Suksihuollon herkkä hipiä

Hiihtosankari

MM-Lahdessa voitelu ei onnistunut niin hyvin kuin olisi voinut onnistua. Kun joku (tällä kertaa Anne Kyllönen) uskaltaa vähänkään moittia herroja ja ylhäisyyksiä voitelijoita tai etenkään heidän pomoaan Matti Haavistoa, urheilija haukutaan lyttyyn.

Toisin kuin viisas ja laajakatseinen päävalmentajamme, tämä hienohelma-Haavisto närkästyy arvostelusta kuin prinsessa ikään. Hän ei tajua, että kun vuosien haave kotikisoissa menestymisestä kaatuu epätäydelliseen voiteluun, urheilija turhautuu ja haluaa keventää pahaa oloaan ilmeisimmän syyn niskaan.

Hyvä pomo ei moisesta hätkähdä, vaan osaa suhtautua asiaan kypsästi, mutta hienohelma-Haavisto ei osaa vaan lähtee vaatimaan urheiloijalta anteeksipyyntöä.

Toivottavasti neiti Matti Haavisto saa kenkää ja hänen tilalleen saadaan jo seuraaviin arvokisoihin joku aikuisempi ja mies suksihuoltoryhmän päälliköksi. Maailman parhaimmistoon kuuluvan perinteisen naishiihtäjän korvaaminen on vaikeata, hänen julkiseksi vihamiehekseen osoittautuneen Haaviston kaltaisen "päällikön" korvaaminen sen sijaan helppoa, jopa toivottavaa. Häpeä, Haavisto!

0

604

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

        Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
        Maailman menoa
        169
        22165
      2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

        Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
        Maailman menoa
        66
        9027
      3. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

        Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
        Maailman menoa
        65
        6222
      4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

        Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
        Maailman menoa
        178
        5812
      5. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

        Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
        Maahanmuutto
        321
        5330
      6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

        https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
        Maailman menoa
        29
        4846
      7. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

        Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
        Maailman menoa
        20
        4702
      8. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

        Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
        Maailman menoa
        79
        4452
      9. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

        eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
        Maailman menoa
        80
        4241
      10. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

        Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
        Maailman menoa
        115
        3760
      Aihe