Mitä ohjelmaa suosittelette aloittelevalle voimanostajalle (nainen, 18v, 71kg, salitreeniä takana vajaat pari vuotta)?
Starting Strengthin (ilman riveä) tahkoaminen ei enää tuota tulosta, ja kyykky jumii 5*70-75 kilossa, mave 5*80 kilossa ja penkki 5*35 kilossa. Kaikki lajit on saatu resetoida vähintään kolmeen kertaan, treenaaminen on ollut tosi vittumaista jo pidemmän aikaa ja yleensä käy niin, että en saa nostettua edes niitä edellisen treenin rautoja.
Oon miettinyt paljon jto:n 3x6 -> 6x6 -systeemiä ja voimaharjoittelu.fi:stä löytyvää Saken ABC:tä - kysymys kuuluu, että onko esim. jälkimmäisessä tapauksessa tuollainen prosenteilla kikkailu mulle vielä liian "edistynyttä", vai menetänkö mitään vaikka siirtyisinkin nyt tästä SS:stä jompaan kumpaan? Koen, että intensiteetin laskeminen ja volyymin kasvattaminen voisi olla järkevämpää tässä kohtaa, jotta saisin paljon puhtaita toistoja pankkiin ja hermosto ei rasittuisi yhtä paljon.
Ohjelma, apua?
3
471
Vastaukset
- kkx-xkkk
Tarkennan vielä, että SS:ää oon tehnyt n. 3kk, sitä ennen kesäkuusta asti jokaista pääliikettä 5x5 -systeemillä apuliikkeet kerran viikossa, ja tällä pääsin kyykyssä 5x5x50->5x5x70 kiloon, mavessa 5x5x70->5x5x80 kiloon ja penkissä 5x5x25->5x5x32.5 kiloon. Kesäkuuta ennen treeni oli enemmän bodaustyylistä ja osittain turhaa laitteilla pelleilyä, tosin mave ja penkki oli mukana. Mave kehittyi ihan kivasti vaan kun lisäsi toistoja ja/tai painoja, penkki taas on aina jumittanut ja ottanut takapakkia ja sitten hypännyt yhtäkkiä parilla kilolla kuukausien tappelun jälkeen.
Ota voimaharjoittelu.fi sta Saken Westside Starttipaketti ohjelma. Toimii helvetin hyvin kenellä tahansa. Uskon että sillä lähtee taas tulokset nousuun.
- memyselfiyoutoo
8×3 niillä painoilla millä teet nyt 5×5.
Ma mave 8×3, dippi kevyesti 3sarjaa, etukyykky ilman vyötä, alhaalla stoppi 3-4×6
Ke penkki 8×3, kyykky kevyesti 3sarjaa, kulmasoutu vaakataso 3-4×6
Pe kyykky8×3, suorinjaloinmaastaveto kevyesti 3sarjaa, vinopenkki 3-4×6
Joka 4 viikko 4×15-20 ,eri liikkeet kun voimajaksolla. Kylkiä ja vatsoja joka päivä kovaa.
Kun voimaliikkeissä sarjat menee hyvin niin aletaan lisätä painoa. 5×3 vanhalla painolla 3×3 isommalla painolla ja taas kun kulkee niin lisää sarjoja isonpaan painoon. Pitää vaan huolen että 4. viikko aina pumppiviikko.
Voima jaksolla palautusaika 1-3min jaksamisen mukaan. Eikä ole pakko tehdä failureen. Pumppi jaksolla palautusaika 30s-1min ja pyritään failureen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien992256- 2181911
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1761742Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1011316- 381200
- 1221098
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo27681390kW kulutus
Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit180681Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli47635Vanhemmassa miehessä
on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo50623