SOTE kaavio

No niin nyt sitä on päästy jo niin pitkälle, että tavalliselle kaduntallaajaale on tämä sote-kaaviokin jo selvitetty. Tämä on kaikessa yksinkertaisuudessaan vienyt turhan paljon aikaa ja rahaa. Mikä tässä oli jollekkin niin vaikeaa ettei ymmärtäny miten tämä toimii?
https://static.ilcdn.fi/politiikka/sotekaavio_030317_hk_pi.jpg
Onnea kaikille tämän sekasikiön synnyttäjille ja lyhyttä loppuelämää.

PPP loossi 67

8

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ettäs

      tommonen härveli.

    • Ymmärtääköhän vatuloinnin mestari mr Sipiläkään moista tekelettä? Nykyään kun on muotia selittää asiat selkokielellä, niin tämä olisi kiva saada yksinkertaisena.

    • apin

      Hitto soikoon mikä häkkyrä . Mediassa kerrottiin , että terveyspalvelut ajautuvat soten myötä kaaokseen . Kyllä ne ovat jo kaaoksessa , mitä sitten odottaan kun sotesoppa on valmis . Missä näitä epärealistisia älyttömyyksiä sitten syntyy . En ole nähnyt , mutta huhu kertoo , että pääministeri ja oikeuskansleri olisivat olleen viime suvena suviseuroissa . Olettaa saattaa , että pontikkatarjoilu kuuluu myös seuraväen synninpuhdistautumiseen . Kerrotaan , että säästäväisenä , janoisena , raittiusmiehenä pääministeri olisi kulauttanut pitkästä lasista puolet kerralla 80% pontikkaa , oikeuskanslerin naukanneen ahneena persoonana hillitymmin . Eikä aikaakaan , kun puhdistautuminen alkoi . Oikeuskansleri oli havainnut , että pääministerin olkapäistä alkoi nousta vihreitä kierteitä kohti taivasta , samalla kuului huudahdus , pelastus . Tämän jälkeen oikeuskansleri oli todennut , ettei pääministerillä ole jääviyttä minkään yrityksen rahoituspäätoksiin , eikä oikeuskansleri näe korruptio mahdollisuuksia pääministerin toimissa . Yhteistuumin he totesivat , tehkäämme uusia syntejä , lisätkäämme pontikan määrää , näin vapaudumme entistäkin pahemmista synneistä .

    • Herraherätys

      Kokoomuksen kansanedustajan Harri Jaskarin mukaan sosiaali- ja terveysuudistuksen valinnanvapaudesta on tehty "maailman suurin mörkö". (TOMI VUOKOLA)

      Kilpailua juu sekö on kansanedustajien pointti ei näe metsää puolta.

      Kilpailu siis yrittäjyys TIEDÄTKÖ. Että kilpailussa on voiton tavoittelu yksityinen palveluntuottaja odottaa sijoittamilleen pääomalle 10. -20 % tuottoa mistä tämä otetaan , palvelusta vai käyttäjältä.

      Nykyisellä systeemillä kuntien tarjoamassa ei nähdä voitontavoittelun.

      • apin

        Ei suinkaan nämä terveysbusineksen tekijät tyydy edes 100% tuottoon . Kyllä tuotto pitää olla vähintään 6000% , muussa tapauksessa tarvitaan veronmaksajien apua . Huhuillaan , että kaikki Meri-Lapin terveysasemat ostaisi Norsunluurannikkolainen sijoittaja . Tällä sijoittajalla kuuluu olevan jo nyt velkaa IFM:lle 680 miljardia ja Luxenburgissa setelisiiloja täynnä rahaa . Voi meitä hoitojen tarvitsijoita , miten meidän onnettomien käykään ..


    • Huomisensuomi

      Nyt jo näkee kuinka palvelutaso on laskenut yksityisellä puolella.

      Eli edes rahalla ei saa palvelua , potilaita kohdellaan vain rahastuksen välikappaleena.

    • Hölmöläiset
    • hjkmnbhjkmnbjhghuj

      Terveyden hoito kun menee yksityisille, vatuloinnin mestari näkee asian näin. Bisnes on bisnestä myös terveyden kustannuksella, tärkeintä ei ole potilaiden sairaiden hoito, ainoastaan yritykselle ja sijoittajille tuotettu voitto. Kun yksityistäminen saadaan läpi, sitten yritys suunnataan sijoittajille ulkomaita myöten. Tämän jälkeen alkaa varinainen rahastus, johon ei perusduunarilla ole vara. Sitten vakuutusyhtiöt huomaavat uuden rahastuskeinon, ota vakuutus mahdollista sairastumista varten, malli tulee jenkeistä, siellä saadakseen parempaa hoitoa vakuutus pitää olla. Köyhät tulevat olemaan väliinputoajia tässä sote sotkussa, mutta näin on suunta ollut jo pitkään, usean eri hallituksen ajan, yksi kansanryhmä halutaan eliminoida kokonaan, tavalla tai toisella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      111
      4659
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      173
      4405
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      95
      1779
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1671
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1433
    6. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      356
      1127
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1119
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      59
      992
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      67
      989
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      948
    Aihe