Suurtuloiset joilla on jo peruspalkka ruhtinaallinen hyötyy kaikista turhista lisistä. Pienipalkkaisille sunnuntaityötä ei edes vahingossa jaeta. Sunnuntaityö on rikkaiden huvipäivä. Sunnuntai ja viikonlopulle kyllä löytyy työttömiä tekemään normituntipalkkaista työtä. Hullua edes ajatella ettei muka viikonlopulle löydy työntekijöitä jos kohtuuttomat lisät poistuu. "joo minä en sunnuntaina töitä tee". Viikonlopputyö pitäisi joka työpaikalla olla vapaaehtoista. Net jotka ei halua tehdä työtä viikonloppuisin, ansiot luonnollisesti pienenevät.
Kuka hyötyy sunnuntailisästä?
4
174
Vastaukset
- paperid
Esim minä hyödyn. Paperimies tekee töitä päivin öin, arjet ja pyhät. Vapaat sattuu sitten viikolle ja harvoin viikolopuille. Vuoro ja sunnuntailisät ovat 30% palkasta.
Jos nuo lisät viedään, niin minua ei virka-ajan ulkopuolella enään tehtaalla näy. - Duuniasun
Sunnuntai on viikon paras työpäivä. Itse tykkään kovasti. Sunnuntaista saa vielä hyvät liksat.
- Gfvfbggb
Kuule... Ei meillä toimiston valkokauluksilla ole sunnuntaityötä. Näillä lisillähän nimen omaan moni duunari voi tienata enempikin kuin perus toimistorotta. Toki on mukavaa, että viikonlopun voi viettää kotona, mutta ei meillä ole edes mahdollisuutta tehdä sunnuntaitienestejä. Paikka ei ole silloin auki.
- Paperiatehdään
Vaihda työpaikkaa jos haluat kaikki viikonloput painaa töitä. Ihme valittamista joka paikassa, mun käsittääkseni tässä maassa on jokainen itse saanut työpaikkansa valita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3432779SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis582235Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781929Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis641569- 1401512
- 601054
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7908Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön204830- 37738