Tämä ei ole evoluutiota mutta opettavaista

Hassutiedelehti

http://tieku.fi/ihminen/aivot/muisti/seksi-antaa-paremman-muistin

Onko ihan varmasti niin että mitä tiheämmin seksiä niin sitä parempi muisti?
Kirjoituksesta voisi äkisti niin päätellä mutta mutta, tämä artikkeli tyypillinen harhaanjohtavasti raportoitu juttu.

Se on varmastikin totta että tiheästi seksiä harrastavilla on muisti parempi kuin verrokeilla. En epäile sitä.
Mutta tuon muistin paremmuus voi johtua ihan muustakin kuin seksin harrastamisesta.
Nimittäin kyllä se asia on niin että virkeät eloisat ihmiset harrastavat seksiä useammin kuin muut, eli passiiviset laiskahkot henkilöt jotka ovat joka lailla muutenkin laiskahkoja miettimään yhtään mitään, siis lähinnä evokkimaisia tyhmeröitä.

Eli oikea rehellinen uutisointi olisi kertonut vain sen että virkeä eloisa ihminen omaa paremman muistin kuin laiskamato sohvaperuna.
Ja jos välttämättä olisi pitänyt ympätä seksi tuohon mukaan niin se olisi riittänyt kun olisi maininnut sen hyödyn tulevan siitä liikunnasta mikä seksiin liittyy, siis samoin kuin juoksulenkistä joka on seksiäkin tehokkaampi verenkierron virkistäjä.

Mutta kun on kyseessä mediajulkaisu niin olihan se toimituksellinen ja myyvä artikkeli nakukuvineen.

Todelisuus on kuitenkin se että jokainen saa muusta päivittäisestä liikunnasta moninkertaisesti sen muistia virkistävän hyödyn verrattuna seksikokemukseen.
Nimenomaan seksin nostaminen neuronien virkistämiseksi meni tässä tapauksessa ylitse sen mitä todella tiedettiin.
Siis opettavaista tässä oli se että evoluutiolöydösten uutisointi on lähes aina samalla tavalla harhaanjohtavaa koska sieltä löytyy käytännössä aina se uskomuspuoli jolla annetaan tahallisesti tutkimustuloksista väärä kuva.

Minusta on kuitenkin ihan mukavan haastavaa analysoida näitä hassuja uutisia ja erottaa sieltä se mikä on totta ja mikä mielikuvitusta sen sijaan että evokkimaisesti uskoisin joka ainoan roska-dna-evoluutiojäämä väitteen.

4

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LiikuntaRavintoHyväSeksi

      "Todelisuus on kuitenkin se että jokainen saa muusta päivittäisestä liikunnasta moninkertaisesti sen muistia virkistävän hyödyn verrattuna seksikokemukseen. "

      Perustuen mihin? Ei kai tutkimuksessa väitettykään hyödyn tulevan vain sykkeen kohoamisesta ja hengästymisestä. Kyllä tutkijat osaavat tällaiset asiat huomioida.
      "Tutkijoiden mukaan ero johtuu todennäköisesti siitä, että tiheään harrastettu seksi vahvistaa neuroneja hippokampukseksi eli aivotursoksi kutsutussa aivojen osassa. Aivoturso on kestomuistin tyyssija, ja se huolehtii myös sanojen muistamisesta."
      Seksi ja läheisyys laukaisee ihmisessä hormonaalisia reaktioita, joita ei mistään hikiliikunnasta saa. Näillä on luonnollisesti vaikutusta aivokemiaan. Mutta kun on JT-uskova, niin tällainen synnillisyys tulee jyrkästi kiistää.

      Opettavaisinta tässä oli se, että vaikka uskova lukee etupäässä varhaisnuorisolle suunnattua populaaria tieteen KUVAlehteä, niin sitäkään hän ei ymmärrä. Uskonollinen defenssi torjuu väitteet seksin positiivisesta vaikutuksesta, koska seurakunnassa on koko hänen ikänsä saarnattu seksiä vastaan. Melko säälittävää tuollainen elämä.

      • Mutta onhan sekin jotain, että jyrbä pystyy kirjoittamaan noinkin pitkän litanian sortumatta hehettelemään.


      • marsunkiillottaja kirjoitti:

        Mutta onhan sekin jotain, että jyrbä pystyy kirjoittamaan noinkin pitkän litanian sortumatta hehettelemään.

        On muistanut ottaa lääkkeensä.


    • KazuKa

      Miksi sinä luulet olevasi pätevä arvioimaan tätä aihetta ja sinut pitäisi ottaa vakavasti?

      Tiedätkö mitä Jumala sanoo ylimielisyydestä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      179
      1492
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      43
      1091
    3. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      195
      1070
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      765
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      690
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      681
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      680
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      673
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      18
      610
    Aihe