SOTE kaavio

No niin nyt sitä on päästy jo niin pitkälle, että tavalliselle kaduntallaajaale on tämä sote-kaaviokin jo selvitetty. Tämä on kaikessa yksinkertaisuudessaan vienyt turhan paljon aikaa ja rahaa. Mikä tässä oli jollekkin niin vaikeaa ettei ymmärtäny miten tämä toimii?
https://static.ilcdn.fi/politiikka/sotekaavio_030317_hk_pi.jpg
Onnea kaikille tämän sekasikiön synnyttäjille ja lyhyttä loppuelämää.

PPP loossi 67

8

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ettäs

      tommonen härveli.

    • Ymmärtääköhän vatuloinnin mestari mr Sipiläkään moista tekelettä? Nykyään kun on muotia selittää asiat selkokielellä, niin tämä olisi kiva saada yksinkertaisena.

    • apin

      Hitto soikoon mikä häkkyrä . Mediassa kerrottiin , että terveyspalvelut ajautuvat soten myötä kaaokseen . Kyllä ne ovat jo kaaoksessa , mitä sitten odottaan kun sotesoppa on valmis . Missä näitä epärealistisia älyttömyyksiä sitten syntyy . En ole nähnyt , mutta huhu kertoo , että pääministeri ja oikeuskansleri olisivat olleen viime suvena suviseuroissa . Olettaa saattaa , että pontikkatarjoilu kuuluu myös seuraväen synninpuhdistautumiseen . Kerrotaan , että säästäväisenä , janoisena , raittiusmiehenä pääministeri olisi kulauttanut pitkästä lasista puolet kerralla 80% pontikkaa , oikeuskanslerin naukanneen ahneena persoonana hillitymmin . Eikä aikaakaan , kun puhdistautuminen alkoi . Oikeuskansleri oli havainnut , että pääministerin olkapäistä alkoi nousta vihreitä kierteitä kohti taivasta , samalla kuului huudahdus , pelastus . Tämän jälkeen oikeuskansleri oli todennut , ettei pääministerillä ole jääviyttä minkään yrityksen rahoituspäätoksiin , eikä oikeuskansleri näe korruptio mahdollisuuksia pääministerin toimissa . Yhteistuumin he totesivat , tehkäämme uusia syntejä , lisätkäämme pontikan määrää , näin vapaudumme entistäkin pahemmista synneistä .

    • Herraherätys

      Kokoomuksen kansanedustajan Harri Jaskarin mukaan sosiaali- ja terveysuudistuksen valinnanvapaudesta on tehty "maailman suurin mörkö". (TOMI VUOKOLA)

      Kilpailua juu sekö on kansanedustajien pointti ei näe metsää puolta.

      Kilpailu siis yrittäjyys TIEDÄTKÖ. Että kilpailussa on voiton tavoittelu yksityinen palveluntuottaja odottaa sijoittamilleen pääomalle 10. -20 % tuottoa mistä tämä otetaan , palvelusta vai käyttäjältä.

      Nykyisellä systeemillä kuntien tarjoamassa ei nähdä voitontavoittelun.

      • apin

        Ei suinkaan nämä terveysbusineksen tekijät tyydy edes 100% tuottoon . Kyllä tuotto pitää olla vähintään 6000% , muussa tapauksessa tarvitaan veronmaksajien apua . Huhuillaan , että kaikki Meri-Lapin terveysasemat ostaisi Norsunluurannikkolainen sijoittaja . Tällä sijoittajalla kuuluu olevan jo nyt velkaa IFM:lle 680 miljardia ja Luxenburgissa setelisiiloja täynnä rahaa . Voi meitä hoitojen tarvitsijoita , miten meidän onnettomien käykään ..


    • Huomisensuomi

      Nyt jo näkee kuinka palvelutaso on laskenut yksityisellä puolella.

      Eli edes rahalla ei saa palvelua , potilaita kohdellaan vain rahastuksen välikappaleena.

    • Hölmöläiset
    • hjkmnbhjkmnbjhghuj

      Terveyden hoito kun menee yksityisille, vatuloinnin mestari näkee asian näin. Bisnes on bisnestä myös terveyden kustannuksella, tärkeintä ei ole potilaiden sairaiden hoito, ainoastaan yritykselle ja sijoittajille tuotettu voitto. Kun yksityistäminen saadaan läpi, sitten yritys suunnataan sijoittajille ulkomaita myöten. Tämän jälkeen alkaa varinainen rahastus, johon ei perusduunarilla ole vara. Sitten vakuutusyhtiöt huomaavat uuden rahastuskeinon, ota vakuutus mahdollista sairastumista varten, malli tulee jenkeistä, siellä saadakseen parempaa hoitoa vakuutus pitää olla. Köyhät tulevat olemaan väliinputoajia tässä sote sotkussa, mutta näin on suunta ollut jo pitkään, usean eri hallituksen ajan, yksi kansanryhmä halutaan eliminoida kokonaan, tavalla tai toisella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      119
      2472
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      32
      1616
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      21
      1522
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1458
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1263
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      346
      1149
    7. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      60
      1023
    8. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1015
    9. 122
      841
    10. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      79
      825
    Aihe