaisin+60-luvulle.+80-luvulla+asiat+olivat+hyvin,+mutta+siitä+persupennut+ei+tiiä+mitään.No,+ehkä+tulee+taas+uusi+60-luvun+loppu+kapinoineen+ja+hyvä+niin.Maailma+ei+sillä+parane,+että+kaikki+maat+kilpailevat+siitä+mihin+verovapaaseen+"paratiisiin"+ylikansalliset+firmat+sijoittuvat:+"Hei+meillä+1%+verotus,+tulkaa+meille!"Olisiko+muuten+hyvä,+että+kun+työntekijä+saa+kenkää+yt-neuvottelujen+jälkeen,+hän+joutuu+heti+kadulle+kun+ansiosidonnainen+niin+"paha"+asia+yhteiskunnalle+?+Toivottavasti+arvostelija+joutuu+kokemaan+työttömyyden.

Äänestä

Neuvostoliiiton haikailijalle: "Onko parempi, että se yrityksen johtaja siirtää tehtaansa sinne missä työvoimaa saa halvemmalla ja joka asiasta ei kitistä?"
No siitä vain, jos tarkoitus on"yrittää" riistää toista ihmistä.

Suomi niminen valtio on ihmisien yhteiskunta, ei riistoa yrittävien.

Äänestä

Kuulkaapa pennut, Suomi-niminen valtio on länsimainen markkinatalousmaa jos ette sitä ole vielä huomannut?

Se taas tarkoittaa sitä, että ahkera bisnesälyä omaava ihminen voi kerätä omaisuuden yrittämisellään. Samalla hän jakaa sitä hyvää myös muille työllistämällä ihmisiä ja maksamalla heille vastikkeeksi palkkaa. Miltä tämä maa näyttäisi jos kukaan ei haluaisi yrittää ja kaikki makoilisivat uuninpankolla?

Pienyrittäjän elämä koostuu monesti 18-tuntisista työpäivistä joten ei sitä yrittämisellä tienattua rahaa kannata kadehtia. Ja arvatkaapa mitä, teillä on tässä länsimaisessa markkinataloudessa myös ihan itsellä vapaus aloittaa se yrittäjän elämä. Siitä vain "riistämään" niitä työntekijöitä ja hypätkää pois sieltä uuninpankolta. Ja miksi tosiaankin valtion tai kunnan pitää elättää ihmisiä pystyyn koko tämän elinkaaren ajan? Voisiko asioiden hyväksi tehdä itsekin jotain?

Äänestä

Perlkääkö että joudut töihin kun on vapaita työpaikkoja ollut viikkoja

Äänestä

”Sunnuntailisät pois, työpäivän pituus 12 tuntiin?"
Tuossa esimakua tämänpäivän yrittäjän tavoitteista.

"yrittäjäeläkeläinen" on monessa asiassa oikeassa, mutta kohtuus siinä voitontavoittelussakin pitäisi olla.

Otampa myös esille suurten yritysten johtajien palkat. Ovatko ne kohdallaan. Miljoonien vuosiansiot. Nokia, Fortum, StoraEnso, VR, Alko, ym.
Mitä erinomaista niiden johtajat tekee, että ansaitsevat miljoonia.
Esim. Nokian Eeloppi näivetti yhtiön, entä Storan Karvinen teki tuhoa, erosivat kun saivat miljoonat liiviinsä.
Olen sitä mieltä, että suomalainen työläinen on palkkansa ansainnut. Sitä on yrittäjän turha YRITTÄÄ nyhtää pienemmäksi.
Jos ei palkanmaksu miellytä, niin menkää sinne ulkomaille.

Äänestä

Sipilän hinku tekoälyn perään selvisi:
Tekoäly sensuroi suomi24ää. Toistaiseksi Jääskeläinen seusuroi Yleä, mutta varmaan siihenkin on jollakin jussin tutulla nörttifirmalla jo sovellustulossa. :D

http://www.iltalehti.fi/digi/201702142200070509_du.shtml

Äänestä
  • Millä tavalla Sipilä liittyy Aller Median jo vuosikausia työstämään hankkeeseen tekoälyn käyttämisestä moderoinnissa? Itse satun tietämään tuosta projektista aika paljon.

    Sipilä ei liity yhtään millään tavalla Allerin omaan projektiin. Keksi parempia aasinsiltoja, tuo ei mene läpi.

    Äänestä

Punavihreitä toimittajia pyydettiin tekemään tasapuolisia juttuja sekä haastattelemaan tasapuolisesti kaikkia puolueita Ylellä. Siitähän nousi käsittämätön itku ja parku kun eivät saaneetkaan jatkossa enää tuputtaa kansalle pelkkää punavihreää jargoniaan joka käänteessä. Jääskeläinen on ensimmäinen suoraselkäinen ja johdonmukainen päällikkö Ylellä vuosikymmeniin. Iso kiitos hänelle toiminnastaan, juuri noin se pitääkin tehdä. Nyt nuo eronneet ja erotetut kolme nilkkiä kostavat minkä ehtivät, mutta samapa se sille. Kansa on jo huomannut heidän tarkoitusperänsä ja heidän pilkkansa vain pahentaa heidän omaa tilannettaan. Vaaleja ei ratkaista tuolla tavalla punavihreiden eduksi, se vähentää heidän kannatustaan nyt kun kansa on huomannut mistä on kyse. Lukekaa muitakin keskustelupalstoja kuin Suomi24 niin tiedätte missä liikutaan.

Äänestä
  • Oletko tosiaan sitä mieltä, että nämä kolme eronnutta toimittajaa ovat olleet demokratialle uhka. Kuinka laajan tutkimuksen olet suorittanut "kansan keskuudessa" väitteiden tueksi, kun toisenlaisia käsityksiä on ollut julkisuudessa. Ei toimittajien nimittely varmaan nosta sinun kirjoituksen arvoa, kuvaa enemmän kirjoittajan arvomaailmaa.

    Äänestä

Onpa hyvä tuo Talvivaara-dokumentti Nälkämaan Sampo. Kepu pettää aina! Kaikki ympäristösotkut on aina kepu siunannut.

Äänestä

Ympäristöä tuhoutuu aina kun perustetaan kaupunkeja, tehtaita, kaivoksia tai mitä tahansa mikä kehittää yhteiskuntaa ja työllistää.

Toinen vaihtoehto on elää tekemättä mitään ja odottaa suu auki että valtio tai maailman kehitysapu syöttää ja juottaa pystyyn kaikki ihmiset. Sellasiakin paikkoja löytyy syvistä viidakoista, tervemenoa sinne jos työnteko noin kovasti pelottaa.

Vihreiden suojeluinnolla on jarrutettu jo tarpeeksi Lapinkin kehitystä ja työpaikkojen luontia. Täällä kyllä riittää erämaita vaikka kaivoksia perustettaisiin kymmenen lisää.

Kiitos Sipilälle erittäin viisaasta toiminnasta ja työpaikkojen luomisesta.

Äänestä
  • Talvivaaran yhden työpaikan hinta on tähtitieteellinen. Laskekaapa huvikseen kuinka monta miljardia on kainuulaisten työpaikat maksaneet. Ei järjen häivääkään!!!!!

    Ympäristön tuhoamisella mahtava hintalappu.

    Äänestä

Vaihtoehtona on luomuviljely ja risumajoissa asuminen joka taas ei tuota valtiolle koskaan mitään? Sitäkö nämä risuparta luonnonsuojelijat haluavat? Jos Vihreät olisivat saaneet päättää niin Lappi eläisi täydessä köyhyydessä ja kurjuudessa vielä 1800-lukua. Kerro minulle yksikin maa tältä palloltamme jossa ei ole rakennettu yhtään kerrostaloa eikä kauppoja tai perustettu tehtaita vaan kaikki elää luonnon ehdoilla? Kehitys vain vaatii sitä ja sillä selvä.

Äänestä
  • Kerro nyt ihmeessä mitä Talvivaara/Terrafame on TUOTTANUT? Miten se meistä kaikista tuntuu, että ei ole tuottant mitään muuta kuin ympäristötuhoa? Sinnehän on lapettu miljardikaupalla rahaa ...eikä loppua näy.

    Jopa nyt olet aivan sekaisin, eihän risumajoissa ole eletty enää satoihin vuosiin. Rakentaa voi vaikka mitä, mutta todellisuuden taju pitää olla. Talvivaaran kohdalla se on hukassa, tuottamaton, tuottamaton ja tulee olemaan tuottamaton. Ympäristön saastuminen olisi helpompi hyväksyä jos kaivos tuottaisi niin, että rahaa jää myös luonnon puhdistamiseen.

    Kalliit on Talvivaaran työpaikat ...onko se mielestäsi tuottavaa?????Sehän jo itsessään velkaannuttaa konkurssikypsää maata lisää!

    Äänestä

  • Milloin sinusta on tullut oman pääsi sisällä kaivosasiantuntija?

    Kannattaisiko ensin tutustua kaivosalaan paremmin ennenkuin teet itsestäsi täyden pellen? Kaivos ei voi heti tuotakaan voittoa, tähtäin on aina tulevaisuudessa kun toiminta ja tuotto vakiintuu. Kiirunan kaivoksetkin Ruotsissa tuottivat aluksi tappiota, nyt ne ovat tahkoneet rahaa kymmeniä vuosia ja työllistäneet koko aluetta, myös suomalaisia valtavan määrän.

    Äänestä

Huvitti, kun ensimmäisenä silmiin iski kuka tuon Päivänlehden takana on, kyseessä on täysin huuhaa-julkaisu jonka poliittisista tarkoitusperistä ei ole epäselvyyttä.

Ja sitten siihen itse asiaan. Itkupotkuraivarit ne vain jatkuvat kun muutaman toimittajan masinoima Sipilä-jahti kolahtaa kerta toisensa jälkeen karille niin että ryskyy. Kaikki tähänastiset käsitellyt "ilmiannot" ja "kohujutut" Sipilästä on tutkittu ja mitään huomauttamaista ei ole ollut. Ymmärrän, että se risoo tiettyjä poliittisia piirejä.

Uutena "jokerikorttina" vedetään nyt muka kohua Hjalliksen nimittämisestä Veikkauksen hallitukseen.

Eikö pipopäät tajua sitä yksinkertaista tosiasiaa, että Juha Sipilällä on täysi oikeus pääministerinä nimittää Veikkauksen hallitukseen vaikka ukkomustalainen. Hänelle nimenomaan kuuluu yksin nimittämisoikeus. Mitään virhettä tai rikettä ei ole siis tässäkään tekaistussa "kohussa."

Aiemmin kun näitä nimityksiä on tehty esim. demariministereiden aikana ei ole edes kuunneltu olisiko puolueilla jotakin omaa ehdokasta. He ovat toimineet täysin yksin nimitysasioissa kuten esim. Lipponen teki. Juha Sipilä herrasmiehenä sentään piti palaverin Kokoomuslaisten kanssa ja keskusteli asiasta ennen Hjalliksen valintaa.

Huvittavinta on se, että eräs Kokoomuslainen Mr. Nobody oli kytännyt kyseistä hallituspaikkaa ja kun ei sitä saanutkaan aloitti hillittömän nillittämisen ja parkui lehdille kokeneensa vääryyttä. Muutama toimittaja tarttui juttuun tarkistamatta edes sitä että Sipilällä on täysi oikeus yksin kuulematta ketään nimittää Veikkauksen hallitukseen kenet haluaa.

Kirves kalahti taas niin komeasti juoruakoilla kiveen että terä halkesi.

Koko juttu on siis täysin tekaistu häväistysjuttu jossa ei ole mitään uutisen aihetta.

Äänestä

Käsittämätöntä, että joku tolisko vielä puolustelee Sipilää!!!!! Onhan se nyt tosissaankin aivan sopimaton pääministeriksi. Kunnioitus pitää ansaita....minun mielestä Sipilä on osaamaton, narsistinen pelle ja moraali on viemärirotan tasoa.

Äänestä

Sinun mielipiteelläsi nyt ei ole yhtään mitään merkitystä jos totta puhutaan. Ja mikä sinä olet arvioimaan oikeastaan ketään ihmistä? Vilkaiseppa siihen likaiseen vessanpeiliisi niin sieltä saattaakin katsella se oikea tolisko. Olisitko sinä sitten parempi pääministeri? Pienenä vihjeenä sinulle: Se osaamaton, narsistinen pelle on hankkinut omalla viisaudellaan ja liikemiestaidoillaan miljoonia ja lentelee itse omalla suihkukoneella. Samoin hän on menestynyt politiikassa toimien virassa jota hoitaa Suomessa vain yksi henkilö kerralaan? Mitä sinä olet tehnyt elämässäsi?

Minkä se tekee silloin sinusta jos osaamaton pelle on toiminut noin ja päässyt elämässä hyvin pitkälle?

Huutonaurua!

PS. Ymmärrän toki närkästyksesi kun tuo Hjalliksen juttukin kaatui pelkäksi normaaliksi toimenpiteeksi joka on täysin oikein toimittu. Se varmasti harmittaa.

Äänestä

Sinullehan tässä nyt nauraa naurismaan aidatkin. Pelle ja tollo, etkös edes nää, että hyvin moni kansalainen pitää Pipilää sopimattomana pääministerin tehtävään. Olisi pysynyt siellä hyvin tuottavissa bisneksissään.

Ota ne kepuvihreät lestalasit pois päästä ja herää todellisuuteen ja jätä tuo sairas vitsien heittely hemmettiin.

jk:Sulla unohtui ne väliviivat pois jatkuvasti vaihtuvasta nimimerkistäsi.

Äänestä

Katohan punikkia kun meinaa tukehtua omaan räkäänsä vauhkotessaan palstalla noilla kansakouluaikojen vitseillä! Joko olet buukannut keikkakalenterisi täyteen kun sinulla on noita vitsejä tarjolla? Olisit kyllä varmasti ulkonäkösi perusteella oikein sopiva pelleksi lavalle kertomaan juttuja mutta kun nuo juttusi tasot ovat niin surkeita että niitä tosiaankin ei normaalijärkiset viitsi edes kuunnella. Eikö vitutakin sinun kaltaisella yhteiskunnan syöttiläällä että jotkut saavat rahaa ihan töitäkin tekemällä ja sillä hyvällä bisnesälyllä? Oman elämäsi polku kun on kulkenut vain sosiaalitoimiston ja viinakaupan välillä. Se näköjään on tuhonnut aivosi.

Ota ne vallankumouslasit jo rusinan muotoisesta päästäsi helvettiin ja heitä haalimasta punakapinaa, ne ajat menivät jo. Ei se Neuvostoliitto tule takaisin vaikka kuinka märiset. Älä ole mistään väliviivoista huolissaan, huolehdi mieluummin omasta mielenterveydestäsi. Ota lääkkeesi ja pistä nukkumaan. Voimia Perspää!

Äänestä
  • Jopa jopa totuus saa tuohtumaan!!!! En ihaile kommunismia, sehän kaatui jo aikaa sitten omaan mahdottomuuteensa. Ikäni olen töitä tehnyt ja nyt vietän ihania eläkepäiviä hyvällä eläkkeellä, lisää opiskellen ja harrastuksissa rientäen. Lääkitystä ei ole ja kunto erinomainen.

    Sinä oletkin tainnut päinvastoin ottaa hiemen liikaa.....

    Olen edelleenkin sitä mieltä, että niinkin korkeassa asemassa kuin pääministerinä ollessa aivan ehdoton edellytys on KORKEA MORAALI JA REHELLISYYS, REHELLISYYS, REHELLISYYS!

    Äänestä

  • Onko "äläitkelines":illä kansalaissota vielä kesken. Paistaa "lahtarius" läpi.

    Äänestä

  • Persjalka kirjoitti:

    Jopa jopa totuus saa tuohtumaan!!!! En ihaile kommunismia, sehän kaatui jo aikaa sitten omaan mahdottomuuteensa. Ikäni olen töitä tehnyt ja nyt vietän ihania eläkepäiviä hyvällä eläkkeellä, lisää opiskellen ja harrastuksissa rientäen. Lääkitystä ei ole ja kunto erinomainen.

