Sairastuminen lomalla

l.o

Tietääkö kukaan sanoa varmasti: Jos sairastuu esim viikon loman aikana, ja saa lääkäriltä sairaslomaa, niin siirtyykö tuo oma loma automaattisesti sairasloman loputtua?

3

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eivoi

      Ei sitä voi varmaksi sanoa. Sinun pitää lukea alan työehtosopimusta

      Vuosilomalain (25 §) mukaan loma siirtyy vasta kuuden sairauspäivän jälkeen ja silloinkin vain, jos työntekijä sitä pyytää.

      Eräissä työehtosopimuksissa on erikseen sovittu että omavastuupäiviä ei ole. Näin on esim. KVTES:ssa.

    • Ilmoitushetitöihin

      Loma ei koskaan siirry automaattisesti. Jos saat lomalla sairauslomaa, ilmoitat heti esimiehelle. Hän kertoo sitten jatkosta. Tosiaan karenssipäivät on vuosilomalain mukaan.

    • lukeva

      Uusi Suomi kirjoittaa:

      Ammatillisesta keskusjärjestöstä SAK:sta vinkataan Uudelle Suomelle, että lomalla sairastuvan työntekijän kannattaa ehdottomasti vaatia työnantajalta loman siirtoa. Tapaus kannattaa myös dokumentoida hoitamalla pyyntö sähköpostitse, jolloin työntekijä voi myöhemmin todistaa pyytäneensä loman siirtoa. Myös omaan ammattiliittoon kannattaa olla yhteydessä asian tiimoilta, SAK:sta ohjeistetaan. Metalliliiton Helenius on samaa mieltä.

      Näin kannattaa palkansaajapuolen mukaan tehdä siksi, että jos tuomioistuimessa todetaan karenssisääntö lainvastaiseksi, työntekijä saattaa voida myöhemmin pitää ne lomapäivät, jotka jäävät tänä vuonna siirtymättä.

      https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/214843-uusi-6-paivan-saanto-iskee-osaan-tyontekijoista-tee-nain-jos-sairastut-talvilomalla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6428
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      360
      5974
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2893
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2348
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      2018
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1774
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1158
    Aihe