Uskomatonta

eiuskois

Muistan vielä kun eilisen päivän keskustelun avopuolisoni kanssa vaikka aikaa kulunut lähes 20 vuotta. Menin kihloihin naisystäväni kanssa puolen vuoden seurustelun jälkeen ja kaikki näytti ja tuntui hyvältä. Aikaa kului viitisen vuotta kun kihlattuni salasuhde tuli ilmi, kertoi siitä itse. Asiaa ja suhteemme tilaa puitiin siinä kuukauden verran ja päätettiin jatkaa ajatuksella että katsotaan jos homma toimii. Siinä sitten parin kuukauden jälkeen naiseni täräytti ja kysyi että koskas mennään naimisiin haluan kunnon häät, en ollut uskoo korviani, avopuoliso oli pettänyt ja muutaman kuukauden jälkeen ehdottelee ja kyselee häistä. Sanoin aika napakasti että luuletko mun menevän pettäjän kanssa naimisiin, annetaan nyt vaan olla sen asian. Ajatuksena oli että ainakin turvaan eron sattuessa oman omaisuuteni. Sen jälkeen on olut ajatus häistä pois ainakin mun pääkopasta, avovaimo on nostanut sen pari kertaa esiin. Ei ole kyllä kihlasormuksiakaan ollut kummankaan sormessa juurikaan se pettämisen jälkeen, minä otin ekana pois. Poittini on se että sama jos olisin käynyt panemassa vierasta, kertoisin siitä kihlatulleni ja sitten kysyisin vähän ajan päästä että koskas pannaan ei varmaan naisella olis ajatustakaan antaa seksiä. Jotkut voi kyllä sanoa jotain ajattelematta mutta aika härskiltä kuulosti mun korvissa.

3

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Petturitnevastaosaa

      Myös minulle jäänyt mieleen keskustelu ja petoksesta joka ohi oli jo. No meilläkin useamman kuukauden " keskusteltiin. Vuosia myöhemmin ehdotti myös avioon tuli sama tunne. Miksi ihmeessä menisin naimisiin pettäjän kanssa. Ei se muita ole kertonut tai kiinni jäänyt. Eikö pettäjä ihmiset käsitä että kerran kun sen luottamuksen rikkoo ei suhde tule olemaan koskaan sama kuin ennen pettämistä. En tiedä miksi edes kertoi koska en varmaan olisi siitä koskaan edes kuullut. Tosin kun kertoi tuosta naisesta sanoi sen olevan syyllinen ja sairas kun on niin ihastunut häneen eikä ymmärrä ei sanaa. Anteeksi pyysi ja nyt rehellisesti elänyt. Enhän tiedä mikä lopullinen totuus on onko tänä aikana käynyt vieraissa. Mutta tuo kosinta jotenkin toi taas pintaan kylmät väreet. No ehkä joskus kykenen avioon sen kanssa katsotaan ja aikoi kuulemma odottaa kunnes hyväksyn kosinnan. Koska edelleen kun sanoo rakastavansa tai seksiä harrastaen tulee takaraivoon puhuuko totta. Tällästä tuhoa tulee näistä salasuhteita. Onneksi en tunne enkä halua edes tietää kuka oli.

    • etkö_tajua

      Täytyy vaan ihmetellä, että miksi ihmeessä jatkoit suhdetta pettäjäavokkiisi? Totta kai hän alkoi kyselemään häistä, kun oletti sinun antaneen anteeksi. :D No ei kait siinä, jos haluat tai halusit tuollaisessa suhteessa jatkaa, mikäs siinä.

      • eiuskois

        Miksi jatkoin. Meillä oli puolitoista vuotias lapsi, isolaina niskassa ja muutakin jolla oli vaikutusta ettei voinut ajatella erilleen muuttoa. Kyllä siinä painoi moni asia vaakakupissa. Jos ei olis ollut mitään olisin näyttänyt naiselle ovea. Eikä voi antaa anteekksi tekoa kun ei edes toinen pyydä sitä, enkä olisi antanutkaan, mitä hyötyä olis ollut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      132
      2554
    2. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      100
      2095
    3. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      38
      1750
    4. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      39
      1578
    5. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      59
      1456
    6. Palomestari sytytti tulipalon Kankaanpäässä

      Kankaanpää ei yllätä koskaan. Oukarinkadulla syttyi rivitalossa tulipalo toukokuussa 2024. Nyt sen sytyttäjää syytetään
      Kankaanpää
      27
      1129
    7. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      58
      1110
    8. Kuka on Farmi Suomi Riiko?

      Farmi Suomi -realityssä Riiko Sakkinen on saanut paljon tv-aikaa. Riikon ajatuksia ja toisten nokittelua sekä lopulta pe
      Tv-sarjat
      10
      1085
    9. Vastuuhenkilöt

      Ketkä ovat Lapuan Kotiasunnot-yhtiön tili- ja vastuuhenkilöt? Nimet kehiin, julkista tietoa.
      Lapua
      62
      1050
    10. Pelataanko sivistyslautakunnan päätöksissä reilua ja avointa peliä?

      Huomasin, että sivistyslautakunta on tehnyt viikko sitten isoja miljoona päätöksiä lastemme koulukuljetuksissa ja kaup
      Ähtäri
      30
      746
    Aihe