Eli olen itse ärrä ja ällä vikainen mutta vaikka itse sanonkin niin komea ja liikunnallinen nuori ja harrastan sählyä. Haittaako teitä naisia ärrä tai ällä vika jos on mukava ja lempeä mies kyseessä?
Haittaako miehen ärrävika?
Ärrävika
11396
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
"....mukava ja lempeä mies kyseessä?"
Nuo ainakin haittaa, naiset saattaa tosin käyttää ärrävikaa tekosyynä hylkäykselle mutta oikeasti ne on nuo kaksi joiden vuoksi ne hylkii.
Ei haittaa.
Ihan vaan tiedoksi... puhevikainen kyllä oppii käyttämään synonyymejä sanoille joissa esiintyy kirjain; jota kyseinen henkilö ei osaa sanoa.
Mulla oli kouluikäiseksi asti vaikeuksia muutamissa kirjaimissa, koska kielen alla oleva jänne kun oli liian lyhyt/tiuka!
Vaikutti varmaan halukkuuteni puhua t. olla puhuumatta! Se jänne on nyt "nipsaistu" ja nyt kaikki kirjaimet onnistuu kyllä, eli puheestani sitä vikaa ei enää kuule.
Tuskin aikuista ihmistä suuremmin haittaa toisen puhevika... lapset kyllä kiinnittää siihen huomiota ja kiusaavat sen puhevian johdosta.
Se taas jättää kyllä arpia puhevikaisen mieleen/muistiin... ja niitä ilmeisesti kantaa mukanaan koko ikänsä.
Kun pentuna on ollut "epäkelpo" omastakin mielestään, pysyy se huonommuuden tunne siellä taka-alalla vielä aikuisenakin.
Ja tilalle tulee se pätemisen tarve: kaikkea pitää osata tehdä! Eikä mua tuupita!
Todellisuudessa sitä tahtoo todistaa vain itselleen; olevansa yhtä hyvä kuin toisetkin!
Eli koita antaa itsellesi rauha... onhan niitä puhevikaisia reporttereitakin ja ainakin yksi suurlähettiläs... korkeita armeijan upseereita ja avioliitossa jokainen mainitsemani.
Palstalla ei ole koskaan keskusteltu vajavaisuuksista joihin sulla ei ole ollut heittää omakohtaista kokemusta.
Jos et ymmärtänyt mun kommenttia... selitys on tässä: Mulla on lievä Dysfasia ja samalla mulla oli rakenne vika suussa, joka vaikeutti lausua muutamia kirjaimia.
Korjausleikkaus tehtiin mulle n.7 vuotiaana ja puhe teraputilla kävin 16v. asti.
Kyllä mulla on traumat jäljellä, vaikka tänä päivänä suoriudun jo kohtalaisen hyvin näistä lapsuuteni vaikeuksista... mä koen vieläkin henkisesti olevani vajaavainen!
Itselleni mun on todistettava usein; ett pystyn siihen mihin muutkin!
Kyllä haittaa! Eihän sua ilkeis kavereille esitellä. Kattos et joku vammanen. On varmaan vielä rillitkin.
Näh, olen seurustellut monta vuotta ärrävikaisen kanssa ja minusta se teki hänestä vain persoonallisemman.
Ei haittaa, kiva vaan kun on vähän erilainen.
Tämän päivän maailmassa ei vajavaiset yksilöt yksinkertaisesti pärjää. Täytyy olla AAA yksilö, että menestyy kiristyvässä kilpailussa työ- ja ihmissuhdemarkkinoilla. Tulevaisuudessa vammaiset todennäköisesti karsitaan jo sikiövaiheessa.
Moni nainen kiihottuu rautakaupan tiskillä, kun ärrävikainen mies myy heille poranteriä.
Ärrän kierrän ympäri orren, olenhan Harri.