Kattelin Anssi Kelan ohjelmaa jossa vieraana ollut Lauri Tähkä versioi Frimanin ajetaan me tandemilla –biisiä.
Mitä ovat noi puiden perkeleet?
(”pipo päässä pakkasella kotiin kelpaa hoiperrella
kesäöitä kuulostella perkeleet kun puissa soi”)
Puiden perkeleet?
19
1981
Vastaukset
- kurppanainen88
En tiedä, mutta mua harmittaa vieläkin se edellisviikkoinen Sannin kakkaversio.
- flowersreally
Sanni näköjään voitti sen viimeviikkoisen haasteen.
- Hämärän_rajoilta
Olen aina tulkinnut puissa soivat perkeleet vain kaiuksi ja äänilähteen olevan tekstissä mainittu kotiin hoipertelija. Ainakin enovainaani kännissä kuljeskelemisen pystyi maaseudun tyynessä kesäyössä kuulemaan jo kaukaa reippaasta sadattelusta.
- flowersreally
Ai joo, en olisi itse tullut ajatelleeksi noin, mutta käy järkeen. Mä ajattelin, että ne on jotain pipon alta pintaan pyrkiviä sisäisiä demoneja.
- Anonyymi00015
Elellinen arvaus parempi. Miksei kertoisi myös hoipetelijan manailusta, miten hiljainen metsä kaikuu ääniään
Muistan kun joskus nuorena tein tandemin
- flowersreally
Meneekö spagaatti myös?
- lintujaminusta
"kesäöitä kuulostella perkeleet kun puissa soi"
Minä luulen että se on termi pikkulinnuille.- Anonyymi00010
Voi ollakin, känniläistä riipii kesäyön sirkuttajat. =)
(”pipo päässä pakkasella kotiin kelpaa hoiperrella
kesäöitä kuulostella perkeleet kun puissa soi”)
En aio koko laulun lyriikoita käydä läpi, ainoastaan aloituksessa olleen pätkän.
Sanonta pipo päässä pakkasella, liittyi ainakin minun lapsuuteeni. Se sanottiin yleensä araksi mielletylle henkilölle samalla, kun hänen piponsa siepattiin pois.
Toisaalta "pipo päässä pakkasella" liittyy myös normaaliin olosuhteiden vaatimaan käytökseen.
Koska Friman on minua vanhempi, ei hänen aikanaan pipon käyttämistä pakkasella välttämättä pidetty sovinnaisena tottelevaisuutena ja arkuutena.
"Kesäöitä kuulostella perkeleet kun puissa soi"
Joko tässä hypättiin puolivuotta ajassa eteenpäin tai sitten pipopää kuulostelee, eli tässä tapauksessa odottelee, kesäöitä.
"Perkeleet kun puissa soi"
Puissa soi jokin, perkele? Paholainen voidaan ajatella monella tavalla, mutta kiusaus liittynee siihen jollain tavalla. Eräällä tavalla kyse voisi olla uhasta, mutta värssy ei siihen muuten viittaa.
"Soi" viittaa tässä värssyssä johonkin ääneen, lauluun, kenties houkutukseen.
Puissa voisi olla jotain epämiellyttävää- kuten perkeleitä, mutta ne eivät yleensä soi taikka laula.
Puissa on hedelmiä, jopa kiellettyjä sellaisia.
Seireenit lauloivat aikoinaan ja houkuttelivat siten merenkulkijoita turmioon.
Yhteenveto:
Sovinnaisesti käyttäytyvää houkutellaan mahdollisesti turmiolliseen käytökseen.- flowersreally
Kiitos tulkinnasta! Sanat on muuten Hectorin (yllätys, yllätys)
Tulisi varmaan aika hyvä selitys myös lauseesta "Kaksi lensi yli käenpesän".
Koska suomessahan käki kuten toki jotkut miehet on tunnettuja siitä, että munat on aivan väärässä pesässä. Suomalaisessa käenpesässä ei siis ainakaan munia ole. Toisin kuin Amerikassa, jossa monet cuckoo-serkut kuitenkin pesivät. Cuckoo taas viittaa kahjoon, joista kuuluisinta esitti Jack Nicholson elokuvassa jonka koko nimi on lainaus vanhasta lasten lorusta, josta sitten en löytänyt tietoa onko se brittiläistä vai amerikkalaista alkuperää.scrg kirjoitti:
Tulisi varmaan aika hyvä selitys myös lauseesta "Kaksi lensi yli käenpesän".
Koska suomessahan käki kuten toki jotkut miehet on tunnettuja siitä, että munat on aivan väärässä pesässä. Suomalaisessa käenpesässä ei siis ainakaan munia ole. Toisin kuin Amerikassa, jossa monet cuckoo-serkut kuitenkin pesivät. Cuckoo taas viittaa kahjoon, joista kuuluisinta esitti Jack Nicholson elokuvassa jonka koko nimi on lainaus vanhasta lasten lorusta, josta sitten en löytänyt tietoa onko se brittiläistä vai amerikkalaista alkuperää.Lapsia tuskin huijataan
https://www.youtube.com/watch?v=B8Mvsuxa_Z0
Käenpesä on olemassa ja siellä on munia, joten olemme lähempänä ratkaisua.- Anonyymi00012
Olen Friimanin ikäluokkaa, mutta lyriikka on Hectorin. Hectorin kokemus tässä painaa eniten.
Tytöthän piponkieltäjiä pääosin ovat olleet, kyllä teinipojat piti 1960-70-luvuilla pipoa, kun kylmä oli. Muistan veljeistäni, että heillä oli erilainen kulttuuri kuin tytöiltä. Tuolloin myös ajettiin fillarilla kesät talvet. Kun humala alkaa hellittää, pakkanen puree lujaa, tyhminkin sälli pitää pipoa päässä. Tytöt ei sittenkään. Menee kampaus.
Mikä heidän tekosyysä nykyään on, kun hiuksia ei enää kiharreta? - Anonyymi00014
Pipo tarkoittaa pipoa, koska on kylmä hoiperrella yksin pakkasessa kotiin. Matka voi todellakin kestää. Hoipertelu on känniläisen hommaa ja tämä sälli asuu landella, vaikka on kiertänyt muutakin kuin tahkoa. Palmujen alta suksii kotiin, koki oivalluksen ja tietää missä hänen pitää olla ja kenen kanssa. Onnea ei muualta löytynyt, sydän halajaa sen ihanan naisen luo. Saattoi kulua monta vuotta tai 20, kunnes tajusi, ettei mikään päihitä sitä oman kylän gimmaa.
"Perkeleet, kun puissa soi".
Linnut soivat kesäisin myös öisin. Monia se rassaa, kun ei edes yöllä ole hiljaista. Ei perkeleiden tarvitse esittää mitään sen kummempaa, niin kaukaa ei tarvitse hakea, koska kertoja voi pitää mitä tahansa asiaa perkeleellisenä meininkinä, jopa lintujen sirkutusta.
Mutta, et voi irrottaa kahta riviä menettämättä tajuasi. Tarina pitää ottaa kokonaan. Kundin tarina on koko tarina, että ymmärrät mistä hän on tullut, missä käynyt ja miksi palaa takaisin kotiin. Hän tuli viidakosta, ojasta ja allikosta, on ehtinyt kokea molemmat, mennyt ojasta allikkoon. Tässä nimenomaan kerrotaan tämä tyyppi, silloin ei voi leikata lyriikkaa pois ja keskittyä kahteen rivin.
On elänyt Suomessa kesällä ja talvella, on ryypännyt talvella ja hoiperrellut yksin kotiin pakkasessa.
Ei vielä ollut tavannut tyttöä, tai sitten he pitivät taukoa. Elämän äänet alkavat, kun he yhdessä nauttivat kesästä, ajelee gimman kanssa tandemilla, kuulostelee kesäöitä, lintujen kirkumista, pitää elämää ja sylkee kattoon, eli vetää lonkkaa.
"Minä tulin viidakosta, ojasta ja allikosta,
matalasta aitiosta, katsoit kuinka suuntaa hain.
Vaeltelin valtateitä, salkku täynnä seppeleitä,
älä sylistä mua heitä, nyt, kun seison jaloillain.
Ajetaan me tandemilla, melutaan ja syljeskellään, kotikylän tanhuvilla kysellään, missä häät pidetään?
Olen käynyt Tiibetissä, Moskovassa, Rööperissä, mietiskelen aina missä syy on etten jäädä voi.
Pipo päässä pakkasella, kotiin kelpaa hoiperrella, kesäöitä kuulostella, perkeleet kun puissa soi.
Ajetaan me tandemilla, melutaan ja syljeskellään, kotikylän tanhuvilla, kysellään missä häät pidetään?
Olen myynyt nostureita, kaupitellut kaakeleita matkustellut mantereita, kunnes mielein kirkastui.
Kylähullu maailmalta, kotiin suksi palmun alta,
yhä näytät kauneimmalta, jälleen tälleen rakastuin.
Ajetaan me tandemilla, melutaan ja syljeskellään, kotikylän tanhuvilla, kysellään missä häät pidetään?
Jos Hector kirjoittaisi seireeneistä, hän kirjoittaisi niistä, ei puista. Sun kannattaa kuunnella Hectorin lyriikoita, hän ei ole mikään mystikko ja kätke kuulijalta tietoa. Joskus sanat/lyriikat on niinkuin lauletaan.
- Khjjkkklll
Hiekkatietä kotiin tallustelevien juoppojen metelöinti ja kiroilu kaikuu tyynessä kesäyössä?
- nussijafukkia
Tämä!
Hämärän rajoilla myös!
Totta kai perkele-huudot kaikuvat puissa!
- Anonyymi00011
"Hoiperrella" viittaa humalatilaan ja siksi ne p.rkeleet voisivat olla "viinapiruja".
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23853Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭853822Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a1053498Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa553207"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1023104IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-682778Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.1052591Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma372547Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.282272Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!
Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä271787