    Sinä oletkin tainnut päinvastoin ottaa hiemen liikaa.....

    Olen edelleenkin sitä mieltä, että niinkin korkeassa asemassa kuin pääministerinä ollessa aivan ehdoton edellytys on KORKEA MORAALI JA REHELLISYYS, REHELLISYYS, REHELLISYYS!

    Sinun "totuutesi" Persjalka ei ole mikään absoluuttinen totuus, se on ainoastaan mielipide, aivan kuten meillä kaikilla muillakin on. Ja kun kyselet korkean moraalin perään ja käytät rehellsyyttä vielä tehosteena niin kerro meille kuka pääministeri on mielestäsi ollut vaikkapa viiden viime vuosikymmenen aikana sellainen täysin virheetön tapaus?

    Kerro mikä nimi tahansa niin aina löytyy kyllä epäselvyyksiä tai kieroutta sekä moraalitonta toimintaa. Ihmiset niitä pääministerin hommia tekevät Suomessakin.
    Leimakirveitä voi heitellä mutta ne tulevat yleensä takaisin aika äkkiä. Ja totuuden kanssa.

    Äänestä

Miksi tässä ketjussa pitäisi käsitellä monia muita nimiä, kun otsikko on Sipilästä????

TÄMÄN KETJUN ASIA ON KESKUSTELLA NIMENOMAAN SIPILÄSTÄ, ei muista, koeta nyt jo käsittää. En ala sen vuoksi jauhamaan menneistä, eletään tätä päivää ja puhutaan nykyisestä pääministeristä, koska nimenomaan hän on nyt vallankahvassa ja vaikuttaa Suomen tulevaisuuteen.

Moni oikeusoppinut on julkilausunut, että Sipilän virhe politiikassa on se, että alkoi pääministeriksi. En ole mielipiteineni yksin, jos vaikka lukisit päivän sanomalehdestä artikkelin:TAPAUS HARKIMO:EIKÖ SIPILÄ OPI? Pääministeri antaa vaikutelman, että on joko ylimielisen piittaamaton tai mahdottoman huono oppimaan. (lainaus em.)

Jos Sipilä onkin omissa bisneksissään menestynyt ja saanut määrätä diktaattorin elkein, ei se käy yhteiskunnallisten asioiden hoitamisessa. Ja jos kansalaisille jää mielle, että kaikki hänen toimensa eivät ole päivänvalon kestäviä, epäilys epärehellisyydestä sekä ylimielisyydestä jää. Valitettavasti. Valheista on ainakin jo jäänyt kiinni.

En voi arvostaa enkä kunnioittaa moraalitonta miestä, joka kaiken lisäksi on ilmoittanut olevansa uskova. Minun mielestäni juurikin uskossa olevan olettaisi olevan rehellinen ja oikeamielinen viimeiseen asti. Olen pettynyt hänen toimintaansa monessa kohtaa.

Äänestä

Ensinnäkin+tässä+keskusteluketjussa+voi+kirjoittaa+kenestä+poliitikosta+tai+puolueesta+niin+paljon+kuin+haluaa.++Jos+tarkoituksena+oli+avaajalla+perustaa+pelkästään+Sipilää+häpäisevä+ketju+niin+se+on+jo+epäonnistunut.++Sana+on+vapaa.Lehdistä+nyt+voi+lukea+kaikenlaista+paskaa,+ja+oikeusoppineissakin+on+monentasoista+viheltäjää.++En+anna+mitään+painoarvoa+jonkun+valmiiksi+asenteellisen+ja+poliittisesti+tietyn+suunnan+edustajan+mielipiteelle.++Noilla+jutuilla+on+aina+tarkoitusperänsä,+ja+jokainen+fiksu+ihminen+tajuaa+mitä+niillä+todellisuudessa+ajetaan+takaa.++Vaalit+lähestyvät,+you+know.++Tuollainen+toimittajan+jutuntekele+on+sama+asia+kuin+pyytäisi+kiihko-natsia+lausumaan+jotain+hyvää+pakolaisista.Sipilän+toiminta+on+Harkimon+tapauksessa+todettu+täysin+lailliseksi+joka+taholla,+siinä+ei+ole+mitään+vikaa.++Katkera+kokoomuslainen+nillittäjä+halusi+Veikkauksen+hallitukseen+paikan+ja+kun+ei+sitä+saanut+päätti+kostaa.++Ne+mainitsemasi+oikeusoppineet+ovat+asian+tarkistaneet+ja+lausuneet+myös+sen+että+Sipilän+ei+olisi+tarvinnut+edes+keskustella+Kokoomuksen+kanssa+nimityksestään+koska+hänellä+on+siihen+lain+mukaan+täysi+yksinoikeus.++Homma+on+siis+selvä,+joten+pulinat+pois.Annat+mielelläsi+kuvaa+kuinka+kaikki+ovat+nyt+Sipilää+vastaan+ja+sinä+seisot+siellä+mukana+koko+Suomen+kanssa+ylpeänä+soturina.++Todellisuus+on+kuitenkin+aivan+toinen.++Vaikka+esim.+demarit+ovat+nyt+gallupjohdossa+niukasti+niin+ei+se+muuta+eduskunnan+kokoonpanoa.++Samoin+kunnalisvaalituloksella+ei+vaihdu+yhtään+eduskuntapaikkaa.++Ja+toisaalta:++Millä+puolueella+on+Suomessa+yksinvalta?++Demareitakin+vastustaa+noin+80+%+suomalaisista,+samoin+muita+isoja+puolueita.Aina+puhutaan+mielellään+"vaihtoehdosta"+vaalien+alla.++Entisiä+johtajia+halutaan+opposition+toimesta+pois+ja+itseään+tyrkytetään+tilalle+vaikka+valehtelemalla+äänestäjille.++Kuvaavaa+oli+eräässä+keskustelussa+se+kun+Antti+Rinne+(SDP)+alkoi+lupailemaan+sitä+sun+tätä+niin+taisipa+olla+Petteri+Orpo+(Kok.)+joka+kysäisi+"Millä+tämä+kaikki+rahoitetaan?"++Hiljaisuus+sen+jälkeen+oli+kuolettava+hetken+aikaa.Voit+toki+jatkaa+Juha+Sipilän+moukarointia+vaikka+maailman+tappiin.++Muista+kuitenkin,+että+moukarointisi+ei+auta+yhtään+mitään.++Lukijakunta+täällä+on+niin+pientä+ja+osalla+ei+edes+politiikka+kiinnosta.++Toisaalta,+en+usko+että+olet+niin+tyhmä+että+luulet+tosiaankin+että+Suomi+muuttuisi+kertaheitolla+onnelaksi+jos+pääministeri+vaihdettaisiin.++Kuten+kaikki+puolueet+ovat+kristallinkirkkaasti+myöntäneet:++Velanotolle+pitää+tehdä+jotain+ja+leikkaukset+ovat+pakollisia,+se+on+vain+tosiasia.Mitä+puoluekantaa+muuten+itse+edustat?++Toivottavasti+et+ala+selittämään+liirumlaarumia+ja+kirjoittamaan+"puolueeton+tarkkailija"+mantraa.

Äänestä
  • Kuka jaksaa tuollaista tyhjää höpötystä lukea. Opettele tiivistämään. Mitä tulee leikkauksiin: Sipilä hallituksineen on leikannut vääristä kohteista!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


numeroidenvääntäjä kirjoitti:

Sipilä ja kepu kaunistelevat taloustilastoja ja antavat virheellistä kuvaa pitkäaikaistyöttömyyden vähentymisestä julkisuudessa. Käynnissä on massiivinen sumutus ennen vaaljea. Asioita hyvitellään ja kaunistellaan härskisti.

Sipilän mukaan pitkäaikaistyöttömyys on vähentynyt. Hänen vertailulukunaan on vain yksi edellinen kuukausi. Verrattaessa vuoden takaiseen tilanteeseen työttömyys on vain lisääntynyt. Että tällaista pajunköyttä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu