"Työsuhde-edut" :)

minkälaisia

Eli kertokaapas minkälaisia ns. "työsuhde-etuja" teidän työpaikaltanne löytyy. Eli nyt ei tarvitse listata mitään puhelin-, työsuhdeauto-, liikuntaseteli- tai lounasetuja, vaan vähän epävirallisempia "etuja", elikä mitä sieltä työpaikalta oikein tarttuu kotiin vietäväksi :)

Aika perus"etu" monella työpaikalla tuntuu olevan mm. tulostimen paperit ja kaikenlaiset toimistotarvikkeet, joita porukka vie kotiin. Itse vien myös vessapaperit, siivoustarvikkeet- ja aineet, sekä tiskiainetta tarpeen mukaan. Kaikenlaisia ruuveja ja muttereita ja nippusiteitä tulee myös vietyä, kun sattuu tarvitsemaan. Lisäksi lasinpesunesteen täytän omaan autooni työpaikalla ja pesen auton työpaikan pihassa. Muuta ei nyt tällä kertaa tule mieleen, mutta listatkaapa omia "työsuhdeetujanne" :)

10

519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PientäKivaaa

      Kahvipaketteja tulee otettua. Lisäksi: kertakäyttömukeja, tulostuspaperia, klemmareita, niittejä, ruuveja ja muttereita, viivottimia, puhdistusliinoja -aineita, narua, CRC, virvoitusjuomia, pullia, atk-tarvikkeita yms.

      • varas-varas

        Suomalaiset, rehti ja luotettava kansa!


    • toimistotommi

      Naisvaltaisessa työpaikassani joudun tyydyttämään monen naisen seksuaaliset tarpeet.Kyllähän tuo välillä työltä tuntuu joten en ole varma onko tälläinen toiminta kuormasta syömistä.

    • Autokuskiz

      Käyttännön etuja autokuskina:
      - Oman auton pesut siivoukset, pienet huollot ei kustanna mitään kun työmaalla voi sen tehdä
      - Liikkuva työ, pääsee asioille ns minne vaan ajan puitteissa, joskus aika isokin etu tälläinen.

      Tässäkö ne sitten oli, kai sitä jotain muitakin on, ei nyt vaan muista

      • hyviä-etuja

        Tosiaan liikkuvassa työssä tuo omien asioiden hoitaminen työajalla on kanssa oiva etu.


      • wrt4eghbvw

        Kaikilla tuokaan ei toimi, jos oot bussikuski niin ns "liikkuvuus" edusta liikenteessä ei ole juurikaan etua, bussi on niin isokin että saan saaminen parkkiin vaikka aikaa olisikin on haaste taas, jossain toimii useimmiten ei millään.


    • halpaa-on

      Dymon tarrakasetteja saa kätevästi työpaikalta ilmaiseksi. Ovat muuten kalliita, 15-20€ kpl eli maksavat enemmän kuin itse halvimmat tarrakirjoittimet.

    • semirehellinen

      Taidan olla aika nössö, kun kotoa löytyy vain pari kynää ja vajaa nippu postitlappuja sekä 2 käytettyä mappia. Toisaalta niidenkin kotiin kantaminen olisi voinut johtaa vähintään varoitukseen.

    • wildliferun

      Hyvä kysymys on, kenenkä nuokin tarvikkeet oletetaan ottaneen työpaikalta. Kiinteistön siivoojan tai huoltomiehen piikkiin menevät?
      Tuntuuko kivalle hankkia mitenkään syyttömälle varoituksia/potkuja?
      Ja mistä kukin tietää, mitä työmaalla kuvataan?

      • ghfghfghfghfgh

        "Hyvä kysymys on, kenenkä nuokin tarvikkeet oletetaan ottaneen työpaikalta. "

        Ei kenenkään? Käyttötavara on käyttötavaraa, sitä oletetaan kuluvan. Vai meinaatko, että jos vessapaperi on loppu, niin automaattisesti oletetaan, että joku on ne vienyt kotiinsa ja sitten laskutetaan siivoojaa tai huoltomiestä?

        "Tuntuuko kivalle hankkia mitenkään syyttömälle varoituksia/potkuja?"

        Kukaan ei saa varoitusta eikä potkuja ilman todisteita, joten ei niitä syyttömille jaella.

        "Ja mistä kukin tietää, mitä työmaalla kuvataan?"

        Laki yksityisyyden suojasta työpaikalla. Kyllä se vaan on aika selvästi ilmoitettava mitä kuvataan ja miksi, ja kuka ja missä tilanteessa tallenteita saa katsoa. Joten työpaikalla ei voi olla tilannetta, että työntekijä ei tiedä joutuneensa kuvatuksi. Eikä ne kameratkaan mitään piilokameroita ole.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      259
      2389
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      70
      2378
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1558
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      41
      1401
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1019
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe