Mitäs mieltä olette noviisien tuloksista? Entäs Juniorit?
Millä mielellä jännitetään sennujen vappista...
PM-kisat 2017
5
500
Vastaukset
- tsemppiäkaikille
Junnutyttöjen kisaa katselin eilen, Linnealta hyvä onnistuminen ja hienoa että Sofiakin ylsi toiseksi vaikkei ihan yhtä hyvään suoritukseen kyennyt kuin SM-kisoissa. Molemmat taitavat olla niin nuoria että olisivat voineet kisata myös noviiseissa, joten hienosti kyllä.
Eilinen naisten lyhytohjelma oli aika rikkonainen, hämmästyttäviä epäonnistumisia monilta. Toivottavasti Jenni onnistuisi tänään ja nousisi PM-mitaleille. Sinällään kunnioitettavaa että Viveca viitsii yrittää kun on varmasti raastavaa pettyä kerta toisensa jälkeen, kun ei kykene lähellekään viime kauden suorituksiaan. Mutta kuten tälläkin palstalla todettua, olisikohan parempi ottaa kevyemmin ja pitää ainakin kilpailuista taukoa? JMM-kisoista tuskin odotettavissa suuria onnistumisen tunteita. Joanna mieluummin JMM-kisoihin, vaikka hän ei tuloksellisesti välttämättä kykenisi paljoa parempaan mutta ainakin hänellä olisi realistiset mahdollisuudet tehdä vaikka omat ennätyspisteet ja olla tyytyväinen suoritukseensa. - naistenvappiksesta
Omituinen kisa naisten vapaaohjelma. Viveca oli palannut viime kauden ohjelmaan, ja vaikka ihan viime kauden malliin se ei mennyt niin kuitenkin paremmin mitä näiden kisojen lyhytohjelman tai EM-kisojen vappiksen perusteella saattoi odottaa. Jenniltä valitettavasti omituista kompurointia sekä hypyissä että ihan omia aikojaan, eikä hypyt sujuneet nyt muutenkaan (vapaaohjelman tekniset pisteet vain 24,91). Viveca siis kuitenkin paras suomalainen, harmi että lyhkäri meni niin pieleen että mitalisija pohjoismaiden välisissä jäi saavuttamatta. Jennin lisäksi moni muu ennalta kohtuullisen kova epäonnistui, esim. Matilda Algotsson, Helery Hälvin. Se ei sen sijaan ollut mitenkään uutta tai omituista että Joshi Helgesson sai pelastettua mitä pelastettavissa oli PCS-pisteillä, mutta tällä kertaa se ei enää riittänyt voittoon. Helgessonin päivät Ruotsin kärkiluistelijana alkavat olla luetut.
- Katsellaanrauhassa
Aika masentava saldo mitaleissa. Ceder ja Sula ovat nyt hyvässä hyppykunnossa niinkuin noviiseissa Stolt. Luistelun ja ilmaisun taso on vielä heikkoa. Katsotaan mitä tulevat vuodet tuovat eteen. Samanlaisia pikkuihmeitä olivat esim. Jenni, Karoliina ja Ljubov aikoinaan.
- kahdenluistelijanäiti
Miksi ITALIA ja VENÄJÄ (Kostner ja Tuktamisheva) ovat mukana Pohjoismaiden kisoissa? Onhan se 'hyvä' mitata tasoa ja nähdä kuinka paljon Skandit jää jälkeen pisteissä, mutta aina tämmöinen 'Euroviisu' -säätäminen tuo lehahduksen korruption hajusta: jossain joku muu hyötyy ja PM-kisan arvo (tai 6.sija) on ihan muuta kuin se olisi kunnon säännöillä joita ei väännellä.
Onko SUomen liitolla mitään sanottavaa tähän, tekisivät protestin ! Eivät uskalla ? - PM-kisat2017
Seniorit-sarjassa pohjoismaiden mestaruuskisa on ISUn (kansainvälinen luisteluliitto) avoin kilpailu "The Nordics Open". Kaikki selviää kisan sivuilta:
http://www.iceskate.is/nordics-2017/
Täällä kilpailun kutsu:
http://www.iceskate.is/download/announcement-nordics-2017-senior/
Pohjoismaat saavat lähettää seniorit-sarjaan 3 miestä ja 3 naista, muut maat yhden luistelijan miehiin ja naisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1033576Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta133413Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1142423Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää532412Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten772381Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1472161Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom52050HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364361957Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin571902Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt411893